Reklama

Niedziela Przemyska

Pragnąć tylko gwiazd

W Szkole Podstawowej im. Anny Jenke w Rogóżnie odbył się w marcu XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji poświęcony Patronce szkoły, nieprzeciętnej jarosławskiej polonistce, kandydatce na ołtarze

Niedziela przemyska 16/2016, str. 7

[ TEMATY ]

konkurs

Mariusz Łuc

Uczniowie przedstawili scenki z życia służebnicy Bożej Anny Jenke

Mottem konkursu były słowa patronki „Pragnąć tylko gwiazd”. Przystąpiła do niego rekordowa liczba uczestników – 195 uczniów z 36 szkół powiatu łańcuckiego i zaprzyjaźnionych placówek spoza tego terenu, w tym szkoły noszące imię Anny Jenke z Adamówki i Błażowej. Dyrektor szkoły Janina Fudali, rozpoczynając konkurs, witała wszystkich z nieskrywaną radością: – Cieszymy się, że już po raz 14. tak licznie gromadzimy się wokół Anny. W tym roku przypada 95. rocznica urodzin i 40. śmierci Anny Jenke. Niech ten konkurs będzie wyrazem czci i hołdu złożonego wielkiemu człowiekowi, wspaniałemu nauczycielowi, przyjacielowi dzieci i młodzieży.

Patronka szkoły licznie zgromadziła nie tylko uczestników konkursu, ale również sympatyków i zaproszonych gości. Przybyli: o. Józef Witko – franciszkanin z Sekretariatu Ewangelizacji w Krakowie, s. Bernadeta Lipian – postulator procesu beatyfikacyjnego Anny Jenke, Barbara Pilawa-Kraus – wicestarosta powiatu łańcuckiego, Renata i Jerzy Tumidajscy – wizytatorzy KO oddział w Przemyślu, Ewa Dziaduś – prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke wraz z przedstawicielami, ks. Franciszek Dziedzic, Teresa Skomra i Józef Rzepka – uczniowie Anny, Stanisław Sacała – radny Gminy Łańcut, Jan Kiełb – sołtys wsi Rogóżno, Aleksandra Henclik – przewodnicząca Rady Rodziców.

Zmagania konkursowe rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego z prośbą o dar dobrych spotkań z ludźmi, a także kapłańskie błogosławieństwo. Uczniowie prezentowali interpretacje słowne i muzyczne wierszy o Annie Jenke, a także przedstawili małe formy teatralne ukazujące fakty z życia Służebnicy Bożej.

Reklama

Po zakończeniu przesłuchań uczestnicy obejrzeli wystawę nadesłanych na konkurs prac plastycznych obrazujących działalność Anny, wysłuchali też wspomnień ks. Franciszka Dziedzica z Rzeszowa o swojej Profesorce.

Następnie ks. Tadeusz Biały, przewodniczący komisji, przedstawił werdykt jury i wręczył nagrody. Oprócz laureatów komisja konkursowa przyznała też liczne wyróżnienia. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i statuetki z podobizną Anny Jenke, a każdy uczestnik dyplom za udział i pamiątkową książkę oraz publikację pt. „Żyła wśród nas” autorstwa s. Bernadety Lipian, poświęconą Służebnicy Bożej.

Spotkanie wokół Słonecznej Skały zakończyło się modlitwą o beatyfikację Patronki szkoły i kapłańskim błogosławieństwem. Słowa o. Józefa Witko z wpisu do Księgi Pamiątkowej oddają głęboki sens konkursów w Rogóżnie i stanowią trafną puentę: „XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji o Annie Jenke przypomina nam, że wszystko, co dzieje się w naszym życiu, a w sposób szczególny piękno i dobro, winno podnosić nasze serce ku Temu, który jest źródłem piękna i dobra”.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie są obojętni na los człowieka

[ TEMATY ]

życie

konkurs

pro‑life

ks. Łukasz Romańczuk

Kadr z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Uczniowie klasy V "a", ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jordanowie Śląskim, zdobyli wyróżnienie za etiudę pt: "Nie bądź obojętny" w ramach XVI Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. 

Etiuda przygotowana przez uczniów z Jordanowa Śląskiego podejmowała problem przemocy w rodzinie. Opowiada ona historię dziewczynki, która nie jest rozumiana przez swoją mamę, co prowadzi do pobicia, a w konsekwencji do śmierci dziecka. W etiudzie pojawiają się osoby, które wykazują się brakiem zainteresowania problemem głównej bohaterki. Maja Michalkiewicz, odtwórczyni głównej roli powiedziała: "Przez tę pracę konkursową chciałam przekazać, że bicie dzieci przez rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem i może doprowadzić nawet do tragedii."

Praca jest dziełem uczniów całej klasy, którzy oprócz etiudy przygotowali także na konkurs audycje radiową oraz prace plastyczne.

Na konkurs wpłynęło ponad 1100 prac w trzech kategoriach, literackiej, plastycznej, multimedialnej

Jak zaznaczają organizatorzy konkursu: "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem talentów młodych konkursowiczów, którzy wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu. W przesłanych pracach można było dostrzec refleksję nad wartością życia i godnością człowieka. Podejmowane były tematy trudne, takie jak: trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci. Daliście nam konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life. Pokazaliście, że wartość ludzkiego życia jest dla Was niezwykle ważną kwestią. Za takie podejście, bardzo dziękujemy!

Udział w konkursie tak licznej grupy osób pokazał, że dzieciom nie jest obojętny los człowieka, nawet tego najmniejszego i bezbronnego. 

CZYTAJ DALEJ

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

2020-08-06 11:15

Agnieszka Bugała/Niedziela

Specjalne pozdrowienia dla pielgrzymów przekazał ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Po raz pierwszy w historii uczestniczy jako pielgrzym duchowy w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę.

- Tym razem nogi odmówiły mi posłuszeństwa, ale jestem duchowo ze wszystkimi pielgrzymami. Czuję doskonale łączącą nas więź. Teraz wiem, jak czas pielgrzymkowy przeżywają uczestnicy duchowi. Byłem od początku tworzenia się wrocławskiej pielgrzymki, jestem i dalej będę tu z Wami – mówił Orzech w rozmowie z dziennikarzem Niedzieli.

Odwiedziliśmy dzisiaj specjalnie ks. Orzechowskiego, żeby pokazać mu materiał filmowy, który udało nam się zebrać do tej pory z trasy pielgrzymki. Orzech obejrzał wywiad z bp Jackiem Kicińskim, „belgijkę” oraz świadectwa pielgrzymów. Bardzo współczuł tym, którzy zmokli na trasie i widać było ten błysk w oku, kiedy rozmawialiśmy o różnych etapach wędrówki.

Wspominał też jak uczył się organizacji pielgrzymki na przykładzie Warszawy, jak miał okazję się spotkać i porozmawiać z bł. ks. Jerzym Popiełuszko podczas pielgrzymki ludzi pracy. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją, żeby nagrać specjalne pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymów 40. PPW na Jasną Górę. Zobaczcie:

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję