Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Majowe święto rodzin

Niedziela sosnowiecka 16/2016, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

dni

Archiwum organizatorów

Jedyne w diecezji sosnowieckiej Dni Życia i Rodziny wystartują po raz trzeci w Będzinie, a ich ukoronowaniem będzie Marsz dla Życia i Rodziny, który już po raz szósty organizowany jest w tym mieście. Tegoroczne rodzinne świętowanie odbędzie się w dniach 6 i 7 maja. Obie inicjatywy pokazują, że życie to największy skarb, który nie tylko można, ale i trzeba przeżywać we wspaniały sposób. Preludium obu imprez stanowi trwająca do końca kwietnia br. zbiórka „Paczuszka dla Maluszka”, która odbywa się w kościołach Będzina, a także ogólnopolski konkurs fotograficzny „Życie jest CUDowne”. Wcześniej, bo 31 marca organizatorki będzińskiego Marszu i Dni Życia i Rodziny oraz wielu innych przedsięwzięć prorodzinnych – Katarzyna Maciejewska i Anna Koczur uczestniczyły w III Kongresie Życia i Rodziny, który odbył się w Warszawie pod hasłem „Wychowanie – Wehikuł Cywilizacji Życia”.

Reklama

Zarówno Marsze dla Życia i Rodziny, jak i Dni Życia i Rodziny są manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. To święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Uczestniczą w nim przede wszystkim rodziny z dziećmi, ale także członkowie ruchów i stowarzyszeń. Organizatorami będzińskich Dni i Marszu są: Akcja Katolicka z Będzina, Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, a partnerem Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy. Patronatem honorowym objęli świętowanie bp Grzegorz Kaszak, dziekan będziński ks. kan. Andrzej Stępień oraz starosta będziński Arkadiusz Watoła. Medialnie imprezy wspierają „Niedziela Sosnowiecka” i „Wydarzenia Powiatu Będzińskiego”.

Każde życie jest bezcenne

Pomysł zorganizowania w Będzinie marszów zrodził się kilka lat temu, podczas jednego ze spotkań dekanalnych parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej zorganizowanego w parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Członkowie tych oddziałów opowiadali o działaniach podejmowanych w swoich parafiach. – Zaproponowałam, że dobrze byłoby zorganizować coś wspólnie, bardziej spektakularnie, żeby to miało wymiar publicznej ewangelizacji, a nie tylko parafialnej. Wtedy jedna z członkiń Akcji Katolickiej z parafii św. Jana Chrzciciela – Anna Koczur zaproponowała, żeby to był Marsz dla Życia. – I rzeczywiście udało się zorganizować jego pierwszą edycję. Potem nawiązałam współpracę z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy (organizatorami i koordynatorami marszów w całej Polsce). Mogliśmy wtedy poszerzyć formułę tego wydarzenia i od tamtego czasu świętujemy jako uczestnicy Marszów dla Życia i Rodziny. Nasza współpraca z Pawłem Kwaśniakiem i Jarosławem Kniołkiem z Centrum znakomicie się układa. Ich pomoc jest bardzo duża, za co jestem im bardzo wdzięczna – mówi Katarzyna Maciejewska. Tegorocznemu Marszowi w Będzinie będzie patronowało hasło „Każde Życie jest Bezcenne”. VI Marsz wyruszy w sobotę 7 maja o godz. 15.00 z sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu (osiedle Syberka) i zakończy się jak zawsze Józefiadą przy kościele św. Jana Chrzciciela. Św. Józef to opiekun Świętej Rodziny uznany m.in. za patrona chrześcijańskich małżeństw i rodzin. Dlatego też finał odbywa się w tej Józefowej parafii.

Radość rodzinnego świętowania

Marsz jest okazją do świętowania, niestety dość krótkiego, radości z życia i posiadania rodziny oraz z satysfakcji przebywania z ludźmi. Natomiast Dni Życia i Rodziny dają okazję do dłuższego wspólnego świętowania. Dlatego też organizatorzy Marszu 3 lata temu zaproponowali uczestnikom dłuższe, bo dwudniowe świętowanie. Projekcja kinowa filmu prorodzinnego albo z gatunku pro-life stanowi doskonałe wprowadzenie w ideę marszów, które są zwieńczeniem działań prorodzinnych i pro-life. – Nasze Marsze oraz Dni zawsze poprzedzają zbiórki dobroczynne na rzecz rodziców i samotnych matek czy ojców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – mówi Anna Koczur. Dni Życia i Rodziny mają każdego roku podobny schemat: finał ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Życie jest CUDowne”, projekcja w kinie Nowość z krótkim wprowadzeniem. A drugi dzień to oczywiście Marsz dla Życia i Rodziny poprzedzony Koronką do Miłosierdzia Bożego i wspólne zabawy podczas Józefiady, m.in. konkursy z nagrodami, prezentacja prac w Galerii pod Niebem, słodki poczęstunek, możliwość zbadania poziomu cukru itp oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. W tym roku organizatorzy przewidzieli dla uczestników jeszcze atrakcyjniejsze marszowe gadżety, które ucieszą zwłaszcza najmłodszych.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni kard. Adama Kozłowieckiego

Niedziela rzeszowska 42/2014, str. 8

[ TEMATY ]

dni

Mariusz Stec

Delegacja z Zambii z bp. Edwardem Frankowskim

Delegacja z Zambii z bp. Edwardem Frankowskim

W sąsiadującej z naszą diecezją Hucie Komorowskiej odbyły się VII Dni kard. Adama Kozłowieckiego SJ. Na obchody składały się m.in.: przegląd filmów misyjnych, festiwal piosenki misyjnej, a także przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o Kardynale autorstwa Julity i Rafała Wieczyńskich (twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”). Patronat nad imprezą objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, którego reprezentował Bogdan Romaniuk. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, gdyż obecna była delegacja z Zambii.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Związek Rolników Indywidualnych otrzymał Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego

2021-06-17 19:33

[ TEMATY ]

nagroda

Solidarność

rolnicy

KEP

Artur Stelmasiak/Niedziela

Podczas odbywającej się na sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski uroczystej gali, przyznana została nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego. W tym roku laureatem prestiżowego wyróżnienia jest Związek Rolników Indywidualnych, w 40-lecie jego istnienia.

Uroczystość poprowadził Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji „Solidarna Wieś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję