Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa – gimnazjum nr 5

Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej

Niedziela częstochowska 17/2016, str. 7

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Anna Wyszyńska

Przedstawienie ku czci ofiar Katynia

Przedstawienie ku czci ofiar Katynia

Duszy polskiej zakątek” to tytuł koncertu zorganizowanego przez grono pedagogiczne i młodzież Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie dla uczczenia 76. rocznicy zbrodni katyńskiej. W koncercie, który odbył się 14 kwietnia br. w Sali Kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza, uczestniczyło wielu gości, wśród nich m.in.: bp Antoni Długosz, ks. prał. Stanisław Jasionek, ks. Ryszard Umański, przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem i zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Przemysławem Wroną. „Niedziela” była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Koncerty poświęcone pamięci ofiar Katynia: oficerów, policjantów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza są przez Gimnazjum nr 5 organizowane od kilku lat i stały się jego piękną tradycją. Starannie przygotowane scenariusze, w których pieśń i muzyka przeplatają się ze słowem mówionym, opowiadającym polską historię, zawsze wzruszają widzów i skłaniają do zadumy nad tragedią zamordowanych żołnierzy i ich rodzin. Są także świadectwem wrażliwości i talentów uczniów.

– Spotkaliśmy się dzisiaj, aby udowodnić, że jesteśmy patriotami, wychowujemy młodzież w duchu umiłowania ojczyzny i mamy w sercach pamięć o tych wszystkich, którzy zostali rozstrzelani w Katyniu, Charkowie i Miednoje – podkreśliła Danuta Caban, dyrektor szkoły.

Koncerty organizowane przez Gimnazjum spełniają swój cel patriotyczny, ale też zawsze stoją na wysokim poziomie artystycznym. Autorką scenariusza, scenografii oraz reżyserem koncertu „Duszy polskiej zakątek” jest Agata Mika. Oprawę muzyczną przygotowała Dorota Marlińska, natomiast plakaty i projekty zaproszeń wykonała Anetta Tkacz-Zagórska.

Na zakończenie koncertu odczytano list, który organizatorzy koncertu otrzymali od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dziękując za zaproszenie, Jarosław Kaczyński podziękował również za uczczenie pamięci polskich jeńców wojennych i więźniów, zamordowanych przez sowiecki totalitaryzm.

Reklama

Wszyscy zginęli z wydanego 5 marca 1940 r. tajnego rozkazu Józefa Stalina, a liczba ofiar sięga 22 tys. O zbrodni tej nikt nie miał się dowiedzieć, a jej ofiary miały przepaść bez wieści. Odkrycie zbiorowych mogił w katyńskim lesie rozpoczęło etap walki o prawdę o tej zbrodni. W komunistycznej Polsce władze zwalczały prawdę o Katyniu, służalczo powtarzając spreparowane w Moskwie kłamstwa, że tego ludobójstwa dokonali Niemcy. Za jej głoszenie w czasach PRL groziło więzienie. Podsumowując tę tragiczną lekcję polskiej historii, Jarosław Kaczyński napisał: „Trzeba być gotowym do skutecznego przeciwstawiania się zagrożeniom w imię życia w niepodległości, wolności i godności. Musimy pamiętać o swoich bohaterach, bo pamięć historyczna buduje tożsamość. Bez tej pamięci nie będziemy ani narodem, ani wspólnotą obywateli poczuwających się do odpowiedzialności za swój kraj i za państwo, tylko pozbawionym tożsamości zlepkiem jednostek”.

Po zakończeniu koncertu goście zwiedzili wystawę otwartą w foyer teatru, poświęconą pamięci polskich żołnierzy. Wystawę przygotował Krzysztof Zagórski.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

[ TEMATY ]

konkurs

zbrodnia katyńska

Biuro europoseł Wiśniewskiej

Laureaci konkursu z europoseł Jadwigą Wiśniewską

Laureaci konkursu z europoseł Jadwigą Wiśniewską

4 kwietnia 2016r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.

Patronat naukowy nad Konkursem sprawuje Oddział IPN Katowice, a patronat medialny - TVP Katowice, Radio Katowice, Radio Fiat i Tygodnik Katolicki „Niedziela”. W ciągu 7 edycji Konkursu wpłynęło 1803 prace z całego województwa śląskiego. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się m.in. uczniowie z Sosnowca, Bytomia, Mikołowa, Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Częstochowy, Myszkowa, Kłobucka, Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję