Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomoc ludziom w kryzysie

Działają już 5 lat. Pomagają osobom przeżywającym kryzys psychiczny i ich rodzinom. Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu, którą założyły wrocławskie rodziny, działa skutecznie pomagając nie tylko konkretnym osobom, ale także zmieniając system zdrowia w Polsce

Niedziela wrocławska 17/2016, str. 4

[ TEMATY ]

fundacja

Archiwum fundacji

Seminarium w ministerstwie rozwoju (pierwsza z lewej Regina Bisikiewicz)

Seminarium w ministerstwie rozwoju (pierwsza z lewej Regina Bisikiewicz)

Naszym celem jest, aby każda osoba doświadczająca trudności w zakresie zdrowia psychicznego miała szansę na wyzdrowienie. Aby to było możliwe, dotychczasowy system opieki zdrowotnej, ukierunkowany na proces chorowania, oparty na hospitalizacji, izolacji, stygmatyzacji, traumie i lęku przed przyszłością, powinien być zastąpiony nowym podejściem, ukierunkowanym na proces zdrowienia. W oparciu o współpracę z wieloma ośrodkami europejskimi i amerykańskimi, pragniemy stworzyć we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku środowisko, w którym ludzie z zaburzeniami psychicznymi będą mogli podejmować efektywne leczenie z udziałem rodziny i sieci społecznej we własnym domu – mówi Regina Bisikiewicz, prezes Fundacji.

Z Wrocławia na całą Polskę

Fundację w 2011 r. założyły wrocławskie rodziny osób z problemami psychicznymi. – Jako że nie dostaliśmy właściwej pomocy od państwa, zaczęliśmy sami szukać rozwiązań, oddziaływać na ten system, by dokonywał dobrych zmian – podkreśla pani Regina. – Byliśmy bardzo zdeterminowani, zorganizowaliśmy we Wrocławiu I Forum Psychiatrii Środowiskowej „Obudźmy nadzieję”, które zapoczątkowało współpracę profesjonalistów, osób z doświadczeniem choroby i ich rodzin. Na konferencji dowiedzieliśmy się, że w Europie trwa rewolucja w psychiatrii, z wielkim powodzeniem działa system Otwartego Dialogu i zapragnęliśmy ten system przenieść na nasz grunt. Nie chodziło nam już tylko o naszych najbliższych, ale o zmianę polskiego systemu, by także innym można było pomóc. Zaczęliśmy organizować konferencje, szkolić się, uczestniczyć w grantach, zainteresowaliśmy Otwartym Dialogiem polskich lekarzy, profesjonalistów. Pierwszym miejscem takiej praktyki jest we Wrocławiu Szpital Wojewódzki, Oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży przy ul. Koszarowej. Fundacja prowadzi terapie w rodzinach, kursy, projekty. Działa także stała infolinia, gdzie można uzyskać pomoc. Tym sposobem Otwarty Dialog rozwinął się z Wrocławia na całą Polskę – opowiada pani Regina.

Reklama

Rodzina najważniejsza

System Otwartego Dialogu skoncentrowany jest na rodzinie, zakłada szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu, dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny oraz postrzeganie leczenia jako procesu wykorzystującego różne metody terapeutyczne. Jak pokazują badania, efektem takiego sposobu leczenia jest znacznie szybszy powrót do zdrowia – Pierwsze rodziny są z nami już trzy lata. Widzimy efekty: ludzie uwierzyli w swoje możliwości, podjęli pracę, wyszli na zewnątrz. Są bardziej pewni siebie, wierzą, że nie mają tej stygmatyzacji, za to duży potencjał do rozwoju, możliwości, które inni dostrzegą. Włączając leczenie poprzez pracę, poprzez zajęcia w czasie wolnym, działania terapeutyczne, zmniejszana jest liczba przyjmowanych leków, maleje obciążenie farmakologiczne – podkreśla prezes Fundacji.

W dochodzeniu do zdrowia kluczowa jest pomoc rodziny – Rodzina może nie dopuścić do rozwoju choroby, szybko zareagować, zadzwonić, umówić się na spotkanie, kiedy jeszcze osoba chora nie zamyka się w sobie. Pamiętam młodą studentkę medycyny, która przerwała studia po pierwszym roku ze względu na problemy psychiczne. Rodzice, dowiedziawszy się o Otwartym Dialogu, jeździli na różne konferencje, szukali rozwiązania i zdecydowali się całą rodziną podjąć terapię. Przyjeżdżają z daleka do Wrocławia na spotkania. Dzięki temu dziewczyna podjęła na nowo studia, odzyskała radość życia i wiarę w siebie – opowiada pani Regina.

Jak podkreśla, ważne, by budowała się świadomość, że choroby psychiczne są uleczalne: – Nie można czekać do ostatniej chwili z szukaniem pomocy, nie warto swoich problemów psychicznych ukrywać. Bardzo ważne jest także wsparcie rodziny. Potrzebny jest proces zmiany społecznej, proces zmiany podejścia do choroby i do konkretnego chorego. Cieszymy się, że nasza Fundacja ma wsparcie abp. Józefa Kupnego, że Metropolita Wrocławski widzi potrzebę wsparcia i pomocy chorym ludziom – dodaje.

Reklama

* * *

INFOLINIA WSPARCIA: tel. 515 265 955

Zaproś terapeutę na sesję Otwartego Dialogu w Twoim środowisku, jeśli szukasz pomocy w sprawach:
– problematycznej komunikacji z jednym z członków rodziny
– pierwszych niepokojących objawów problemów psychicznych wśród rodziny czy przyjaciół
– potrzeby pomocy w powrocie do równowagi po hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym

Po bliższe kontakty do terapeutów można się kierować do: Joanna Hautz-Sołtysiak, tel. 504 693 154, w godz. 9-15 w dni robocze

Przekaż 1% podatku KRS: 0000251022
Zmiany w polskim systemie Ochrony Zdrowia postępują bardzo wolno.

Wspierając działania naszej fundacji, możesz już dzisiaj pomóc wielu osobom. Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT 2015 na www.pity.otwartydialog.pl

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą być dobrzy jak chleb

Niedziela małopolska 1/2013, str. 4

[ TEMATY ]

fundacja

www.wtztrzeninia.pl

Warto mieć hobby. Warsztaty terapii zajęciowej w Trzebinii

Warto mieć hobby. Warsztaty terapii zajęciowej w Trzebinii

Nawoływał do pomocy najuboższym. Do końca był oddany służbie bliźniemu. Cechował się dobrocią serca i niezwykłą pokorą. Mowa o św. Bracie Albercie, który jest patronem działającej w Trzebini Fundacji. Jej członkowie, podobnie jak on, chcą „być dobrzy jak chleb”

Tuż obok parafii św. Piotra i Pawła w Trzebini znajduje się siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowych, prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta. A wszystko dzięki staraniom śp. ks. prał. Stanisława Gałuszki, ks. dziekana Stanisława Mszala, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Krystyny Karnas, a także prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Zaleskiego.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję