Reklama

Niedziela Podlaska

Chrystusowi należy zawsze mówić tak

Z ks. Tadeuszem Syczewskim – rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie – rozmawia Maciej Koszewski

Niedziela podlaska 18/2016, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Tadeusz Syczewski, rektor WSD w Drohiczynie

Ks. Tadeusz Syczewski, rektor WSD w Drohiczynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MACIEJ KOSZEWSKI: – Jubileusz diecezji jest również jubileuszem Księdza Rektora – pracuje Ksiądz w seminarium od 25 lat. Mając takie doświadczenie, proszę powiedzieć, czym jest seminarium?

KS. TADEUSZ SYCZEWSKI: – Seminarium duchowne jest uczelnią wyższą, która nie tylko realizuje program naukowo-dydaktyczny, ale nade wszystko formacyjny w wymiarze osobowościowym oraz duchowym. Nad kształtem i przebiegiem tejże formacji czuwa biskup, a z jego mandatu odpowiedzialni: rektor, prefekt, ojciec duchowny i dyrektor administracyjny. Ich zadaniem jest troska o rozwój seminarium. Jak już wspomniałem, seminarium jest szkołą w pełni znaczenia tego słowa, więc pracują tu również profesorowie, specjaliści różnych dziedzin filozofii i teologii.

– Czym natomiast jest seminarium dla ks. Tadeusza Syczewskiego? Czym dla Księdza jest praca w tym miejscu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Praca w seminarium duchownym była i jest dla mnie czymś wyjątkowym. Tutaj naprawdę czuję się bardzo dobrze. Przez 12 lat byłem ojcem duchownym, a 13. rok jestem rektorem. Przebywanie w seminarium jest realizacją mojego powołania kapłańskiego. Cieszę się z tego, że mogę alumnom przekazywać nie tylko wiedzę, ale doświadczenie swojego kapłaństwa.

Reklama

– Odpowiedział Ksiądz na pytanie, czym jest seminarium, powiedział też o swoim doświadczeniu, a teraz chciałbym zapytać o seminarium drohiczyńskie – wiadomo, każde miejsce ma swoją specyfikę. Księże Rektorze, czym charakteryzuje się WSD w Drohiczynie?

– Po pierwsze, jesteśmy najmniejszą diecezją w Polsce, a tym samym jesteśmy liczebnie niewielką wspólnotą seminaryjną. Dzięki temu tworzy się rodzinna atmosfera. Tutaj spotykamy się codziennie z księżmi biskupami, moderatorzy z alumnami. Jadamy wspólnie posiłki. Nasze seminarium jest przepięknie położone nad malowniczo rozciągającą się rzeką Bug.

– Jubileusz diecezji to również jubileusz seminarium – jak bardzo zmieniło się seminarium?

– Zmian jest bardzo wiele. Począwszy od nazwy – wcześniej patronował nam św. Tomasz z Akwinu, a skończywszy na wymiarze gospodarczym – dobudowano nowe skrzydło seminarium, w którym mieszczą się kaplica, sale wykładowe, refektarz. Ponadto doczekaliśmy się własnej kadry naukowej z odpowiednimi kompetencjami. Oczywiście, co rok nasza wspólnota kapłańska staje się bogatsza o kilku nowych prezbiterów, a ich miejsce w seminarium zajmują nowi kandydaci.

– Księże Rektorze, ile osób ukończyło seminarium drohiczyńskie przez te 25 lat?

– Od 1991 do 2015 r. włącznie święcenia kapłańskie przyjęło 154 alumnów. Oczywiście, seminarium ukończyło kilkunastu alumnów więcej, ponieważ mieliśmy studentów z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji – grekokatolików czy też łacinników, którzy święcenia prezbiteratu przyjęli w swoich krajach.

– Jubileusz to czas refleksji – podsumowujemy, co się udało, co można było zrobić lepiej, oraz planujemy. Przyszłość diecezji i seminarium to przede wszystkim młodzi, chętni służyć Bogu i Kościołowi. Co powiedziałby Ksiądz Rektor osobom, które myślą o seminarium, o kapłaństwie?

– Powiedziałbym: „Nie lękajcie się!”, Chrystusowi należy zawsze mówić tak!

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas pomóc pomagającym

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum

Pomaganie polega na stwarzaniu takich warunków potrzebującemu pomocy, w których jego problemy znajdą rozwiązanie, a potrzeby zostaną zaspokojone -to Pani słowa…

Niejednokrotnie słyszałam od starszych pacjentów, że chcieliby już odejść, że tak byłoby lepiej, że trudno im patrzeć na znużenie, zabieganie i rozżalenie opiekującymi się nimi bliskimi. Niektórzy mówili: Myślałem, że będę odchodzić z tego świata kochany, a dziś wiem, że moje odejście przyniesie ulgę zajmującej się mną córce. Aby starsi, schorowani ludzie nie myśleli w ten sposób, aby czuli się kochani, a ich potrzeby były zaspokojone należy pomóc ich opiekunom. (...)
CZYTAJ DALEJ

KSM to ambitny plan na duszpasterstwo młodzieży

2025-11-19 21:25

[ TEMATY ]

KSM

ambitny plan

na duszpasterstwo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Dzień skupienia KSM

Dzień skupienia KSM

- KSM to ambitny plan, ale jest to droga, którą bardzo chciałbym zrealizować. Chcę, żeby faktycznie w naszym środowisku pojawiało się coraz więcej młodych, świeckich liderów, ludzi, którzy potrafią prowadzić innych do spotkania z Bogiem - mówi ks. Michał Tucznio, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, które w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przeżywać będzie swoje święto patronalne. W niedzielę w Katedrze na Wawelu przyrzeczenia złoży 20 nowych członków KSM.

Jak przygotowujecie się jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i jej obchodów na Wawelu?
CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów włoskich: Kościół potrzebuje stale się odnawiać

2025-11-20 13:08

[ TEMATY ]

Asyż

Leon XIV

Vatican News

Do postępowania w duchu synodalności i kolegialności oraz stałego odnawiania Kościoła wezwał Leon XIV w przemówieniu do włoskich biskupów zgromadzonych w Asyżu na 81. Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Włoch. Trzeba „nauczyć się odchodzić”. Dobrze, aby przestrzegano normy 75 lat jako wieku zakończenia posługi biskupów diecezjalnych, a tylko w przypadku kardynałów można rozważyć kontynuację posługi, ewentualnie na kolejne dwa lata – wskazał Papież.

Wojciech Rogacin – Watykan
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję