Reklama

Niedziela Lubelska

Pola nadziei

Niedziela Dobrego Pasterza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach upłynęła pod znakiem troski o Hospicjum im. bł. Matki Teresy

Niedziela lubelska 18/2016, str. 8

[ TEMATY ]

hospicjum

Mariusz Marek

Puławskie „Pola nadziei” rozpoczęła Msza św.

Puławskie „Pola nadziei”  rozpoczęła Msza św.

Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zostało powołane w 1998 r., aby świadczyć pomoc osobom ciężko chorym oraz ich rodzinom. Rok później działalność rozpoczął Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, który obejmuje swoim działaniem powiat puławski. Oprócz 16 miejsc w hospicjum, opieką objętych jest ok. 100 osób w hospicjach domowych.

Pracownicy hospicjum są wspomagani przez coraz większą liczbę wolontariuszy i wspólnie świadczą chorym oraz ich rodzinom nieocenioną pomoc w przeżywaniu trudności związanych z ciężkimi chorobami. Chorzy mają zapewnioną duchową opiekę kapelana oraz pomoc psychologa

* * *

Reklama

Uroczystą Eucharystią, której przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, społeczność miasta zainaugurowała akcję „Pola nadziei”. Proboszcz ks. Andrzej Sternik przywitał gości z władzami samorządowymi, a także prezes hospicjum Justynę Walecz-Majewską, pracowników, wolontariuszy, podopiecznych hospicjów domowych oraz wszystkich przyjaciół tej instytucji. Oprawę liturgiczną przygotowali pracownicy hospicjum.

W homilii bp Artur Miziński podkreślał, że Chrystus Dobry Pasterz oddał swoje życie za każdego człowieka, zna swoje owce i pragnie prowadzić je na bezpieczne pastwiska w domu Ojca. Przypominał, że jeśli ktoś należy do owczarni Chrystusa, powinien słuchać Jego głosu, coraz lepiej Go poznawać, uznać za jedynego Pasterza i poświęcić dla Jezusa całe życie kosztem tego, co oferuje współczesny świat. Ksiądz Biskup przestrzegał, by nie dać się zaskoczyć wilkom i nie pozwolić się zwieść fałszywym pasterzom. W nawiązaniu do przeżywanego święta, Biskup Artur, który za swoje zawołanie przyjął słowa z Psalmu 13 „Zaufałem miłosierdziu Twemu”, zwrócił uwagę, że ten, kto służy człowiekowi choremu, cierpiącemu, w rzeczywistości służy samemu Chrystusowi i realizuje miłość miłosierną, która przemienia zarówno osobę potrzebującą, jak i świadczącego pomoc. – Cieszymy się, że są ośrodki, takie jak ten, w których świadczy się fachową pomoc i opiekę ludziom potrzebującym, odkrywając godność i wartość ludzkiego życia niezależnie od jego aktualnej kondycji psychofizycznej. Ważni są ludzie, którzy go współtworzą, myślę o mieszkańcach, personelu i o wolontariuszach. Ważna jest atmosfera domu tworzona przez wzajemną życzliwość, zrozumienie, szacunek. Ważny jest duch służby i miłość braterska – mówił Ksiądz Biskup. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w działalność hospicjum zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie oraz za zorganizowanie święta, które jeszcze bardziej wyczula serca na potrzeby bliźnich i rodzi ducha solidarności i współodpowiedzialności.

Po Liturgii w puławskim hospicjum odbyło się uroczyste śniadanie. Następnie bp Artur Miziński w asyście pracowników hospicjum odwiedził wszystkich przebywających tam chorych, a także pełniących dyżur pracowników i wolontariuszy. Przez cały dzień w parafii Miłosierdzia Bożego trwała „niedziela hospicyjna”. Ks. Marcin Socha, kapelan hospicjum, głosił kazania, a wolontariusze przeprowadzili zbiórkę funduszy na funkcjonowanie tej placówki. Kilka dni później (22-23 kwietnia) odbyła się uliczna zbiórka pieniędzy. Zaplanowano także koncert charytatywny w POK „Dom Chemika”; zaproszenie przyjęła Magda Umer. Akcja „Pola nadziei” zakończy się 19 czerwca piknikiem dla mieszkańców Puław i okolic.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieło Wielkich Serc

Wspaniała idea (choć wielu nie wróżyło jej sukcesu) została zrealizowana. 2 października nastąpi otwarcie i poświęcenie Hospicjum w Busku-Zdroju. Dokona go bp Jan Piotrowski.

Karkołomną, bo przerwaną na lata inwestycję prowadzoną przez Fundację Gospodarczą św. Brata Alberta, zakończono z ostatnim dniem sierpnia 2020 r. 94 chorych może otrzymać opiekę i wsparcie w nowym hospicjum, choć nie od razu, z powodów finansowych, będzie to możliwe w pełnym zakresie. Fundacja będzie prowadzić także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Poradnię Paliatywną. Koszt inwestycji to ok. 20 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

Trzebinia: sakra biskupia ks. Karola Kulczyckiego

2020-09-29 15:30

[ TEMATY ]

Australia

sakra biskupia

Bp Karol Kulczycki

www.vaticannews.va

Bp Karol Kulczycki

Bp Karol Kulczycki

Pierwszy polski biskup w Australii, salwatorianin ks. Karol Kulczycki, przyjął święcenia biskupie w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Liturgii sprawowanej w języku angielskim oraz łacińskim przewodniczył nuncjusz apostolski w Australii abp Adolfo Yllana.

Współkonsekratorami święceń byli abp Marek Jędraszewski oraz bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

Papież Franciszek mianował ks. Karola Kulczyckiego ordynariuszem diecezji Port Pirie w Australii.

Uroczystość odbyła się w Trzebini, gdzie salwatorianie założyli 120 lat temu pierwszy dom zakonny w naszym kraju. Ks. Karol Kulczycki jest pierwszym polskim członkiem Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, który został biskupem.

Obecni byli kard. Stanisław Dziwisz, bp Ignacy Dec, bp Jan Kopiec, bp Antoni Długosz oraz licznie zgromadzeni kapłani Towarzystwa Boskiego Zbawiciela z generałem zgromadzenia ks. Miltonem Zolta SDS i przełożonymi zakonnymi salwatorianów m.in. z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W Mszy św. uczestniczyli ponadto księża diecezjalni i osoby życia konsekrowanego, a także bliscy bp. Kulczyckiego oraz mieszkańcy jego rodzinnej parafii w Czerninie. Obecny był ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick, przedstawiciele władz polskich i samorządowych oraz Kościoła w Australii.

- Dla naszej zakonnej wspólnoty to wielka radość oraz ogromne zobowiązanie. Jesteśmy bowiem świadomi wielkiego zaufania, jakim został obdarzony przez Ojca Świętego Franciszka nasz współbrat. Dziś w Trzebini, w miejscu, gdzie salwatorianie w 1901 roku założyli pierwszy dom zakonny na ziemiach polskich, zapewniamy go o naszej braterskiej zakonnej modlitwie i duchowym wsparciu. Nadal pozostaje naszym zakonnym współbratem, a my pragniemy towarzyszyć jego pasterskiej posłudze - powiedział ks. Józef Figiel SDS, prowincjał polskich salwatorianów.

W homilii abp Adolfo Yllana podkreślił, że kapłana wyniesionego do godności biskupiej sam Chrystus zapewnia o swojej łasce, aby mógł wypełnić powierzoną mu misję: "Będę z wami aż do skończenia czasów". - Podobnie jak niegdyś proroków, tak teraz dzięki łasce święceń Bóg przemienia kapłana i upodabnia go do swojego ukochanego Syna Jezusa Chrystusa. To jest niezmiernie wyniosły dar i łaska kapłaństwa, biskupstwa - mówił nuncjusz apostolski w Australii.

- Prawdziwym obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza jest Chrystus ukrzyżowany, zaś biskup powinien uczynić całe swoje życie odbiciem obrazu Ukrzyżowanego - zaznaczył, przywołując świadectwo kard. Stefana Wyszyńskiego, który w liście do ojca pisał po otrzymaniu nominacji biskupiej: "Trzeba umrzeć dla siebie na krzyżu, bo inaczej nie ma prawdziwego kapłaństwa". Jak dodał, biskup ma służyć nie tylko liturgią i słowem, ale ofiarą i cierpieniem.

Podczas uroczystości bp Kulczycki został namaszczony krzyżmem świętym. Otrzymał także atrybuty posługi biskupiej: mitrę, pierścień i pastorał. - Poprzez mitrę, zwaną "blaskiem świętości", biskup otrzymuje zadanie uświęcania najpierw siebie, a potem innych. Ewangelia trzymana nad jego głową musi całkowicie przenikać biskupa, ponieważ Ewangelią jest sam Chrystus. Aby zachować prawdziwość przepowiadania, trzeba zachować godność życia - wyjaśniał symbolikę święceń kaznodzieja.

- Gdy rozpoczynasz swoją misję w Australii, modlimy się do Najświętszej Matki, aby nadal cię strzegła, chroniła i prowadziła do swojego Syna - zwrócił się do bp. Kulczyckiego abp Yllana. - Niech twoja posługa będzie inspirowana przez św. Michała Archanioła, abyś służył ludowi jako wierny pasterz. Bądź jak Archanioł Gabriel, niech twoje głoszenie Dobrej Nowiny będzie źródłem pokarmu dla wiary. Bądź jak Archanioł Rafał, niech powierzony tobie lud Boży znajdzie bezpieczeństwo dzięki twojemu świadectwu, kiedy będziesz mu towarzyszył w drodze do Jezusa - życzył, nawiązując do uroczystości Świętych Archaniołów, która została wybrana na dzień święceń.

Wezwaniem biskupim nowego ordynariusza diecezji Port Pirie są słowa "In Te Domine speravi" (W Tobie, Panie, zaufałem). - Co do tych słów nie miałem żadnej wątpliwości. To wezwanie towarzyszyło mi od początków powołania, na drodze kapłańskiej, zakonnej, we wszystkich misjach i dziełach, których się podejmowałem. Jemu zaufałem we wszystkim - mówił bp Karol Kulczycki.

W swoim herbie symbolicznie umieścił literę M, żeby podkreślić, że jest "salwatorianinem, który głosi Chrystusa Zbawiciela", ale jest też "tym, który zawierza siebie i swoje dzieło Matce Najświętszej".

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-29 22:40

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję