Reklama

Niedziela Lubelska

Pola nadziei

Niedziela Dobrego Pasterza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach upłynęła pod znakiem troski o Hospicjum im. bł. Matki Teresy

Niedziela lubelska 18/2016, str. 8

[ TEMATY ]

hospicjum

Mariusz Marek

Puławskie „Pola nadziei” rozpoczęła Msza św.

Puławskie „Pola nadziei”  rozpoczęła Msza św.

Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zostało powołane w 1998 r., aby świadczyć pomoc osobom ciężko chorym oraz ich rodzinom. Rok później działalność rozpoczął Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, który obejmuje swoim działaniem powiat puławski. Oprócz 16 miejsc w hospicjum, opieką objętych jest ok. 100 osób w hospicjach domowych.

Pracownicy hospicjum są wspomagani przez coraz większą liczbę wolontariuszy i wspólnie świadczą chorym oraz ich rodzinom nieocenioną pomoc w przeżywaniu trudności związanych z ciężkimi chorobami. Chorzy mają zapewnioną duchową opiekę kapelana oraz pomoc psychologa

* * *

Uroczystą Eucharystią, której przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, społeczność miasta zainaugurowała akcję „Pola nadziei”. Proboszcz ks. Andrzej Sternik przywitał gości z władzami samorządowymi, a także prezes hospicjum Justynę Walecz-Majewską, pracowników, wolontariuszy, podopiecznych hospicjów domowych oraz wszystkich przyjaciół tej instytucji. Oprawę liturgiczną przygotowali pracownicy hospicjum.

Reklama

W homilii bp Artur Miziński podkreślał, że Chrystus Dobry Pasterz oddał swoje życie za każdego człowieka, zna swoje owce i pragnie prowadzić je na bezpieczne pastwiska w domu Ojca. Przypominał, że jeśli ktoś należy do owczarni Chrystusa, powinien słuchać Jego głosu, coraz lepiej Go poznawać, uznać za jedynego Pasterza i poświęcić dla Jezusa całe życie kosztem tego, co oferuje współczesny świat. Ksiądz Biskup przestrzegał, by nie dać się zaskoczyć wilkom i nie pozwolić się zwieść fałszywym pasterzom. W nawiązaniu do przeżywanego święta, Biskup Artur, który za swoje zawołanie przyjął słowa z Psalmu 13 „Zaufałem miłosierdziu Twemu”, zwrócił uwagę, że ten, kto służy człowiekowi choremu, cierpiącemu, w rzeczywistości służy samemu Chrystusowi i realizuje miłość miłosierną, która przemienia zarówno osobę potrzebującą, jak i świadczącego pomoc. – Cieszymy się, że są ośrodki, takie jak ten, w których świadczy się fachową pomoc i opiekę ludziom potrzebującym, odkrywając godność i wartość ludzkiego życia niezależnie od jego aktualnej kondycji psychofizycznej. Ważni są ludzie, którzy go współtworzą, myślę o mieszkańcach, personelu i o wolontariuszach. Ważna jest atmosfera domu tworzona przez wzajemną życzliwość, zrozumienie, szacunek. Ważny jest duch służby i miłość braterska – mówił Ksiądz Biskup. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w działalność hospicjum zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie oraz za zorganizowanie święta, które jeszcze bardziej wyczula serca na potrzeby bliźnich i rodzi ducha solidarności i współodpowiedzialności.

Po Liturgii w puławskim hospicjum odbyło się uroczyste śniadanie. Następnie bp Artur Miziński w asyście pracowników hospicjum odwiedził wszystkich przebywających tam chorych, a także pełniących dyżur pracowników i wolontariuszy. Przez cały dzień w parafii Miłosierdzia Bożego trwała „niedziela hospicyjna”. Ks. Marcin Socha, kapelan hospicjum, głosił kazania, a wolontariusze przeprowadzili zbiórkę funduszy na funkcjonowanie tej placówki. Kilka dni później (22-23 kwietnia) odbyła się uliczna zbiórka pieniędzy. Zaplanowano także koncert charytatywny w POK „Dom Chemika”; zaproszenie przyjęła Magda Umer. Akcja „Pola nadziei” zakończy się 19 czerwca piknikiem dla mieszkańców Puław i okolic.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żonkil – symbol nadziei

Niedziela lubelska 12/2017, str. 5

[ TEMATY ]

hospicjum

akcja

Pola Nadziei

Agnieszka Marek

Z naręczem kwiatów prezes Justyna Walecz-Majewska

Z naręczem kwiatów prezes Justyna Walecz-Majewska

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego rozpoczęła się kolejna edycja akcji Pola Nadziei. Justyna Walecz-Majewska, prezes puławskiego Hospicjum im. św. Matki Teresy, w powitaniu podkreśliła, iż siłą hospicjum są jego pracownicy, którzy jako ludzie wierzący chcą budować na Bogu i od Niego czerpać siłę do codziennej służby na rzecz potrzebujących. Nie były to puste słowa, gdyż to właśnie pracownicy hospicjum, jak co roku, przygotowali czytania, modlitwę wiernych i procesję z darami.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję