Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pomóżmy wybudować studnię w Czadzie

W diecezji rzeszowskiej trwa akcja zbiórki makulatury, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy studni w Czadzie. Zbiórka prowadzona jest we współpracy z archidiecezją przemyską oraz Polską Fundacją dla Afryki

Niedziela rzeszowska 19/2016, str. 7

[ TEMATY ]

pomoc

Afryka

studnia

czad.misje.net

Mieszkańcy Czadu potrzebują wody

Mieszkańcy Czadu potrzebują wody

Akcja ma na celu pomóc mieszkańcom Czadu, którzy na co dzień przemierzają duże odległości, by zdobyć wodę zdatną do picia. W tym rejonie pracują nasi misjonarze diecezjalni od podszewki znający lokalne warunki i potrzeby. Wiedzą, gdzie i ilu ludzi potrzebuje czystej wody, gdzie należy kopać studnie. Woda w Czadzie to przedmiot wielkich marzeń.

Reklama

– Jak wiemy, woda jest podstawą życia. Bez niej człowiek umiera w ciągu paru dni. W Czadzie bardzo często brakuje wody. Powodem tego są m.in. zbyt wysokie temperatury powietrza, które prowadzą do jej wyschnięcia. Co roku kraj ten nawiedzają potężne susze, pogrążające mieszkańców w niebywale wielkim cierpieniu oraz biedzie. Owszem, zdarzają się sytuacje, w których ludzie maszerują wiele godzin, aby pozyskać wodę. Często jest jednak brudna, błotnista i zanieczyszczona, co powoduje wiele chorób. Stąd też prowadzona zbiórka makulatury na budowę studni – mówi Ryszard Łuczyk z Grupy Charytatywnej przy sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.

Do prowadzonej zbiórki wykorzystywane są specjalne, bezpłatne kontenery, podstawiane przy parafiach, które chętnie włączają się w akcję. Do tej pory kontenery stanęły przy wielu rzeszowskich kościołach, również w Jaśle.

Mamy ogromną nadzieję, że dzięki Bożej pomocy i wsparciu osób duchownych oraz wiernych całej diecezji uda się zrealizować to przepiękne i pełne dobroci serca dzieło. Wszystkich pragnących nieść pomoc potrzebującym prosimy o kontakt z koordynatorami akcji – Ryszardem Łuczykiem z Grupy Charytatywnej przy sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku: kontakt, tel. 504-168-549, Natalią Janowiec z Jasła: kontakt, tel. 889-196-979. Opiekę duszpasterską nad akcją pełni ks. Stanisław Tarnawski, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Rzeszowie.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ouédraogo: doceńmy wartość solidarności, dbajmy jeden o drugiego

[ TEMATY ]

Afryka

koronawirus

vaticannews.va

„Koronawirus ukazał w pełnym świetle, jak bardzo jesteśmy bezbronni, niezależnie od koloru skóry, czy statusu społecznego, a to, co dzieje się w jednym kraju dotyka także osób w innym. Tak więc jesteśmy jednym narodem i musimy dbać jeden o drugiego”. To słowa kard. Philippe Ouédraogo skierowane do mieszkańców kontynentu afrykańskiego z okazji obchodzonego od kilku lat Dnia Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM). Zrzesza ono 37 narodowych konferencji oraz 8 konferencji regionalnych.

Jego przewodniczący podkreślił, że niestety przez ostatni rok sytuacja w Afryce się nie zmieniła, a pandemia koronawirusa obecnie jeszcze ją pogorszyła. Dane raportu Caritas Internationalis podają, że kontynent ten jest najbardziej dotknięty skutkami pandemii. „Dlatego w tym czasie – pisze hierarcha – wszystkie narody afrykańskie muszą docenić wartość solidarności. Tylko bowiem w ten sposób będziemy mogli lepiej stawić czoła pandemii i wesprzeć nasze gospodarki. W tym czasie, kiedy wielu jest w potrzebie, pomóżmy im doświadczyć miłości Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Serce świątyni. Nowy ołtarz w Łęcznej

2021-07-26 06:59

Grzegorz Jacek Pelica

Podczas uroczystej sumy licznie zebrani mieszkańcy miasta, powiatu i pielgrzymi z Chełma (głównie z parafii Miłosierdzia Bożego), dziękowali Bogu za przywrócenie piękna 400-letniej świątyni. Nowy proboszcz ks. kan. Andrzej Majchrzak podziękował za prowadzenie parafii i przygotowanie uroczystości swojemu poprzednikowi ks. kan. Januszowi Rzeźnikowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję