Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Archidiecezjalne Dni Młodych w Barlinku

Św. Jan Paweł II podczas Jubileuszu Odkupienia zainicjował spotkania z młodzieżą. Przez następne lata odbywały się one z kolejnymi Następcami św. Piotra. W Roku Miłosierdzia młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Aby dobrze przeżyć to ważne spotkanie, należy się do niego przygotować

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

dni młodych

Ks. Marcin Miczkuła

Podczas Mszy św. otwierającej Dni Młodych

Podczas Mszy św. otwierającej Dni Młodych

Diecezjalnym przygotowaniem i posłaniem do Krakowa były Archidiecezjalne Dni Młodych, które odbyły się już po raz trzeci w Barlinku w dniach 1-3 maja. Hasłem przyświecającym tegorocznemu spotkaniu były słowa: „Błogosławieni miłosierni”. Organizatorami spotkania byli: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Miasto i Gmina Barlinek oraz Starostwo Powiatowe w Myśliborzu.

Eucharystia sprawowana 30 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP była trwaniem na modlitwie organizatorów, wolontariuszy, służb medycznych i diakonii muzycznej.

W niedzielę 1 maja już od rana na barlinecki rynek zjeżdżały się autokary z różnych stron naszej archidiecezji. Przybyła również młodzież z terenów przygranicznych oraz z Bambergu. Młodzież wraz ze swymi duszpasterzami po rejestracji udawała się na miejsce noclegu, aby zostawić bagaże i udać się do świątyni. Uroczystą Mszą św. sprawowaną w południe przez abp. Andrzeja Dzięgę otwarte zostały kolejne już Archidiecezjalne Dni Młodych. Słowa pozdrowienia do młodych gości zgromadzonych w kościele skierowali: abp Andrzej Dzięga, ks. kan. Piotr Skiba, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. kan. Bronisław Lose, dziekan barlinecki, Dariusz Zieliński, burmistrz Barlinka oraz Danuta Patkowska, starosta myśliborski. Słowo Boże do młodych skierował Arcypasterz. Po Mszy św. przy głównej ulicy miasta została poświęcona przez Księdza Arcybiskupa mozaika przedstawiająca Chrystusa jako Miłosiernego Samarytanina, upamiętniająca archidiecezjalne spotkania z młodymi. Mozaikę wykonali plastycy Barlineckiego Ośrodka Kultury. Po poświęceniu wszyscy udali się na posiłek. W Godzinie Miłosierdzia na rynku celebrowana była Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie na terenie całego dekanatu barlineckiego odbyły się w 53 grupach zajęcia warsztatowe dla młodych. Mogli oni spróbować swych sił m.in. w malowaniu, carvingu, quillingu, sztuce kulinarnej czy szydełkowaniu. Mogli również wziąć udział w warsztatach biblijnych, brewiarzowych, liturgicznych czy ewangelizacyjnych. Każdy mógł znaleźć to, co go interesuje. W tym czasie spotkanie dla opiekunów prowadziła aktorka Patrycja Hurlak, która dzieliła się świadectwem swego życia. Po południu na rynku odbył się koncert zespołu „Som Gorsi”, po którym wszyscy udali się na kolację. Dzień zakończony został nabożeństwem „Czas pojednania”, podczas którego swoim świadectwem dzieliła się aktorka Patrycja Hurlak. Młodzi chętnie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania, który sprawowali licznie zgromadzeni kapłani.

Reklama

Poniedziałek 2 maja został rozpoczęty śniadaniem, po którym w kościele klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie poprowadzili jutrznię. Następnie zrealizowany został program słowno-muzyczny zespołu „Wyrwani z Niewoli”. Przedpołudniowe spotkania zakończyło przedstawienie teatralne. W południe Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga, a homilię wygłosił ks. Mariusz Wencławek SDB. Po obiedzie młodzież uczestniczyła w zajęciach rekreacyjnych, poznając piękno Barlinka i okolicy. Wieczorem odbyły się po raz drugi warsztaty oraz spotkanie formacyjne dla opiekunów z zespołem „Wyrwani z Niewoli”. Po kolacji w kościele odbył się „Wieczór chwały i uwielbienia”.

We wtorek 3 maja obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Po porannym śniadaniu w kościele klerycy poprowadzili jutrznię, po której odbył się czas świadectw. Na rynku po porannych modlitwach abp Andrzej Dzięga przewodniczył diecezjalnemu posłaniu na ŚDM w Krakowie. Każda z grup, która przyjechała do Barlinka, otrzymała od Księdza Arcybiskupa błogosławieństwo oraz kopię symboli ŚDM. Przed południem z udziałem władz miasta i powiatu oraz mieszkańców Barlinka przeszedł marsz biało-czerwony, po którym przy pomniku Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty. W południe na rynku rozpoczęła się pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Eucharystia zwieńczająca Archidiecezjalne Dni Młodych Po Mszy św. były słowa podziękowania barlineckich organizatorów. Zaproszenie na kolejne Dni Młodych, które odbędą się w Goleniowie, skierowali delegaci Goleniowa: ks. Rafał Hoczek, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny, ks. kan. Wacław Nowak, proboszcz parafii pw. św. Jerzego, oraz burmistrz Robert Krupowicz. Barlinecka młodzież przekazała krzyż i ikonę Archidiecezjalnych Dni Młodych swoim goleniowskim koleżankom i kolegom. Po rozdanym prowiancie na drogę wszyscy umocnieni na duchu udali się do swoich domów.

Dni Młodych mogły się odbyć dzięki pomocy wielu osób, które wsparły to dzieło swoją pracą i zaangażowaniem, modlitwą i ofiarowanym cierpieniem, a także ofiarą materialną. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w przygotowaniach Dni Młodych, składamy serdeczne podziękowania.

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” – w diecezjach odbył się Światowy Dzień Młodzieży

[ TEMATY ]

młodzi

dni młodych

Piotr Drzewiecki

Pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” przebiegał w diecezjach 32. Światowy Dzień Młodzieży. Po ubiegłorocznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie, tym razem młodzi spotkali się ze swoimi biskupami i duszpasterzami w katedrach lub sanktuariach diecezjalnych.

Najliczniejsze obchody Światowego Dnia Młodzieży odbyły się we Wrocławiu, gdzie na Ostrowie Tumskim zebrało się kilkanaście tysięcy młodych osób. Świętowanie rozpoczęło się od inscenizacji wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Aktorzy z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie odegrali biblijne sceny, przybliżając wszystkim atmosferę wydarzeń sprzed 2 tys. lat.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję