Reklama

Niedziela Wrocławska

Sportowa droga do Pana Boga

Niedziela wrocławska 20/2016, str. 4

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Anna Buchar

I Bieg Śladem Księgi Henrykowskiej

I Bieg Śladem Księgi Henrykowskiej

W ostatni dzień kwietnia w Henrykowie odbyła się jubileuszowa X Archidiecezjalna Spartakiada Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar przechodni Metropolity Wrocławskiego. Wydarzenie to rokrocznie przyciąga dzieci i młodzież archidiecezji wrocławskiej, które na co dzień posługują w liturgii. Spartakiadę poprzedziła uroczysta Eucharystia. – Czym jest świadectwo? – pytał w homilii ks. Marek Leśniak. – Jest to dokument potwierdzający nasze umiejętności, dokument, który o nas świadczy. Istnieje także świadectwo słowne. W dzisiejszym czytaniu mowa była o Tymoteuszu, którego św. Paweł zabrał ze sobą, by wspólnie głosić Słowo Boże. Czym wyróżniał się od pozostałych uczniów? Bracia dawali o nim dobre świadectwo. My dziś także dajemy świadectwo. Służymy Chrystusowi, jesteśmy powołani do tej służby. Wy, ministranci, jesteście wybrani spośród wielu. Służycie nie tylko przy ołtarzu, ale zawsze trwacie przy Chrystusie. Właśnie dlatego dziś się gromadzicie, by radować się z tej służby. Za chwilę wyruszycie w rywalizację sportową. Rozpoczynając rozgrywki, dawajcie dobre, prawdziwe świadectwo. Świadectwo ucznia Chrystusa. Tak jak zrobił to Tymoteusz – mówił podczas homilii ks. Marek Leśniak, wikariusz parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, który został ogłoszony nowym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza.

Po Eucharystii miała miejsce inauguracja Spartakiady ministrantów oraz I Biegu Śladem Księgi Henrykowskiej – nowego wydarzenia sportowego. Uczestników Spartakiady przybyłych z ponad 20 parafii przywitał ks. Kacper Radzki, rektor Annus Propedeuticus w Henrykowie. Sukcesów i dobrej zabawy życzył również metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Reklama

Zawodnicy rywalizowali jak zawsze w kilku konkurencjach: piłce nożnej, koszykowej, tenisie stołowym, szachach, biegach sztafetowych oraz w zwinnościowym torze przeszkód. – Jest to nie tylko świetna zabawa, ale także dobra okazja do hartowania ciała – mówi Damian Sieracki, lektor z Kątów Wrocławskich.

Natomiast w pierwszym Biegu Śladem Księgi Henrykowskiej (która wpisana została na listę „Pamięci świata” UNESCO) wzięło udział 300 biegaczy, którzy zmierzyli się w dwóch dystansach: na 10 i 21 kilometrów. – Jestem szczęśliwy, że udało mi się przebiec półmaraton. Uważam za ważne upowszechnienie kultury fizycznej i sportu oraz promocję Klasztoru Księgi henrykowskiej, bo taki jest nasz cel – mówi Grzegorz Wołczyk z położonych nieopodal Ziębic. Warto odnotować, że do Henrykowa przybyli biegacze z różnych terenów Polski. – Przyjechałem do Henrykowa ze Zgorzelca, by przebiec 10 km. Mam nadzieję, że w kolejnych latach uda mi się pokonać półmaraton – mówi Grzegorz Kaczor.

Organizatorzy nie zapomnieli także o regenerującym siły posiłku. Zawodnicy oraz ich opiekunowie i rodziny posilić się mogli potrawami z grilla oraz słodkim poczęstunkiem.

W klasyfikacji generalnej w X Spartakiadzie Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar przechodni Metropolity Wrocławskiego zwyciężyli ministranci z parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z Oleśnicy. Drugie miejsce zajęli ich sąsiedzi z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Trzecie miejsce przypadło ministrantom parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Zwycięzcy poszczególnych zmagań otrzymali pamiątkowe medale i puchary.

2016-05-12 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To nie tylko ministranci

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2015, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

służba liturgiczna

Piotr Jaskólski

Ks. Tomasz Sałatka, moderator Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie, członek Diecezjalnej Komisji Liturgicznej

Ks. Tomasz Sałatka, moderator Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej
Ruchu Światło-Życie, członek Diecezjalnej Komisji Liturgicznej

Z ks. Tomaszem Sałatką rozmawia Katarzyna Jaskólska

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Tym razem porozmawiamy sobie trochę o służbie liturgicznej. A ściślej o przygotowaniu do niej. Wyszły niedawno nowe podręczniki „Pierwsza Komunia i początek służby”.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję