Reklama

Wakacje coraz bliżej

2016-05-24 13:23

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 22/2016, str. 1, 4-5

Ks. Adam Stachowicz

Wakacje już za miesiąc. Co planujesz? Gdzie pojedziesz? Co możesz zobaczyć lub w czym uczestniczyć? Może szukasz jakichś ciekawych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Bo przecież wakacje są po to, aby odpocząć i zregenerować siły. Dla wielu jest to też czas, aby naładować się duchowo poprzez udział w rekolekcjach, tych stacjonarnych, jak i tych wędrownych.

ŚDM i Papież w Polsce

Niewątpliwie tematem wiodącym ostatniego czasu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Pod to niezwykłe wydarzenie ułożone są wszystkie działania duszpasterskie. Wielkie święto młodych i wizyta Namiestnika Chrystusowego w Polsce kreują rzeczywistość ludzi wierzących, zarówno młodych, jak i starszych.

Spotkanie podzielone będzie na dwa etapy. Od 20 do 25 lipca potrwają tzn. „Dni w Diecezji”, a następnie wszyscy młodzi z Polski i całego świata zaproszeni są do Krakowa.

W związku z tym rozpoczęły się zapisy do diecezjalnego chóru. Mogą w nim śpiewać uczniowie gimnazjum i starsi. Warunkiem jest wzięcie udziału w warsztatach i rekolekcjach, które mają do tego przygotowywać. Odbyły się one w Sandomierzu w dniach 13-15 maja w Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” oraz planowane są od 12 do18 lipca w Bursie Szkolnej na ul. Wojska Polskiego 22. Podsumowaniem szkolenia będzie wspólna próba zakończona podczas Dnia Wspólnoty (22-23 lipca). Prowadzącymi zajęcia będą Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.

Rejestrujmy się

Przypominamy o rejestracji grup na Światowe Dni Młodzieży. Aby jej dokonać należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: www.sdmsandomierz.pl . Tam możemy dowiedzieć się również, że poprzez diecezjalny system rejestracji grupowej zgłaszają się grupy zorganizowane (parafie, szkoły, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia itp.). Zgłoszenia dokonuje pełnoletni opiekun grupy. Grupa może zawierać maksymalnie 150 osób, które wybrały ten sam pakiet pielgrzyma. Opiekun po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia w sandomierskim biurze ŚDM, otrzyma dostęp do systemu centralnego, gdzie wypełnia kolejne etapy zgłoszenia, łącznie z opłatą za wybrane pakiety. Wszystkie informacje opiekun grupy będzie otrzymywał za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli taka grupa nie jest organizowana, zastanów się czy nie zorganizować jej samemu. Nie musi być ona liczna. Może mieć kilka: 5-10 osób.

Reklama

Ruch Światło-Życie

W tym roku wakacje przeżywać będziemy pod zawołaniem: „Miłosierni jak Ojciec”. Zawsze 15-dniowe rekolekcje oazowe dają impuls do całorocznej pracy skupionej wokół hasła przewodniego. W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmowani są uczestnicy w następujących grupach wiekowych: po ukończeniu czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej w Ulanowie i Mędrowie. Po ukończeniu klasy szóstej uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po pierwszej klasie czeka Olchowa, po drugiej Czarna, a po trzeciej Skorodne oraz Mędrów (tu turnus wyjątkowo również w terminie od 13 do 29 sierpnia). Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień pojadą na drugi do Rudenki, a ci po drugim na trzeci – ale już zorganizowany przez inne diecezje. Jedynym turnusem dla 15-dniowych rekolekcji jest 25 czerwca – 11 lipca. Natomiast Oazowe Rekolekcje Muzyczne odbędą się w Sandomierzu od 12 do 18 lipca i będą bezpośrednim przygotowaniem do ŚDM w diecezji. Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński tel. 604-520-667 i s. Iwona Oraniec tel. 606-238-769.

Domowy Kościół

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator domowego Kościoła wraz z Parą Diecezjalną: Haliną i Marianem Indykami koordynują turnusy dla rodzin. Zapraszają je na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny: drugiego stopnia w terminie 1-17 lipca oraz pierwszego stopnia 5-21 sierpnia. Natomiast w dniach 22-26 sierpnia będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin. Domowy Kościół od 9 do 11 września przeprowadzi podsumowanie roku pracy w Poznaniu. Pełna informacja znajduje się na stronie Domowego Kościoła dk-sandomierz.pl

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Podczas tegorocznych wakacji letnich zostanie zorganizowanych 5 turnusów. Wypoczywać na nich będą dzieci i młodzież pochodząca z rodzin ubogich, zamieszkała na terenie diecezji sandomierskiej, a więc z części terenu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z kolonii organizowanych przez Caritas skorzystają również dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy. Turnusy zostaną zorganizowane w Mszanie Dolnej oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Bojanowie.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego. Początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. „imprezy na wolnym powietrzu” połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Lichenia (17-19 sierpnia) i do Miejsca Piastowego na „Narodową Trzeźwość”. Pielgrzymkę rekreacyjną do Zakopanego w dniach od 16 do 22 lipca oraz do sanktuariów Maryjnych Polski w sierpniu. Legioniści kontynuować będą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Duchową Adopcję Seminarzysty, łańcuszek modlitwy i postu za Ojczyznę, apostolat uliczny „od drzwi do drzwi”. W wielu parafiach członkowie Legionu Maryi włączają się w pomoc przy organizacji ŚDM. Natomiast tradycyjnie wakacje zakończą siedmiodniowym Jerychem Różańcowym w każdym prezydium.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dla dzieci i młodzieży przygotowane są turnusy w Radomyślu nad Sanem w dniach 25-30 czerwca, 5-10 lipca i 1-6 sierpnia. W Serpelicach nad Bugiem i w Zakopanem od 4 do 9 lipca. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marian Bolesta pod numerem tel. 513 080 701.

Pielgrzymki piesze i nie tylko

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Spotkają się dopiero pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Dla czytelników naszego czasopisma organizujemy pielgrzymkę autokarową po sanktuariach Europy. Szczegółowe informacje u mnie po numerem: 505 288 398.

3 lipca na Świętym Krzyżu po raz dziesiąty spotkają się rodziny. Początek zlotu godz. 10. Natomiast na koniec wakacji (27 sierpnia) pieszo z Gorzyc i Sandomierza wyruszą w stronę Radomyśla nad Sanem grupy pieszych pątników w intencji trzeźwości.

Tagi:
wakacje

Neckermann Polska wstrzymuje jutrzejsze loty i sprzedaż

2019-09-24 15:42

niedziela.pl

Konieczność repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC wpływa na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na Klientów Neckermann Polska. - pisze w oświadczeniu Prezes Maciej Nykiel

Free-Photos/pixabay.com

Neckermann Polska wstrzymuje wszystkie wyloty zaplanowane na 25.09.2019 r. oraz czasowo wstrzymuje możliwość składania jakichkolwiek rezerwacji.

Poniżej treść oświadczenia:

Komplikacji uległa sytuacja w niektórych hotelach, na lotniskach, firmach transportowych i miejscowościach wakacyjnych, spowodowana koniecznością repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC. Ta sytuacja ma obecnie wpływ na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na Klientów Neckermann Polska. Ma to swój wyraz w szczególności w tych destynacjach, w których Brytyjczycy mieli największy udział, np. na greckiej wyspie Zakynthos oraz hiszpańskiej Majorce. Dochodzi tam do sytuacji, które zakłócają typowy przebieg świadczenia usługi turystycznej.

Jednocześnie zapewniam, że w tej skomplikowanej i trudnej sytuacji we wszystkich naszych działaniach kierujemy się w pierwszej kolejności ochroną interesów naszych Klientów. Wszyscy Pracownicy i wszystkie działy centrali oraz biur własnych Neckermann Polska pracują obecnie nad tym, aby w sposób szybki i skuteczny reagować na wszelkie zdarzenia w destynacjach wakacyjnych i w przypadku wystąpienia problemów udzielać pomocy naszym polskim Klientom. Wszelkich dodatkowych informacji naszym Klientom udzielają pracownicy pod numerem infolinii 22 212 0500. Wszystkie biura Neckermann w całej Polsce są dzisiaj otwarte i normalnie funkcjonują. Firma Neckermann Polska pozostaje w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, ubezpieczycielem oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nowych faktów, będziemy podawać je w kolejnych komunikatach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mural patriotyczny: sztuka czy manifest?

2019-10-14 15:09

Centrum Myśli Jana Pawła II, KAI / Warszawa

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy zaprasza na debatę, podczas której uczestnicy poszukają odpowiedzi m.in. na pytanie: czy murale patriotyczne mogą być piękne? Spotkanie jest otwarte dla publiczności i odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 18.00 w siedzibie organizatora przy ul. Foksal 11.

youtube.com

Jak zauważa Sebastian Frąckiewicz, autor książki „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” – murale z żołnierzami wyklętymi, upamiętniające rocznice powstań (głównie powstania warszawskiego) i murale kibicowsko-patriotyczne opanowały polskie miasta i wyparły ze ścian klasyczne graffiti oparte na literach.

Zdaniem Frąckiewicza, wszystko wskazuje na to, że możemy mówić o narodzeniu się nowego miejskiego folkloru i nowego rodzaju sztuki, z własnymi kanonami i elementami obowiązkowymi. W większości przypadków murale tworzone przez środowiska kibicowskie, patriotyczne i konserwatywne nie mają ambicji artystycznych, ani nawet estetyzujących. Można odnieść wrażenie, że nie idzie tu o sztukę, tylko wyraźne manifestowanie w przestrzeni siebie i swoich poglądów. To niemal powrót do korzeni graffiti, dla którego zaznaczanie terenu było jedną z podstaw działań.

Podczas spotkania nastąpi szukanie odpowiedzi na pytania związane z rolą społeczną, estetyczną i artystyczną murali patriotycznych. Co popularność tego typu murali mówi o naszym społeczeństwie i jego wrażliwości estetycznej? Gdzie szukać przypadków pięknych murali patriotycznych? Dlaczego mural jako narzędzie oddziaływania cieszy się taką popularnością wśród środowisk dążących do upowszechniania wartości patriotycznych?

W spotkaniu wezmą udział:

Mariusz Libel - współtwórca grupy artystycznej Twożywo. Realizuje projekty z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki: grafikę użytkową, murale i akcje społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej. Jest laureatem Paszportu „Polityki” (2006) w kategorii sztuki wizualne;

Ewa Gorządek – historyk sztuki, szefowa działu sztuk wizualnych CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, kuratorka wielu wystaw polskich oraz zagranicznych;

Marcin Budziński – absolwent gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową w studiu Wakeuptime, twórca licznych murali patriotycznych w Gdańsku;

Marcin Napiórkowski – semiotyk, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorski blog „Mitologia współczesna”. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Krytyce Politycznej", "Więzi", "Znaku" i "Gazecie Wyborczej".

Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.

Debata odbywa się w ramach projektu Zmień perspektywę, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, Kwartalnik Aspiracje, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce.

Patroni medialni: KAI, RADIO PLUS, Gość Niedzielny

Debata jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne” upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). Zwieńczeniem będzie realizacja muralu przy ul. Górczewskiej na Woli oraz performance w wykonaniu artystów z Warszawskiego Centrum Pantomimy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kwatera 79

2019-10-15 12:02

Agnieszka Bugała

martinhudacek.sk

Każdy, kto był choć raz na Cmentarzu Osobowickim widział tę niezwykłą rzeźbę…

Stoi na cmentarzu od 2015 r. To „Pomnik Dzieci Nienarodzonych II” poświęcony dzieciom zmarłym przed urodzeniem (poronionym, lub urodzonym jako martwe). Autorami projektu pomnika są polscy artyści, ale figury – rodziców i dziecka – wykonał słowacki rzeźbiarz Martin Hudaćek. Polaków zainspirował jego „Pomniki Dzieci Nienarodzonych”, który zobaczyli w Bańskiej Bystrzycy.

Hudaćek słynie z realizacji pomników z posągami przezroczystych dzieci, obrazuje dzieci, które przychodzą do rodziców po śmierci, mają otwarte ramiona, jakby chciały przytulić zrozpaczonych i obolałych od straty swoich ukochanych maluchów.

Słowacki artysta jest też autorem Pomnika Nienarodzonych Dzieci w Kalifornii. Tam widzimy dwie figury - kobietę opłakującą aborcję i jej zabite dziecko, które ofiaruje matce wybaczenie. – Postać dziecka jest przezroczysta, co oznacza, że jest ono duchem - pisze na stronie internetowej Hudaćek - a więc kimś niematerialnym. Chodzi właściwie o duszę dziecka, które przychodzi z pociechą do kobiety – swej matki. Zgodziła się ona na jego aborcję, a teraz z tego powodu cierpi – tłumaczy artysta – i chciałaby mieć pewność, że ono nie ma do niej żalu.

„Moją misją jest to, aby mówić o naszym początku, a także o Stwórcy i kochającym Ojcu, który pokazuje nam każdego dnia dlaczego i jak żyć” – pisze na swojej stronie internetowej słowacki artysta.

Martin Hudaćek jest artystą zaangażowanym religijnie i takie tez są jego prace. Nie bierze udziału w wystawach, woli instalacje w otwartej przestrzeni, gdzie ma szanse na natychmiastowy dialog z odbiorcą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem