Reklama

Wakacje coraz bliżej

2016-05-24 13:23

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 22/2016, str. 1, 4-5

Ks. Adam Stachowicz

Wakacje już za miesiąc. Co planujesz? Gdzie pojedziesz? Co możesz zobaczyć lub w czym uczestniczyć? Może szukasz jakichś ciekawych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Bo przecież wakacje są po to, aby odpocząć i zregenerować siły. Dla wielu jest to też czas, aby naładować się duchowo poprzez udział w rekolekcjach, tych stacjonarnych, jak i tych wędrownych.

ŚDM i Papież w Polsce

Niewątpliwie tematem wiodącym ostatniego czasu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Pod to niezwykłe wydarzenie ułożone są wszystkie działania duszpasterskie. Wielkie święto młodych i wizyta Namiestnika Chrystusowego w Polsce kreują rzeczywistość ludzi wierzących, zarówno młodych, jak i starszych.

Spotkanie podzielone będzie na dwa etapy. Od 20 do 25 lipca potrwają tzn. „Dni w Diecezji”, a następnie wszyscy młodzi z Polski i całego świata zaproszeni są do Krakowa.

W związku z tym rozpoczęły się zapisy do diecezjalnego chóru. Mogą w nim śpiewać uczniowie gimnazjum i starsi. Warunkiem jest wzięcie udziału w warsztatach i rekolekcjach, które mają do tego przygotowywać. Odbyły się one w Sandomierzu w dniach 13-15 maja w Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” oraz planowane są od 12 do18 lipca w Bursie Szkolnej na ul. Wojska Polskiego 22. Podsumowaniem szkolenia będzie wspólna próba zakończona podczas Dnia Wspólnoty (22-23 lipca). Prowadzącymi zajęcia będą Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.

Rejestrujmy się

Przypominamy o rejestracji grup na Światowe Dni Młodzieży. Aby jej dokonać należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: www.sdmsandomierz.pl . Tam możemy dowiedzieć się również, że poprzez diecezjalny system rejestracji grupowej zgłaszają się grupy zorganizowane (parafie, szkoły, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia itp.). Zgłoszenia dokonuje pełnoletni opiekun grupy. Grupa może zawierać maksymalnie 150 osób, które wybrały ten sam pakiet pielgrzyma. Opiekun po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia w sandomierskim biurze ŚDM, otrzyma dostęp do systemu centralnego, gdzie wypełnia kolejne etapy zgłoszenia, łącznie z opłatą za wybrane pakiety. Wszystkie informacje opiekun grupy będzie otrzymywał za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli taka grupa nie jest organizowana, zastanów się czy nie zorganizować jej samemu. Nie musi być ona liczna. Może mieć kilka: 5-10 osób.

Reklama

Ruch Światło-Życie

W tym roku wakacje przeżywać będziemy pod zawołaniem: „Miłosierni jak Ojciec”. Zawsze 15-dniowe rekolekcje oazowe dają impuls do całorocznej pracy skupionej wokół hasła przewodniego. W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmowani są uczestnicy w następujących grupach wiekowych: po ukończeniu czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej w Ulanowie i Mędrowie. Po ukończeniu klasy szóstej uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po pierwszej klasie czeka Olchowa, po drugiej Czarna, a po trzeciej Skorodne oraz Mędrów (tu turnus wyjątkowo również w terminie od 13 do 29 sierpnia). Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień pojadą na drugi do Rudenki, a ci po drugim na trzeci – ale już zorganizowany przez inne diecezje. Jedynym turnusem dla 15-dniowych rekolekcji jest 25 czerwca – 11 lipca. Natomiast Oazowe Rekolekcje Muzyczne odbędą się w Sandomierzu od 12 do 18 lipca i będą bezpośrednim przygotowaniem do ŚDM w diecezji. Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński tel. 604-520-667 i s. Iwona Oraniec tel. 606-238-769.

Domowy Kościół

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator domowego Kościoła wraz z Parą Diecezjalną: Haliną i Marianem Indykami koordynują turnusy dla rodzin. Zapraszają je na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny: drugiego stopnia w terminie 1-17 lipca oraz pierwszego stopnia 5-21 sierpnia. Natomiast w dniach 22-26 sierpnia będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin. Domowy Kościół od 9 do 11 września przeprowadzi podsumowanie roku pracy w Poznaniu. Pełna informacja znajduje się na stronie Domowego Kościoła dk-sandomierz.pl

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Podczas tegorocznych wakacji letnich zostanie zorganizowanych 5 turnusów. Wypoczywać na nich będą dzieci i młodzież pochodząca z rodzin ubogich, zamieszkała na terenie diecezji sandomierskiej, a więc z części terenu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z kolonii organizowanych przez Caritas skorzystają również dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy. Turnusy zostaną zorganizowane w Mszanie Dolnej oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Bojanowie.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego. Początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. „imprezy na wolnym powietrzu” połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Lichenia (17-19 sierpnia) i do Miejsca Piastowego na „Narodową Trzeźwość”. Pielgrzymkę rekreacyjną do Zakopanego w dniach od 16 do 22 lipca oraz do sanktuariów Maryjnych Polski w sierpniu. Legioniści kontynuować będą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Duchową Adopcję Seminarzysty, łańcuszek modlitwy i postu za Ojczyznę, apostolat uliczny „od drzwi do drzwi”. W wielu parafiach członkowie Legionu Maryi włączają się w pomoc przy organizacji ŚDM. Natomiast tradycyjnie wakacje zakończą siedmiodniowym Jerychem Różańcowym w każdym prezydium.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dla dzieci i młodzieży przygotowane są turnusy w Radomyślu nad Sanem w dniach 25-30 czerwca, 5-10 lipca i 1-6 sierpnia. W Serpelicach nad Bugiem i w Zakopanem od 4 do 9 lipca. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marian Bolesta pod numerem tel. 513 080 701.

Pielgrzymki piesze i nie tylko

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Spotkają się dopiero pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Dla czytelników naszego czasopisma organizujemy pielgrzymkę autokarową po sanktuariach Europy. Szczegółowe informacje u mnie po numerem: 505 288 398.

3 lipca na Świętym Krzyżu po raz dziesiąty spotkają się rodziny. Początek zlotu godz. 10. Natomiast na koniec wakacji (27 sierpnia) pieszo z Gorzyc i Sandomierza wyruszą w stronę Radomyśla nad Sanem grupy pieszych pątników w intencji trzeźwości.

Tagi:
wakacje

Reklama

Wakacje z wartościami

2019-07-16 11:54

Natalia Łukawska
Edycja sandomierska 29/2019, str. 6-7

„Wakacje z wartościami” to wakacyjna oferta zaproponowana przez Diecezjalne Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej, która skierowana jest przede wszystkim do osób chcących aktywnie i wartościowo spędzić czas letniego wypoczynku

Natalia Łukawska
W Pustelni św. Jana z Dukli

Już pod koniec czerwca ruszył pierwszy turnus, w którym wzięło udział prawie 60 osób. Młodzi pod okiem wychowawców uczestniczyli w wielu zaplanowanych atrakcjach – udali się na wycieczkę do Dukli, uczestniczyli w „Godzinie tolerancji” w Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomyślu nad Sanem, gdzie mogli spędzić czas z podopiecznymi tego miejsca. Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach ekologicznych. Adrenalinę zapewniły zajęcia na świeżym powietrzu, m.in. paintball, park linowy czy zawody w strzelaniu z łuku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Sarah sprzeciwia się przeciwstawianiu go papieżowi

2019-07-19 21:00

pb (KAI/romereports.com) / Watykan

Jestem wierny papieżowi, choć niektórzy próbują nas sobie przeciwstawić - mówi kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 lipca obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Bożena Sztajner/Niedziela

W rozmowie z portalem Rome Reports pochodzący z Gwinei hierarcha wspomina, że jego powołanie zaczęło się, gdy zobaczył misjonarzy modlących się jeszcze przed świtem.

- Gdy byłem małym chłopcem pytałem sam siebie: „Co ci ludzie robią w ciszy, w ciemnościach?”, bo w mojej wiosce nie było elektryczności. Myślałem: „Na pewno mówią do kogoś, kogo widzą i znają”. A kiedy jeden z nich zapytał mnie: „Czy chcesz pójść do seminarium”, nie wiedziałem, co to jest. Zapytałem: „Co tam robicie?”. Powiedział: „Idziesz tam, żeby stać się taki, jak my”. Zgodziłem się. Chciałem spotkać tę Osobę, którą widzieli w ciszy i ciemnościach kaplicy - opowiada kard. Sarah.

Choć minęło tyle lat, wciąż pamięta oddanie tych misjonarzy, którzy przyjechali do Afryki. - Przyjechali nie po to, żeby coś zyskać, ale żeby nam służyć, żeby nas zbawić, tak jak Chrystus nie przyszedł, żeby zyskać, ale żeby oddać swe życie. Oddali swoje życie, a niektórzy umarli bardzo młodo. Dla mnie bycie księdzem jest naśladowaniem tych misjonarzy, którzy przekazali mi swą wiarę. Chcę być taki, jak oni - podkreśla prefekt watykańskiej kongregacji, zajmującej się kwestiami liturgicznymi.

W Watykanie pracuje on od 2001 r. u boku Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Smutkiem napawa go to, że bywa przedstawiany jako oponent obecnego papieża. - Zachowuję spokój, bo jestem lojalny wobec papieża. Nie mogą zacytować słowa, zdania, gestu, którym sprzeciwiam się papieżowi. To niedorzeczne. Służę Kościołowi, Ojcu Świętemu, Bogu. To wystarczy - zapewnia afrykański purpurat.

Przestrzega, że są ludzie, którzy „piszą takie rzeczy, żeby wykreować opozycję przeciwko Ojcu Świętemu wśród biskupów albo kardynałów”. - Nie możemy wpaść w tę pułapkę - mówi kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem