Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje coraz bliżej

Niedziela sandomierska 22/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Wakacje już za miesiąc. Co planujesz? Gdzie pojedziesz? Co możesz zobaczyć lub w czym uczestniczyć? Może szukasz jakichś ciekawych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Bo przecież wakacje są po to, aby odpocząć i zregenerować siły. Dla wielu jest to też czas, aby naładować się duchowo poprzez udział w rekolekcjach, tych stacjonarnych, jak i tych wędrownych.

ŚDM i Papież w Polsce

Niewątpliwie tematem wiodącym ostatniego czasu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Pod to niezwykłe wydarzenie ułożone są wszystkie działania duszpasterskie. Wielkie święto młodych i wizyta Namiestnika Chrystusowego w Polsce kreują rzeczywistość ludzi wierzących, zarówno młodych, jak i starszych.

Spotkanie podzielone będzie na dwa etapy. Od 20 do 25 lipca potrwają tzn. „Dni w Diecezji”, a następnie wszyscy młodzi z Polski i całego świata zaproszeni są do Krakowa.

W związku z tym rozpoczęły się zapisy do diecezjalnego chóru. Mogą w nim śpiewać uczniowie gimnazjum i starsi. Warunkiem jest wzięcie udziału w warsztatach i rekolekcjach, które mają do tego przygotowywać. Odbyły się one w Sandomierzu w dniach 13-15 maja w Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” oraz planowane są od 12 do18 lipca w Bursie Szkolnej na ul. Wojska Polskiego 22. Podsumowaniem szkolenia będzie wspólna próba zakończona podczas Dnia Wspólnoty (22-23 lipca). Prowadzącymi zajęcia będą Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.

Rejestrujmy się

Reklama

Przypominamy o rejestracji grup na Światowe Dni Młodzieży. Aby jej dokonać należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: www.sdmsandomierz.pl . Tam możemy dowiedzieć się również, że poprzez diecezjalny system rejestracji grupowej zgłaszają się grupy zorganizowane (parafie, szkoły, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia itp.). Zgłoszenia dokonuje pełnoletni opiekun grupy. Grupa może zawierać maksymalnie 150 osób, które wybrały ten sam pakiet pielgrzyma. Opiekun po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia w sandomierskim biurze ŚDM, otrzyma dostęp do systemu centralnego, gdzie wypełnia kolejne etapy zgłoszenia, łącznie z opłatą za wybrane pakiety. Wszystkie informacje opiekun grupy będzie otrzymywał za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli taka grupa nie jest organizowana, zastanów się czy nie zorganizować jej samemu. Nie musi być ona liczna. Może mieć kilka: 5-10 osób.

Ruch Światło-Życie

W tym roku wakacje przeżywać będziemy pod zawołaniem: „Miłosierni jak Ojciec”. Zawsze 15-dniowe rekolekcje oazowe dają impuls do całorocznej pracy skupionej wokół hasła przewodniego. W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmowani są uczestnicy w następujących grupach wiekowych: po ukończeniu czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej w Ulanowie i Mędrowie. Po ukończeniu klasy szóstej uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po pierwszej klasie czeka Olchowa, po drugiej Czarna, a po trzeciej Skorodne oraz Mędrów (tu turnus wyjątkowo również w terminie od 13 do 29 sierpnia). Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień pojadą na drugi do Rudenki, a ci po drugim na trzeci – ale już zorganizowany przez inne diecezje. Jedynym turnusem dla 15-dniowych rekolekcji jest 25 czerwca – 11 lipca. Natomiast Oazowe Rekolekcje Muzyczne odbędą się w Sandomierzu od 12 do 18 lipca i będą bezpośrednim przygotowaniem do ŚDM w diecezji. Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński tel. 604-520-667 i s. Iwona Oraniec tel. 606-238-769.

Domowy Kościół

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator domowego Kościoła wraz z Parą Diecezjalną: Haliną i Marianem Indykami koordynują turnusy dla rodzin. Zapraszają je na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny: drugiego stopnia w terminie 1-17 lipca oraz pierwszego stopnia 5-21 sierpnia. Natomiast w dniach 22-26 sierpnia będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin. Domowy Kościół od 9 do 11 września przeprowadzi podsumowanie roku pracy w Poznaniu. Pełna informacja znajduje się na stronie Domowego Kościoła dk-sandomierz.pl

Kolonie Caritas

Reklama

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Podczas tegorocznych wakacji letnich zostanie zorganizowanych 5 turnusów. Wypoczywać na nich będą dzieci i młodzież pochodząca z rodzin ubogich, zamieszkała na terenie diecezji sandomierskiej, a więc z części terenu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z kolonii organizowanych przez Caritas skorzystają również dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy. Turnusy zostaną zorganizowane w Mszanie Dolnej oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Bojanowie.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego. Początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. „imprezy na wolnym powietrzu” połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Lichenia (17-19 sierpnia) i do Miejsca Piastowego na „Narodową Trzeźwość”. Pielgrzymkę rekreacyjną do Zakopanego w dniach od 16 do 22 lipca oraz do sanktuariów Maryjnych Polski w sierpniu. Legioniści kontynuować będą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Duchową Adopcję Seminarzysty, łańcuszek modlitwy i postu za Ojczyznę, apostolat uliczny „od drzwi do drzwi”. W wielu parafiach członkowie Legionu Maryi włączają się w pomoc przy organizacji ŚDM. Natomiast tradycyjnie wakacje zakończą siedmiodniowym Jerychem Różańcowym w każdym prezydium.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dla dzieci i młodzieży przygotowane są turnusy w Radomyślu nad Sanem w dniach 25-30 czerwca, 5-10 lipca i 1-6 sierpnia. W Serpelicach nad Bugiem i w Zakopanem od 4 do 9 lipca. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marian Bolesta pod numerem tel. 513 080 701.

Pielgrzymki piesze i nie tylko

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Spotkają się dopiero pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Dla czytelników naszego czasopisma organizujemy pielgrzymkę autokarową po sanktuariach Europy. Szczegółowe informacje u mnie po numerem: 505 288 398.

3 lipca na Świętym Krzyżu po raz dziesiąty spotkają się rodziny. Początek zlotu godz. 10. Natomiast na koniec wakacji (27 sierpnia) pieszo z Gorzyc i Sandomierza wyruszą w stronę Radomyśla nad Sanem grupy pieszych pątników w intencji trzeźwości.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygoda ze św. Janem Pawłem II

2021-07-07 11:38

Niedziela warszawska 28/2021, str. V-VI

[ TEMATY ]

wakacje

harcerstwo

Archiwum

Ks. dr Ludwik Nowakowski wiedzę teoretyczną o harcerstwie przekłada na praktykę

Ks. dr Ludwik Nowakowski wiedzę teoretyczną o harcerstwie przekłada na praktykę

Formują umysł i ciało, ale przede wszystkim kształtują swoją duchowość. Kochają Boga i ojczyznę w duchu katolickim.

Przy parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Kostowcu powstał pierwszy w Polsce zastęp harcerzy Jana Pawła II. Myśl o jego powołaniu wyszła od proboszcza parafii ks. dr. Ludwika Nowakowskiego, wielkiego miłośnika i znawcy harcerstwa od strony teoretycznej i praktycznej. Inicjatywa była również odpowiedzią na potrzebę formacji dzieci Rycerzy Jana Pawła II, którzy działają w parafii.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

2021-08-05 17:22

[ TEMATY ]

ONZ

głód

Madagaskar

Vatican News

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Powodem kryzysu są niewielkie opady w ostatnich trzech latach i pandemia koronawirusa. Według prognoz zły bilans opadów utrzyma się na wyspie aż do października. „Ludzie jedzą owady, liście, korzenie i nasiona zmieszane z błotem. Dzieci na ulicach żebrzą o żywność, zostały z nich już tylko skóra i kości” – napisał abp Schick.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję