Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje coraz bliżej

Niedziela sandomierska 22/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Wakacje już za miesiąc. Co planujesz? Gdzie pojedziesz? Co możesz zobaczyć lub w czym uczestniczyć? Może szukasz jakichś ciekawych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Bo przecież wakacje są po to, aby odpocząć i zregenerować siły. Dla wielu jest to też czas, aby naładować się duchowo poprzez udział w rekolekcjach, tych stacjonarnych, jak i tych wędrownych.

ŚDM i Papież w Polsce

Niewątpliwie tematem wiodącym ostatniego czasu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Pod to niezwykłe wydarzenie ułożone są wszystkie działania duszpasterskie. Wielkie święto młodych i wizyta Namiestnika Chrystusowego w Polsce kreują rzeczywistość ludzi wierzących, zarówno młodych, jak i starszych.

Spotkanie podzielone będzie na dwa etapy. Od 20 do 25 lipca potrwają tzn. „Dni w Diecezji”, a następnie wszyscy młodzi z Polski i całego świata zaproszeni są do Krakowa.

W związku z tym rozpoczęły się zapisy do diecezjalnego chóru. Mogą w nim śpiewać uczniowie gimnazjum i starsi. Warunkiem jest wzięcie udziału w warsztatach i rekolekcjach, które mają do tego przygotowywać. Odbyły się one w Sandomierzu w dniach 13-15 maja w Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” oraz planowane są od 12 do18 lipca w Bursie Szkolnej na ul. Wojska Polskiego 22. Podsumowaniem szkolenia będzie wspólna próba zakończona podczas Dnia Wspólnoty (22-23 lipca). Prowadzącymi zajęcia będą Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.

Rejestrujmy się

Przypominamy o rejestracji grup na Światowe Dni Młodzieży. Aby jej dokonać należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: www.sdmsandomierz.pl . Tam możemy dowiedzieć się również, że poprzez diecezjalny system rejestracji grupowej zgłaszają się grupy zorganizowane (parafie, szkoły, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia itp.). Zgłoszenia dokonuje pełnoletni opiekun grupy. Grupa może zawierać maksymalnie 150 osób, które wybrały ten sam pakiet pielgrzyma. Opiekun po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia w sandomierskim biurze ŚDM, otrzyma dostęp do systemu centralnego, gdzie wypełnia kolejne etapy zgłoszenia, łącznie z opłatą za wybrane pakiety. Wszystkie informacje opiekun grupy będzie otrzymywał za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli taka grupa nie jest organizowana, zastanów się czy nie zorganizować jej samemu. Nie musi być ona liczna. Może mieć kilka: 5-10 osób.

Reklama

Ruch Światło-Życie

W tym roku wakacje przeżywać będziemy pod zawołaniem: „Miłosierni jak Ojciec”. Zawsze 15-dniowe rekolekcje oazowe dają impuls do całorocznej pracy skupionej wokół hasła przewodniego. W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmowani są uczestnicy w następujących grupach wiekowych: po ukończeniu czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej w Ulanowie i Mędrowie. Po ukończeniu klasy szóstej uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po pierwszej klasie czeka Olchowa, po drugiej Czarna, a po trzeciej Skorodne oraz Mędrów (tu turnus wyjątkowo również w terminie od 13 do 29 sierpnia). Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień pojadą na drugi do Rudenki, a ci po drugim na trzeci – ale już zorganizowany przez inne diecezje. Jedynym turnusem dla 15-dniowych rekolekcji jest 25 czerwca – 11 lipca. Natomiast Oazowe Rekolekcje Muzyczne odbędą się w Sandomierzu od 12 do 18 lipca i będą bezpośrednim przygotowaniem do ŚDM w diecezji. Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński tel. 604-520-667 i s. Iwona Oraniec tel. 606-238-769.

Domowy Kościół

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator domowego Kościoła wraz z Parą Diecezjalną: Haliną i Marianem Indykami koordynują turnusy dla rodzin. Zapraszają je na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny: drugiego stopnia w terminie 1-17 lipca oraz pierwszego stopnia 5-21 sierpnia. Natomiast w dniach 22-26 sierpnia będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin. Domowy Kościół od 9 do 11 września przeprowadzi podsumowanie roku pracy w Poznaniu. Pełna informacja znajduje się na stronie Domowego Kościoła dk-sandomierz.pl

Reklama

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Podczas tegorocznych wakacji letnich zostanie zorganizowanych 5 turnusów. Wypoczywać na nich będą dzieci i młodzież pochodząca z rodzin ubogich, zamieszkała na terenie diecezji sandomierskiej, a więc z części terenu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z kolonii organizowanych przez Caritas skorzystają również dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy. Turnusy zostaną zorganizowane w Mszanie Dolnej oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Bojanowie.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego. Początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. „imprezy na wolnym powietrzu” połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Lichenia (17-19 sierpnia) i do Miejsca Piastowego na „Narodową Trzeźwość”. Pielgrzymkę rekreacyjną do Zakopanego w dniach od 16 do 22 lipca oraz do sanktuariów Maryjnych Polski w sierpniu. Legioniści kontynuować będą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Duchową Adopcję Seminarzysty, łańcuszek modlitwy i postu za Ojczyznę, apostolat uliczny „od drzwi do drzwi”. W wielu parafiach członkowie Legionu Maryi włączają się w pomoc przy organizacji ŚDM. Natomiast tradycyjnie wakacje zakończą siedmiodniowym Jerychem Różańcowym w każdym prezydium.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dla dzieci i młodzieży przygotowane są turnusy w Radomyślu nad Sanem w dniach 25-30 czerwca, 5-10 lipca i 1-6 sierpnia. W Serpelicach nad Bugiem i w Zakopanem od 4 do 9 lipca. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marian Bolesta pod numerem tel. 513 080 701.

Reklama

Pielgrzymki piesze i nie tylko

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Spotkają się dopiero pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Dla czytelników naszego czasopisma organizujemy pielgrzymkę autokarową po sanktuariach Europy. Szczegółowe informacje u mnie po numerem: 505 288 398.

3 lipca na Świętym Krzyżu po raz dziesiąty spotkają się rodziny. Początek zlotu godz. 10. Natomiast na koniec wakacji (27 sierpnia) pieszo z Gorzyc i Sandomierza wyruszą w stronę Radomyśla nad Sanem grupy pieszych pątników w intencji trzeźwości.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie wakacji

Niedziela toruńska 38/2020, str. III

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

Archiwum Ogniska Wychowawczego

Jednym z punktów wycieczki było Gniezno

Jednym z punktów wycieczki było Gniezno

Dzieci z Ogniska Wychowawczego parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny wracają pamięcią do wakacji pełnych wrażeń.

Udaliśmy się do miejscowości Leszcze na pole lawendowe oraz do Kruszwicy, by odkrywać uroki Kujaw. Dzieci płynęły statkiem po Gople, podziwiały panoramę miasta z historycznej wieży oraz odpoczywały na plaży.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję