Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia kapłańskie

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 14 maja w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak wyświęcił sześciu nowych kapłanów naszej diecezji.

Reklama

Nowi prezbiterzy to: ks. Paweł Cicirko z parafii św. Barbary w Sosnowcu, ks. Przemysław Lech z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu, ks. Tomasz Sroczyński z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Paweł Stec z parafii św. Jana Kantego w Jaworznie, ks. Mateusz Wróbel z parafii św. Andrzeja Boboli w Bukownie i ks. Tomasz Zaleśny z parafii św. Feliksa w Niedzieliskach.

Na obrazku prymicyjnym nowi prezbiterzy diecezji sosnowieckiej umieścili wizerunek św. Michała Archanioła z zawołaniem: „Któż jak Bóg”, co ma symbolizować, że są gotowi z Bożą pomocą znosić największe trudności.

– Dzisiaj w sposób szczególny Kościół stawia przed nimi, nałożony przez Chrystusa obowiązek zanoszenia nieustannej, gorliwej modlitwy do Boga za cały świat – podkreślił w homilii bp Grzegorz Kaszak. Ksiądz Biskup wskazał, że kapłan to człowiek modlitwy. – Kiedy kard. Karol Wojtyła został wybrany na głowę Kościoła, to w krótkim czasie udał się do jednego z maryjnych sanktuariów pod Rzymem. Tam trwał długo na modlitwie, a wracając miał powiedzieć, że teraz będzie musiał się jeszcze więcej modlić. Bliscy współpracownicy powątpiewali w tę deklarację, gdyż wiedzieli, jaki natłok spraw ma do ogarnięcia Ojciec Święty, ileż spotkań, wyjazdów, listów i dokumentów do napisania. Teraz wiemy, że św. Jan Paweł II dotrzymał słowa. Dał całemu światu świadectwo głębokiej, żarliwej modlitwy. Wy, drodzy bracia, którzy przystępujecie do święceń kapłańskich, jeśli tylko będziecie chcieli działać na chwałę Pana Boga i ku pożytkowi człowieka, będziecie mieli dużo pracy. Ale w tym natłoku zajęć pamiętajcie do czego się dziś zobowiązujecie, wspomnijcie na przykład wspaniałego duszpasterza, jakim był Jan Paweł II, bo taki jest nakaz Chrystusa, bo taki jest też przykład Chrystusa – nauczał Hierarcha. – Proszę was, abyście wypraszali miłosierdzie Boże dla wiernych, z którymi przyjdzie wam współpracować – podkreślił Ksiądz Biskup. – Św. Siostra Faustyna podpowiada nam – „dobrze uczynisz, jeżeli będziesz odmawiał Koronę do Bożego Miłosierdzia”. Czyż my, kapłani, już jesteśmy święci? Dopiero do tego dążymy, też jesteśmy grzeszni. Koronka do Miłosierdzia Bożego jest lekarstwem i ratunkiem także dla nas – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: 29 czerwca święcenia biskupie ks. Adama Baba

[ TEMATY ]

biskup

święcenia

źródło: episkopat.pl

Święcenia biskupie nowego biskupa pomocniczego w Lublinie ks. dr. Adama Baba odbędą się w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca podczas Mszy św. o godz. 11.00 w archikatedrze lubelskiej.

Ks. Adam Piotr Bab został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej 22 maja br. Wcześniej pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa w Lublinie i wikariusza biskupiego ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję