Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Lubaczów

Odpust maryjny i pielgrzymka samorządowców

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

odpust

Archiwum autora

Bp Marian Rojek poświęca obraz św. Brata Alberta Chmielowskiego

Bp Marian Rojek poświęca obraz św. Brata Alberta Chmielowskiego

Odpust papieski ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej połączony z siódmą pielgrzymką samorządowców województwa podkarpackiego i lubelskiego odbył się w Lubaczowie 7 maja. Uroczystości te poprzedzone zostały konferencją naukową ks. prof. Janusza Mierzwy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na temat: „Społeczny wymiar misji Kościoła w przekazie wartości i kształtowania tożsamości narodu”.

Gość z Rzymu

Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu. Na wstępie do Eucharystii bp Marian Rojek powiedział: – Zaprosiła nas tutaj Matka Boża Łaskawa. Łaskawa dla Ojczyzny i dla naszego regionu. Przychodzimy do naszej konkatedry w związku z osobą Maryi, naszą historią związaną z 1050-leciem Chrztu Polski i 360. rocznicą ślubów Jana Kazimierza przed tą Panią, która na nas patrzy w sposób szczególny i łaskawy. Spotykamy się w tej wspólnocie eucharystycznej z przedstawicielami samorządów różnych stopni. Pragnę pozdrowić Marszałka Województwa Podkarpackiego i pracowników jego urzędu, Panią Wojewodę, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych. Szczególnym gościem naszego spotkania jest abp Edward Nowak, który przez wiele lat pracował w Rzymie i był świadkiem życia naszego Papieża – św. Jana Pawła II. Cieszę się z obecności tylu kapłanów, pocztów sztandarowych, grup i stowarzyszeń modlitewnych, a wśród nich Rycerzy Kolumba, gości spoza diecezji. Wpatrujmy się w Maryję, która umiała słuchać Boga, która cały czas słucha także człowieka. Uczy nas jak słuchać Boga, własnego dobrze ukształtowanego sumienia, uczy wrażliwości na troski i potrzeby drugiego człowieka – mówił bp Rojek.

Reklama

W homilii abp E. Nowak przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo ze stolicy wszystkich chrześcijan. Przypomniał, że Rzym jest stolicą naszej zachodniej, europejskiej kultury i cywilizacji. – Papież Jan Paweł II był przejęty wizytą w Lubaczowie 25 lat temu. Zaczął swoje przemówienie słowami: „Z wielkim wzruszeniem staję w ten niedzielny wieczór w progach prokatedry w Lubaczowie. Wzruszenie to pochodzi z motywów osobistych” i wspomniał śp. Eugeniusza Baziaka i swój udział w jubileuszu 25-lecia jego święceń biskupich. Przypomniał, że z jego rąk otrzymał na Wawelu 28 czerwca 1958 r. święcenia biskupie i był jego biskupem pomocniczym do śmierci w 1962 r. – mówił Arcybiskup, uczestnik tamtej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. – Charakterystycznymi gestami jego osobowości były szeroko otwarte ramiona, gdy witał tłumy, witał się z ludźmi i drugi gest skupienia na modlitwie ze złożonymi dłońmi, gdy klęczał na klęczniku i rozmawiał z Bogiem. Codziennie w swojej kaplicy miał na klęczniku położone karteczki i listy od ludzi z całego świata z prośbą o modlitwę w nieszczęściach, kłopotach, ale i podziękowania. Czytał je długo i przedstawiał Panu Jezusowi w tabernakulum – mówił gość z Rzymu. Stwierdził, że nadal są aktualne przesłania: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Cały Twój”.

Zawierzenie Matce Bożej

Pod koniec Eucharystii aktu zawierzenia swoich małych ojczyzn Matce Bożej Łaskawej dokonali przedstawiciele samorządów: marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta lubaczowski Józef Michalik, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel. „Matko Łaskawa! Klęcząc przed Twoim obliczem, wyrażamy wdzięczność za wszystkie lata Twojej opieki i matczynej miłości. Równocześnie pragniemy podziękować za dobro oraz wsparcie, jakie dawałaś nam i dajesz każdego dnia. (…) Klęcząc w pokorze, pragniemy odnowić przymierze i na nowo zawierzyć Ci, Twojej opiece i dobroci powierzając sprawy publiczne naszych małych ojczyzn oraz codzienne troski ich mieszkańców. Składając podziękowanie za łaskę godnego przeżywania rocznicy Chrztu Polski i ślubów lwowskich, prosimy, abyś była naszą opiekunką i przewodniczką na ścieżkach życia. Królowo Polski, błagamy Cię również, abyś udzieliła nam pomocy, byśmy umieli mądrze i roztropnie podejmować decyzje oraz kierować naszy i wspólnotami w duchu chrześcijańskiej jedności i miłości bliźniego. Niech Twoja matczyna miłość nie opuszcza nas w sytuacjach trudnych, a łaskawa opieka niech towarzyszy nam nieustannie, by godnie budować przyszłość ziemi podkarpackiej, lubelskiej i całej naszej Ojczyzny” – to fragment tego zawierzenia. Delegaci złożyli kwiaty przed wizerunkiem Pani Łaskawej, a wierni zaśpiewali: „Śliczna Gwiazda miasta Lwowa – Maryja”.

Głos Prezydenta

Wojewoda E. Leniart odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Biskupi poświęci obraz św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, który na ziemi lubaczowskiej miał swoją pustelnię. Obraz jest darem urzędu marszałkowskiego dla konkatedry, a namalował go artysta lubaczowski Janusz Szpyt. Po Mszy św. koncert organowy dał organista Jan Bartłomiej Bokszczanin, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta koncertuje w kraju i za granicą. Wydał wiele płyt CD z muzyką organową. Zagrał w konkatedrze kilka utworów polskich kompozytorów. Dłuższy koncert dał w niedzielę z okazji odpustu ku czci św. Stanisława BM, patrona konkatedralnej parafii.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piekary Śląskie: pielgrzymka kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kobieta

www.piekary.pl

„Wdzięczność” była tematem, który zdominował piekarskie wzgórze podczas stanowej pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

O wdzięczności mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Wdzięczność oznacza, że potrafimy dostrzec i docenić dobro, jakie otrzymujemy od Boga i od ludzi – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję