Reklama

Z Jasnej Góry

2016-05-25 08:49

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 8

Węgry-Polska

Z Veszprém na Jasną Górę

Z wizytą na Jasną Górę przybył 19 maja br. abp Gyula Márfi – pasterz archidiecezji Veszprém na Węgrzech. Towarzyszyło mu kilku kapłanów oraz kilkudziesięciu pielgrzymów z archidiecezji.

– Przyjechaliśmy z serca zachodniej części Węgier, tam znajduje się Veszprém, które jest miastem arcybiskupim – powiedział abp Márfi. – Jesteśmy katolikami; ok. 55 proc. Węgrów wyznaje wiarę katolicką, mamy też oczywiście protestantów, a ok. 10 proc. ludzi uznaje się za ateistów. Jako wierni katolicy przyjechaliśmy z pielgrzymką na Jasną Górę. Nasze narody łączy wiara i szacunek do Matki Bożej. Nasz pierwszy król Stefan przed śmiercią w 1038 r. ofiarował Węgry opiece Matki Bożej i od tego czasu mówi się, że jest Ona Patronką Węgier – podkreślił abp Márfi.

Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w której uczestniczyli pielgrzymi z Węgier.

Reklama

Veszprém to miasto wojewódzkie położone w środkowo-zachodniej części Węgier, 15 km na północ od jeziora Balaton i ok. 120 km od Budapesztu. Według legendy, ulokowano je na 7 wzgórzach, jak Rzym. Miasto odegrało istotną rolę w chrystianizacji Węgier, m.in. za sprawą powstałego tu w 1009 r. pierwszego węgierskiego biskupstwa. Znane jest również z pierwszych kamiennych zamków oraz jednego z najstarszych węgierskich uniwersytetów. Veszprém nazywane jest często „miastem królowych”, ponieważ przez setki lat królowe węgierskie koronowane były tu przez miejscowych biskupów.

Pielgrzymka Łowicka

Jaskółka pieszego pielgrzymowania

W 361. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce, która dotarła na Jasną Górę 14 maja br., wędrowało w tym roku 361 pątników. Pielgrzymka ta, która wchodzi na Jasną Górę w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zawsze rozpoczyna sezon pieszych pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium. Przez paulinów nazywana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”. Tradycja pielgrzymki sięga 1655 r., czasu potopu szwedzkiego. – Tak mi trudno powiedzieć, co czuje moje serce! – tymi słowami powitał pielgrzymów biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. – Upadam tu razem z wami krzyżem przed tronem Matki Bożej. Jam sługa Twój i syn Twojej Służebnicy. Łowiczanie kochani, jak bardzo was przytulam do serca i prowadzę do Matki – wyznał.

W drodze do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Łowiczanie tradycyjnie zatrzymali się pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie zatańczyli łowickie tańce. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Wiesław Frelek.

Kierowcy

Apel o bezpieczną jazdę

Pod hasłem „Miłosierni na drogach” 14 maja br. odbyła się na Jasnej Górze 15. Pielgrzymka Kierowców. Jej gośćmi byli zawodowi kierowcy rajdowi z zespołu Orlen Team – motocykliści Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. – Zawodowy kierowca kojarzy nam się z brawurą, a oni zawsze mówią o bezpiecznej jeździe. Pamiętam, jak na jedną z pierwszych pielgrzymek przybył tutaj Krzysztof Hołowczyc. Powiedział, że jeżeli ta pielgrzymka na Jasną Górę i modlitwa sprawią, iż jeden kierowca nie zginie, to warto było tu przyjechać – powiedział o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator pielgrzymki kierowców na Jasną Górę. Szczególny charakter nadaje pielgrzymce obecność misjonarzy i przedstawicieli środowisk misyjnych, m.in. delegatów misyjnych i reprezentantów sekretariatów misyjnych zgromadzeń. Ich uczestnictwo jest wyrazem modlitewnej wdzięczności wszystkim kierowcom i ich rodzinom za udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na rzecz misyjnych środków transportu. To właśnie dzięki nim możliwa jest pomoc ze strony MIVA Polska misjonarzom potrzebującym różnego rodzaju środków transportu: samochodów terenowych i osobowych, ambulansów, busików do misyjnych szkół, motocykli i skuterów, motorowerów i rowerów, skuterów śnieżnych, łodzi motorowych, ciągników itp.

Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył ks. Kazimierz Szymczycha SVD – sekretarz KEP ds. misji, długoletni misjonarz w Kongo. Tradycyjnie miało miejsce poświęcenie pojazdów stojących na jasnogórskich parkingach.

Dzień wcześniej uczestnicy pielgrzymki kierowców modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem ks. Mariana Midury – krajowego duszpasterza kierowców. – Przybywamy, bo wiemy, że musimy czuwać każdego dnia, kiedy poruszamy się po naszych drogach, po ulicach całego świata jako kierowcy, motocykliści, rowerzyści czy piesi – powiedział ks. Midura. Zwrócił uwagę, że widać poprawę w bezpieczeństwie na polskich drogach, a rok 2015 był najbardziej bezpieczny w ostatnim 30-leciu. To jednak wciąż 32967 wypadków, w których śmierć poniosło 2938 osób. Podał też, że każdego roku na drogach całego świata ginie prawie 2 mln ludzi, z czego 40 tys. – w samej Europie.

Krótko

14 maja br. przybyła 53. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i wspierających powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, którą zorganizowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk – delegat KEP ds. powołań.

• W dniach 13-14 maja br. na 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bankowców modliło się ok. 2 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Jarecki z Warszawy.

Polscy parlamentarzyści na uroczystościach odpustowych w sanktuarium w Berdyczowie

2019-07-21 09:05

kg (KAI/Credo) / Berdyczów

Z udziałem przedstawicieli polskiego Sejmu i Senatu oraz dyplomatów z kilku krajów, m.in. z Polski, a także władz Ukrainy, województwa żytomierskiego i Berdyczowa rozpoczął się w tamtejszym Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej odpust ku Jej czci. W tym roku nawiązuje on do trwającego obecnie w Kościele katolickim na Ukrainie Roku świętości Małżeństwa i Rodziny. Tematyka rodzinna będzie obecna w naukach głoszonych pielgrzymom w drodze do tego miejsca, w homiliach biskupów oraz w rozważaniach podczas nocnego czuwania z soboty 20 na niedzielę 21 lipca. Głównej Mszy św. odpustowej w niedzielę 21 lipca będzie przewodniczył abp Tommaso Caputo z Sanktuarium Maryjnego w Pompejach. Rozpocznie się ona o godz. 11 czasu miejscowego.

Magdalena i Marek Osip-Pokrywka
Klasztor Karmelitów w Berdyczowie

Z Polski na uroczystości do Berdyczowa przybyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, poseł Jan Dziedziczak i senator Jan Żaryn. Z ramienia korpusu dyplomatycznego, akredytowanego na Ukrainie, przybędą ambasadorzy Polski, Hiszpanii i Chorwacji, a także przedstawiciele władz tego kraju, obwodu żytomierskiego i miasta Berdyczowa.

Do sanktuarium pierwsi pielgrzymi dotarli, jak co roku, w przededniu głównych uroczystości – w sumie są to tysiące ludzi, którzy przybywają tu pieszo i na rowerach (trzy grupy) z różnych stron Ukrainy i z zagranicy, głównie z Polski. Wszystkich ich witali biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki i karmelici.

Biskup nie tylko witał każdą grupę pielgrzymów, ale był też obecny wśród nich, np. dołączał do niektórych grup, głosił im Słowo Boże i odprawiał dla nich msze.

Jako pierwsi przybyli do Berdyczowa pątnicy z Bykówki w obwodzie żytomierskim, nad którymi opiekę duchową pełnią ojcowie sercanie. Szli do sanktuarium trzy dni. Jeden z uczestników - Wołodymyr Hryniw ze wsi Marianówka wyruszył w drogę z żoną Natalią. "W Roku Rodziny idę z rodziną i oferuję swoją pracę za rodzinę" — powiedział pątnik.

W tym roku najliczniejsza jest 27. Pielgrzymka Franciszkańska, wędrująca trasą Szepietówka — Połonne — Berdyczów i licząca 686 osób; towarzyszył im biskup-koadiutor diecezji odesko-symferopolskiej i administrator apostolski diecezji charkowsko-zaporoskiej Stanisław Szyrokoradiuk. Wierni z różnych zakątków Ukrainy, Białorusi i Naddniestrza w ciągu 4 dni przemierzali drogi Ukrainy i razem się modlili. Najdłużej do sanktuarium szło 90 pielgrzymów z Kijowa – łącznie 8 dni. Po przybyciu na miejsce przedstawili oni na placu przed sanktuarium prawdziwe widowisko.

Tradycyjnie do Sanktuarium Berdyczowskiego przybyła pielgrzymka rowerowa z Charkowa, po raz pierwszy natomiast dotarli tam pątnicy-kolarze z Chmielnika (31 osób). Najmłodsza uczestniczka Salomea liczyła zaledwie 6 lat. Z Chmielnickiego przybyła, według bp Witalija, najbardziej kapucyńska pielgrzymka: 235 osób szło pieszo 6 dni.

Najstarsza natomiast jest pielgrzymka z Żytomierza. Wierni wyruszyli stamtąd już po raz 41 po Mszy świętej w katedrze św. Zofii 19 lipca.

Tradycyjnie już od wielu lat pątnicy przybywają w sobotę i uczestniczą w wigilijnej odpustowej mszy, a później — w nocnym czuwaniu. Główna odpustowa Msza św. odpustowa sprawowana jest w niedzielę – w tym roku towarzyszy jej hasło: „Matko Boża, przyjmij pod swoją opiekę rodzinę ukraińską!“.

Komentując te słowa, kustosz Sanktuarium o. Rafał (Rafajił) Myszkowski zwrócił uwagę, że tegoroczna uroczystość zbiega się z dniem wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy. "Chcemy złożyć nadzieję na lepszą przyszłość rodziny w naszym państwie pod opiekę Najświętszej Maryi Panny. Dlatego, jak co roku zapraszamy wszystkich na pielgrzymkę do Berdyczowa, a modlitewne wezwanie naszego spotkania, aby Bogurodzica przyjęła pod swą opiekę rodzinę ukraińską, jest ucieleśnieniem naszego pragnienia polecenia Jej wszystkich rodzin, żyjących na naszej ziemi" – powiedział o. kustosz.

Podkreślił, że "chcemy prosić szczególnie o wzmocnienie miłości, uratowanie od nieporozumień, uwolnienie od szkodliwych uzależnień" i dodał, że Kościół ma nadzieję na "otrzymanie przed ikoną berdyczowską od dobrego Boga potrzebnych nam łask". Zdaniem zakonnika w tym roku do sanktuarium przybędzie ok. 15 grup pieszych i dwie rowerowe.

Od kilku tygodni na Placu św. Jana Pawła II w Berdyczowie trwa budowa ołtarza polowego, podwyższenia dla przedstawicieli mediów oraz przestrzeni dla muzyków i chórów. Zajmują się tym pracownicy miejscowego klasztoru, parafianie, karmelici i siostry ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Powitanie pielgrzymów rozpoczęło się 20 bm. od godz. 16. O 18 rozpoczęła się liturgia, której przewodniczył przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy, biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki, a kazanie wygłosił bp Witalij Krywicki. Od 22 w sobotę do 6 rano w niedzielę 21 bm. trwać będzie całonocne czuwanie modlitewne w intencji rodzin ukraińskich. O godz. 9.30 w niedzielę rozpocznie się modlitwa różańcowa na Placu św. Jana Pawła II, a o 11 - uroczysta Eucharystia odpustowa pod przewodnictwem abp. Tommaso Caputo z udziałem wszystkich biskupów ukraińskich z bp. Bernackim na czele. Wezmą w niej udział polscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i miejscowych oraz korpusu dyplomatycznego i delegacje oficjalne.

Do udziału w tych uroczystościach zaprosił wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. "Niech nas będzie coraz więcej - tych, którzy odkryli już w swoim życiu Boga i przyszli podzielić się z innymi zrozumieniem tego ,że Pan naprawdę działa w naszym życiu" – zachęcił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pierwsza ogólnopolska pielgrzymka różańcowa w Licheniu

2019-07-22 13:19

jz (KAI) / Licheń

„Piękno życia z Maryją” to temat pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Różańcowej, która odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 20-21 lipca. Uczestniczyło w niej ok. 8 tys. pielgrzymów.

„Chcemy w sposób szczególny patrzeć na Jezusa, tak jak patrzyła na Niego Maryja; rozważać tajemnice życia Jezusa tak jak to Ona czyniła i uczestniczyć w życiu Jezusa na sposób Matki Najświętszej” – mówił ks. Janusz Kumala MIC. Sobota nosiła temat „Maryja – Matka i Mistrzyni życia duchowego”.

W bazylice konferencję różańcową wygłosił ks. Jarosław Hybza MIC. Mówiąc o istocie tej modlitwy, podkreślił, że różaniec to siła i moc walki duchowej – oręż walki z szatanem. „Wielcy święci Kościoła modlili się wiele razy dziennie różańcem. Święta siostra Faustyna odmawiała nawet tysiąc razy dziennie Zdrowaś Maryja” – mówił marianin. Dzień zakończyło uczestnictwo w Apelu Maryjnym, połączonym z modlitwą różańcową i procesją maryjną ze światłami.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza święta odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystii przewodniczył kustosz sanktuarium, ks. Janusz Kumala MIC. „Modlitwa jest jedyną drogą, po której należy iść, by odnaleźć szczęście i zapewnić sobie wieczność z Bogiem” – mówił w homilii, wyjaśniając, dlaczego to właśnie w sanktuarium odbywa się Pielgrzymka Różańcowa.

„Różaniec to modlitwa, gdy tak, jak Maryja siadamy u stóp Jezusa, słuchamy Go i patrzymy na Niego, rozważamy i kontemplujemy Jego życie. Wyciszamy nasze serca, by być tylko z Jezusem. Różaniec jest streszczeniem Ewangelii” – mówił marianin. Podkreślił, że licheńskim pielgrzymom o modlitwie różańcowej przypomina zawieszony obok Cudownego Obrazu podarowany przez św. Jana Pawła II różaniec.

„Zachęcam, by różaniec był naszą modlitwą, byśmy często po nią sięgali, potrafili znajdować czas, by wyłączyć świat i włączyć świadomość obecności Boga, rozważając tajemnice różańcowe.” – stwierdził ks. Kumala.

Po Eucharystii wierni wzięli udział w uroczystej procesji różańcowej. Zgromadzeni przeszli alejkami przed bazyliką licheńską, modląc się chwalebnymi tajemnicami różańca świętego. Przed błogosławieństwem końcowym odmówiono Akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Licheńskiej, prosząc o Jej opiekę i wstawiennictwo u Boga.

Zakończeniem dwudniowej pielgrzymki był koncert Jana Van Mola. Wybitny organista z Antwerpii (Belgia) zagrał na licheńskich organach w ramach trwającego Pierwszego Licheńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem