Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 8

Węgry-Polska

Z Veszprém na Jasną Górę

Z wizytą na Jasną Górę przybył 19 maja br. abp Gyula Márfi – pasterz archidiecezji Veszprém na Węgrzech. Towarzyszyło mu kilku kapłanów oraz kilkudziesięciu pielgrzymów z archidiecezji.

– Przyjechaliśmy z serca zachodniej części Węgier, tam znajduje się Veszprém, które jest miastem arcybiskupim – powiedział abp Márfi. – Jesteśmy katolikami; ok. 55 proc. Węgrów wyznaje wiarę katolicką, mamy też oczywiście protestantów, a ok. 10 proc. ludzi uznaje się za ateistów. Jako wierni katolicy przyjechaliśmy z pielgrzymką na Jasną Górę. Nasze narody łączy wiara i szacunek do Matki Bożej. Nasz pierwszy król Stefan przed śmiercią w 1038 r. ofiarował Węgry opiece Matki Bożej i od tego czasu mówi się, że jest Ona Patronką Węgier – podkreślił abp Márfi.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w której uczestniczyli pielgrzymi z Węgier.

Veszprém to miasto wojewódzkie położone w środkowo-zachodniej części Węgier, 15 km na północ od jeziora Balaton i ok. 120 km od Budapesztu. Według legendy, ulokowano je na 7 wzgórzach, jak Rzym. Miasto odegrało istotną rolę w chrystianizacji Węgier, m.in. za sprawą powstałego tu w 1009 r. pierwszego węgierskiego biskupstwa. Znane jest również z pierwszych kamiennych zamków oraz jednego z najstarszych węgierskich uniwersytetów. Veszprém nazywane jest często „miastem królowych”, ponieważ przez setki lat królowe węgierskie koronowane były tu przez miejscowych biskupów.

Pielgrzymka Łowicka

Jaskółka pieszego pielgrzymowania

W 361. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce, która dotarła na Jasną Górę 14 maja br., wędrowało w tym roku 361 pątników. Pielgrzymka ta, która wchodzi na Jasną Górę w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zawsze rozpoczyna sezon pieszych pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium. Przez paulinów nazywana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”. Tradycja pielgrzymki sięga 1655 r., czasu potopu szwedzkiego. – Tak mi trudno powiedzieć, co czuje moje serce! – tymi słowami powitał pielgrzymów biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. – Upadam tu razem z wami krzyżem przed tronem Matki Bożej. Jam sługa Twój i syn Twojej Służebnicy. Łowiczanie kochani, jak bardzo was przytulam do serca i prowadzę do Matki – wyznał.

Reklama

W drodze do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Łowiczanie tradycyjnie zatrzymali się pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie zatańczyli łowickie tańce. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Wiesław Frelek.

Kierowcy

Apel o bezpieczną jazdę

Pod hasłem „Miłosierni na drogach” 14 maja br. odbyła się na Jasnej Górze 15. Pielgrzymka Kierowców. Jej gośćmi byli zawodowi kierowcy rajdowi z zespołu Orlen Team – motocykliści Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. – Zawodowy kierowca kojarzy nam się z brawurą, a oni zawsze mówią o bezpiecznej jeździe. Pamiętam, jak na jedną z pierwszych pielgrzymek przybył tutaj Krzysztof Hołowczyc. Powiedział, że jeżeli ta pielgrzymka na Jasną Górę i modlitwa sprawią, iż jeden kierowca nie zginie, to warto było tu przyjechać – powiedział o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator pielgrzymki kierowców na Jasną Górę. Szczególny charakter nadaje pielgrzymce obecność misjonarzy i przedstawicieli środowisk misyjnych, m.in. delegatów misyjnych i reprezentantów sekretariatów misyjnych zgromadzeń. Ich uczestnictwo jest wyrazem modlitewnej wdzięczności wszystkim kierowcom i ich rodzinom za udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na rzecz misyjnych środków transportu. To właśnie dzięki nim możliwa jest pomoc ze strony MIVA Polska misjonarzom potrzebującym różnego rodzaju środków transportu: samochodów terenowych i osobowych, ambulansów, busików do misyjnych szkół, motocykli i skuterów, motorowerów i rowerów, skuterów śnieżnych, łodzi motorowych, ciągników itp.

Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył ks. Kazimierz Szymczycha SVD – sekretarz KEP ds. misji, długoletni misjonarz w Kongo. Tradycyjnie miało miejsce poświęcenie pojazdów stojących na jasnogórskich parkingach.

Dzień wcześniej uczestnicy pielgrzymki kierowców modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem ks. Mariana Midury – krajowego duszpasterza kierowców. – Przybywamy, bo wiemy, że musimy czuwać każdego dnia, kiedy poruszamy się po naszych drogach, po ulicach całego świata jako kierowcy, motocykliści, rowerzyści czy piesi – powiedział ks. Midura. Zwrócił uwagę, że widać poprawę w bezpieczeństwie na polskich drogach, a rok 2015 był najbardziej bezpieczny w ostatnim 30-leciu. To jednak wciąż 32967 wypadków, w których śmierć poniosło 2938 osób. Podał też, że każdego roku na drogach całego świata ginie prawie 2 mln ludzi, z czego 40 tys. – w samej Europie.

Krótko

14 maja br. przybyła 53. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i wspierających powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, którą zorganizowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk – delegat KEP ds. powołań.

• W dniach 13-14 maja br. na 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bankowców modliło się ok. 2 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Jarecki z Warszawy.

2016-05-25 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję