Reklama

Niedziela Przemyska

Chrzest Polski – wdzięczność, tożsamość, zobowiązanie

Dziesiąty Kongres Nauczycieli i Wychowawców całego Podkarpacia odbył się 23 kwietnia. Do tej pory nauczyciele, katecheci i wychowawcy spotykali się w Miejscu Piastowym, ale tym razem zostali zaproszeni w gościnne progi Przemyśla, który przywitał ich wiosennym słońcem.

Kongres rozpoczął się uroczystą Mszą św. w archikatedrze przemyskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, który – nawiązując do 1050. rocznicy Chrztu Polski – podkreślił determinację i moc ducha pierwszych świętych, a szczególnie wyrazistą rolę w chrystianizacji ziem polskich św. Wojciecha.

Zacni goście

Reklama

Po Mszy św. w auli WSD w Przemyślu rozpoczęła się sesja naukowa, podczas której uczestnicy mieli okazję wysłuchać czterech referatów nawiązujących do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat. Gości przywitał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. dr Waldemar Janiga, podkreślając jednocześnie, że podczas dziesięciu lat kongresu zawsze wspierają organizatorów i nauczycieli swoją obecnością goście szczególni – przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, samorządowych i edukacyjnych. W gronie słuchaczy ks. dr Waldemar Janiga przywitał abp. Józefa Michalika, nowego metropolitę abp. Adama Szala, bp. Stanisława Jamrozka, poseł Krystynę Wróblewską, która jest zaangażowana w organizację tego kongresu od pierwszej edycji, wicemarszałek Marię Kurowską, Stanisława Fundakowskiego – podkarpackiego wicekuratora oświaty.

Wystąpienia prelegentów

Pierwszym prelegentem był abp Adam Szal, który w referacie pt. „Znaczenie chrztu Polski” zaprezentował świetny rys historyczny dotyczący chrztu narodu, pracy pierwszych misjonarzy, pokazując jednocześnie ślady naszej państwowości i wiary w kronikach historycznych, dokumentach kościelnych czy wykopaliskach archeologicznych.

W kongresie czynny udział wziął także gość ze Słowacji – prof. dr hab. Paweł Maciala z Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberoku, który wygłosił prelekcję „1050. rocznica Chrztu Polski jako znak czasu”. Wskazał w niej na wspólną tradycję naszych narodów ugruntowaną jeszcze w czasach Cyryla i Metodego, która jest osadzona w misji Kościoła i wyraża się nieustannie w personalistycznej koncepcji bytu.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Marian Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił motyw przewodni w kontekście wyzwań dla współczesnej edukacji. Wskazał na niepodważalną rolę chrztu narodu w budowaniu wspólnoty, kultury, szkolnictwa. Podkreślił także rolę Kościoła i duchowieństwa w kształtowaniu wiary, ducha patriotyzmu i podnoszenia poziomu edukacji kolejnych pokoleń Polaków. Na zakończenie prelegent przypomniał odwieczną prawdę, że współczesnej zjednoczonej Europie potrzebna jest jedność ducha.

Na zakończenie nauczyciele wysłuchali prelekcji ks. prof. dr. hab. Piotra Steczkowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na temat roli katolicyzmu w polskiej kulturze prawnej, który podkreślił, że od samego początku doktryna katolicka miała ogromny wpływ na koncepcję prawa zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Cała kultura prawna została oparta na kulturze chrześcijańskiej i podkreślała nieustannie potrzebę umacniania podmiotowości osoby także względem prawa.

Dla nauczycieli, jak co roku, było to niezwykłe wydarzenie. Spotykamy się od wielu lat, mając świadomość, że nasz zawód wymaga nieustannego wzrastania duchowego i merytorycznego. W czasach licznych szkoleń na platformach multimedialnych, awansów zawodowych, w których gromadzimy papiery potwierdzające naszą pracę, tak dobrze jest zrobić coś wyłącznie dla siebie i mieć jednocześnie poczucie satysfakcji z dobrze wykorzystanych godzin.

W imieniu nauczycieli, wychowawców i katechetów dziękuję organizatorom: Wydziałowi Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Zgromadzeniu Księży Michalitów, Podkarpackiemu Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, oddziały w Krośnie i Przemyślu, oraz „Civitas Christiana” w Rzeszowie.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanurzeni w źródle życia

Niedziela legnicka 18/2016, str. 4

[ TEMATY ]

inicjatywa

Chrzest Polski

Monika Łukaszów

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski w całym kraju odbywało się wiele inicjatyw upamiętniających to ważne dla naszego narodu wydarzenie. I mimo iż główne uroczystości kościelne i państwowe miały miejsce w Gnieźnie i Poznaniu, to nie zabrakło ciekawych wydarzeń organizowanych także w mniejszych miejscowościach, wsiach, szkołach czy parafiach

Jedno z nich miało miejsce 17 kwietnia w bazylice mniejszej w Legnickim Polu. Na uroczystą Mszę św. miejscowy proboszcz ks. Włodzimierz Gucwa zaprosił, oprócz mieszkańców Legnickiego Pola i wiernych przynależących do parafii, także te osoby, które na przestrzeni lat w tej przepięknej świątyni przyjęły sakrament chrztu św.

CZYTAJ DALEJ

Akolitat i kandydatura w Paradyżu

2021-12-07 20:13

[ TEMATY ]

seminarium

akolitat

gorzów

Paradyż

kandydatura

Karolina Krasowska

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Trzech alumnów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego 7 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu uczestniczyło w wyjątkowych uroczystościach. Jeden z nich podczas Mszy św. przyjął z rąk bp. Pawła Sochy posługę akolitatu. Dwaj pozostali zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Z kolei alumni V roku kl. Damian Swiniarek z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli oraz kl. Rafał Kierczuk z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu przystąpili do kandydatury.

CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry zapraszają na jutrzejsze uroczystości ku czci Niepokalanej

2021-12-07 19:36

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, ma szczególny wymiar. Przypomina o tym udekorowana białymi kwiatami figura Maryi na placu przed szczytem. To tam już po raz 13. odbędzie się „Hołd z kwiatów” (g.17.00).

Poprzedzą go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. W południe trwać będzie modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. Dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”, który podobnie jak rok temu ustawiony będzie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Mszę św. o godz. 12.00 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję