Reklama

Niedziela Legnicka

28. Święto Matki za nami

W Jeleniej Górze-Cieplicach tradycyjnie w ostatni majowy weekend parafia przy kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia zatętniła życiem. Kolejne Święto Matki znów przyciągnęło wielu znakomitych gości i uczestników wydarzenia

Niedziela legnicka 24/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święto

Ks. Piotr Nowosielski

Przykościelny plac zatętnił na nowo życiem Święta Matki

Przykościelny plac zatętnił na nowo życiem Święta Matki

Wśród gości znaleźli się m.in.: Elżbieta Nowak-Trześniewska (ambasadorka jeleniogórskiej koszykówki), Maciej Wróblewski (bard z Zielonej Góry) przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych, a wśród tegorocznych zespołów muzycznych znalazły się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy, „Wędrowne Gitary”, „Paka Buziaka”, Estradowy Zespół Muzyki Dawnej oraz Anna Patrys.

Zdrowa rodzina

Wydarzenie rozpoczęła sesja naukowa w sobotę 28 maja w Filii Politechniki Wrocławskiej tematem: „Zdrowa rodzina fundamentem życia i miłości”. Pierwszy z wykładów pt.: „Przyszłość Polski idzie przez rodzinę” wygłosił ks. Paweł Bortkiewicz (UAM w Poznaniu). Kolejne nt. własnych doświadczeń w leczeniu dietą warzywno-owocową chorób cywilizacyjnych i bezpłodności oraz o wpływie stosowania tej diety przed poczęciem, na utrzymanie ciąży i zdrowy rozwój dziecka wygłosiła dr Ewa Dąbrowska (Gdański Uniwersytet Medyczny). Sobotnie uroczystości dopełniły koncert muzyki dawnej i wręczenie tzw. Oskarów Święta Matki.

Matczyne dłonie

Reklama

W niedzielę po przemarszu orkiestry i straży grobowych została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w intencji matek, ojców, małżeństw i rodzin. Zawsze tej Mszy św. towarzyszy ucałowanie rąk obecnym na niej matkom. W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do odczytywanego tego dnia Słowa Bożego – w tym do modlitwy Salomona w Świątyni Jerozolimskiej i uzdrowienia sługi setnika, zachęcał, aby ten ewangeliczny przykład motywował nas do przyjmowania Chrystusa pod „nasz dach”, do naszego umysłu, działania, abyśmy mogli przeżyć uzdrowienie.

Troska o rodziny

Po Mszy św. minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska przywołała postaci trzech matek: matki rodziny wielopokoleniowej (fenomen cioci Pelasi), młodą matkę, która „lubi się wyszumieć”, oraz matkę kończącą swoją pracę zawodową (nagranie dostępne na stronie Radia Plus Legnicy – www.legnica.fm). – Pełnimy różne role zawodowe. Jesteśmy nauczycielkami, pielęgniarkami, ekspedientkami, ministrami, ale w gruncie rzeczy zawsze będziemy w ostateczności odpowiadać za to, jak wywiązałyśmy się z naszych obowiązków matczynych, rodzicielskich, jakimi byłyśmy matkami – mówiła pani minister. Mówiąc o aktualnych działaniach Rządu RP na rzecz pomocy rodzinie podziękowała też za całą dotychczasową troskę Kościoła w Polsce o rodziny.

Równowaga w miłości

Nie zabrakło też musztry paradnej w wykonaniu Straży Grobowej „Turki” z Tryńczy i miejscowej Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia, parady rowerowej czy pokazów konnych. Ponadto liczne wydarzenia towarzyszące jak: koncerty, gry i zabawy rodzinne, spotkania, wystawy, prezentacje zarówno na estradzie, jak i przykościelnym placu ściągnęły licznie rodziny z parafii oraz goście.

Inicjatorem wydarzeń od 28 już lat jest ks. prał. Józef Stec, proboszcz parafii, wraz z Komitetem Organizacyjnym. – Od 28 lat, kiedy zaczynaliśmy budowę kościoła, przypominam naszym parafianom, że w naszej religii musi być równowaga między miłością Boga a miłością człowieka – mówi ks. Stec. – Abyśmy byli godni kochać Matkę Bożą, zacznijmy prawdziwie kochać matkę ziemską. Dlatego od tylu już lat organizujemy to wielkie święto rodzinne. Ksiądz Prałat wyraził też wielką radość i wdzięczność, że wydarzeniu towarzyszy wiele życzliwości, inicjatyw i pomocy ze strony jego parafian, a także instytucji, organizacji i zapraszanych gości.

Więcej na stronie www.diecezja.legnica.pl

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy życia zachęcają do obchodów święta Młodzianków Męczenników

[ TEMATY ]

święto

pl.wikipedia.org

"Rzeź niewiniątek" Cornelisa van Haarlema

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zachęca do uroczystych obchodów święta Młodzianków Męczenników w niedzielę 28 grudnia.

W oświadczeniu, podpisanym przez prezesa PFROŻ Pawła Wosickiego czytamy, że wspomnienie o mordzie dokonanym przez Heroda przypomina o wielkim problemie współczesnego świata – braku szacunku dla ludzkiego życia, którego przejawami są aborcja, stosowanie środków poronnych, in vitro i eutanazja.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję