Reklama

Ze świata

Projekt „Zero głodu”

Świat ma narzędzia, by pokonać głód

Po spotkaniu z papieżem Franciszkiem, do którego doszło 14 czerwca br., Ertharin Cousin – dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego wyraziła przekonanie, że zrealizowanie do 2030 r. projektu „Zero głodu” jest na świecie jak najbardziej możliwe.

– Papież zauważył, że głód stał się czymś naturalnym, czymś, co akceptujemy, i zaapelował, byśmy to w sobie przezwyciężyli. Powiedział, że i my możemy zmienić życie ludzi, którzy cierpią z tego powodu. Franciszek wyraził wdzięczność naszej organizacji za odważną pracę, którą podejmujemy, by stawić czoło potrzebom głodujących na świecie – powiedziała po spotkaniu Cousin. – Liczę, że będziemy mieć więcej okazji do wspólnego budowania woli politycznej koniecznej do zatrzymania głodu. W istocie posiadamy wszelkie potrzebne narzędzia, by położyć kres głodowi na świecie, by stworzyć ludziom lepsze możliwości życia.

Reklama

Zwracając się do dyrektor wykonawczej ŚPŻ, papież Franciszek powiedział, że trzeba marzyć, a jednocześnie pracować, by te marzenia stały się rzeczywistością.

KAI

Irlandia

Polska narodowa pielgrzymka do sanktuarium w Knock

Koordynator polskojęzycznego duszpasterstwa w Irlandii ks. dr Stanisław Hajkowski TChr zorganizował 11. doroczną pielgrzymkę Polaków mieszkających na Zielonej Wyspie do Matki Bożej w Knock, Królowej Irlandii. Hasłem dla ponad 800 pielgrzymów przybyłych na to Wzgórze Maryi były słowa: „Chrzest drogą miłosierdzia Bożego”. Kilkanaście autokarów i wiele samochodów osobowych przybyło do narodowej bazyliki Irlandczyków, w której już od ponad 130 lat można doświadczyć cudów uzdrowienia. 80 lat temu Kościół zatwierdził też milczące objawienia Maryi, której towarzyszyli św. Józef i św. Jan Ewangelista.

Tegoroczną pielgrzymkę poprowadził ks. Wiesław Wójcik TChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu. Przedstawił on m.in. panoramę polskojęzycznego duszpasterstwa na świecie, na Zielonej Wyspie oraz w Dublinie.

Reklama

Mszę św. koncelebrowało 16 polskich kapelanów z różnych irlandzkich miast.

W. W.

Republika Środkowoafrykańska

Zagrożona misja polskich kapucynów

Kierowana przez polskich kapucynów misja w Ngaoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej kolejny raz znalazła się w centrum walk. Rebelianci z ugrupowania Seleka zaatakowali wioski leżące wokół misji, tuż przy granicy z Czadem. W obawie o swe życie okoliczna ludność zaczęła szukać ratunku na misji. Obecnie na jej terenie przebywa kilkaset osób.

Rebelianci stacjonują na obrzeżach Ngaoundaye, a przysłane siły pokojowe ONZ są niewystarczające, by w razie starcia mogły zapewnić bezpieczeństwo misjonarzom i ludności cywilnej. Zakonnicy nie zamierzają opuszczać ludzi powierzonych ich opiece. Jest tam obecnie 2 kapucynów i 2 polskie misjonarki ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza.

KAI

* * *

Różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób.
Jan Paweł II

Krótko

• Patriarchat moskiewski odstąpił od uczestnictwa w soborze światowego prawosławia na Krecie. Tym samym dołączył do Kościołów prawosławnych Antiochii, Gruzji, Serbii i Bułgarii, które również odmówiły uczestnictwa.

• Francuskie władze deportowały z kraju grupę rosyjskich kibiców odpowiedzialnych za burdy i bijatyki z kibicami Wielkiej Brytanii podczas Euro 2016. Komitet dyscyplinarny UEFA podjął też decyzję o warunkowym wykluczeniu drużyny rosyjskiej z Euro, w przypadku gdyby jej kibice kolejny raz wszczynali burdy na stadionach.

• Komisja Wenecka opublikowała opinię na temat polskiej ustawy o policji, zmieniającej zasady inwigilacji. Uznano, że potrzebna jest jej korekta, bo daje służbom zbyt szerokie uprawnienia do inwigilacji.

• W Magnanville pod Paryżem 25-letni mężczyzna zamordował z zimną krwią wysokiego rangą policjanta i jego żonę. Zamachowiec, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie, zginął podczas szturmu antyterrorystów.

• Ministrowie obrony państw NATO, którzy zebrali się w Brukseli na ostatnim spotkaniu przygotowawczym do warszawskiego szczytu Sojuszu, potwierdzili decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki. Cztery bataliony wojsk NATO będą stacjonowały od 2017 r. w Polsce i w krajach bałtyckich.

• Armie nordyckie będą mieć takie same mundury. Taką decyzję podjęła rada Nordyckiej Współpracy Obronnej NORDEFCO. Mundur pojawi się za 3 lata. Identyczny ubiór nosić będą wojskowi z Danii, Finlandii, Norwegii i ze Szwecji.

• W USA odtajniono dokumenty dotyczące tajnych więzień CIA. Są wśród nich transkrypcje przesłuchań Palestyńczyka Abu Zubajdy, podczas których opisywał tortury, jakim był poddawany w zagranicznych więzieniach.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję