Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 6

Ceremoniarz Papieski na Jasnej Górze

Stan przygotowań – bardzo dobry

Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych ks. prał. Guido Marini przybył 14 czerwca br. na Jasną Górę, aby ocenić stan przygotowań przed lipcową wizytą Ojca Świętego Franciszka. Papieski mistrz ceremonii liturgicznych omawiał z Archidiecezjalnym Komitetem Organizacyjnym szczegółowy kształt liturgii. – Prace są bardzo zaawansowane, trwają już od wielu miesięcy – wyjaśnił ks. prał. Marini. – Mój przyjazd tutaj służy przede wszystkim temu, aby zweryfikować stan przygotowań i dopiąć pewne szczegóły. Wiadomo, że tego nie robi się w ostatniej chwili, dlatego prace trwają już od dłuższego czasu. Stan przygotowań oceniam, oczywiście, bardzo dobrze.

– Dzisiejsza wizyta ceremoniarza papieskiego to ostatni akord przygotowań związanych z wizytą papieża Franciszka, takie najistotniejsze dla nas elementy związane z wydarzeniem, jakim jest modlitwa Ojca Świętego przed Cudownym Obrazem i Msza św. na placu przed Szczytem – powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. – Oczywiście, wizyta ceremoniarza wiąże się z tym, że musimy omówić wszystkie szczegóły techniczne dotyczące liturgii, również te związane z celebracją Mszy św., a więc już takie ostateczne szlifowanie tych elementów, o których już rozmawialiśmy i które już są przygotowywane, lecz wymagają ostatecznej decyzji i zatwierdzenia przez ceremoniarza papieskiego – dodał.

Reklama

Papież Franciszek przybędzie do Częstochowy w czwartek 28 lipca br.

Pielgrzymka OHP

Bp Antoni Długosz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

W 23. Pielgrzymce Ochotniczych Hufców Pracy 10 czerwca br. przybyła młodzież ze wszystkich województw, komendaci wojewódzcy, dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie i duszpasterze OHP. – W całej Polsce w OHP jest ponad 31 tys. młodzieży, która znajduje tam swoje schronienie, edukację, szkolenia zawodowe. Jest to cała rzesza ludzi, którzy w swoich młodzieńczych latach potknęli się, lecz chcą wyprostować swoje życie, a przede wszystkim kwestie wychowania i wykształcenia – wyjaśnił ks. Jacek Gancarek, duszpasterz Śląskiej Komendy Wojewódzkiej OHP. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Order Odrodzenia Polski jest nagrodą za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu.

Krótko

10 czerwca odbyła się 25. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę, w której uczestniczyło prawie 800 osób.

Reklama

11 czerwca odbyła się 26. Pielgrzymka Sportowców, która zgromadziła sportowców, trenerów, działaczy, dzieci i młodzież oraz przedstawicieli parafialnych klubów sportowych; nie zabrakło także kibiców i sympatyków sportu. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni byli: ks. prał. Mirosław Mikulski – honorowy prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców, Stefan Kowalik – prezes KSS oraz ks. Tomasz Kośny – wiceprezes KSS.

12 czerwca w 24. Pielgrzymce Lekarzy i Służb Weterynaryjnych modlili się na Jasnej Górze lekarze i pracownicy weterynarii. Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło OFMConv – krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii. Obecny był Włodzimierz Skorupski – główny lekarz weterynarii.

12 czerwca przybyła także 32. Pielgrzymka Ogrodników, licząca ok. 900 osób. Obecny był Bogdan Biadała – prezes Polskiego Związku Ogrodniczego i Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wojciech Kołakowski – krajowy duszpasterz ogrodników, a homilię wygłosił ks. Janusz Nawrot. Gospodarzem pielgrzymki był Wielkopolski Związek Ogrodniczy w Poznaniu.

• W dniach 12-13 czerwca trwało spotkanie polskich misjonarzy miłosierdzia, zorganizowane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. W spotkaniu, którego celem była wymiana doświadczeń po kilku pierwszych miesiącach posługi, wzięli udział kapłani z różnych diecezji delegowani przez papieża Franciszka w Roku Świętym Miłosierdzia do tej wyjątkowej misji w Kościele. Za organizację odpowiadali: ks. Artur Godnarski – sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, misjonarz miłosierdzia, i o. Michał Legan – jasnogórski misjonarz miłosierdzia.

16 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. o. Mariusza Hołowni, paulina posługującego w niemieckiej prowincji Zakonu Paulinów. O. Hołownia zmarł nagle 7 czerwca w wieku 46 lat, w 19. roku kapłaństwa.

16 czerwca br. modlili się również na Jasnej Górze uczniowie, nauczyciele i duszpasterze szkół katolickich z całej Polski. W 18. Pielgrzymce Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich wzięło udział ok. 4 tys. osób ze 130 placówek.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję