Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 6

Ceremoniarz Papieski na Jasnej Górze

Stan przygotowań – bardzo dobry

Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych ks. prał. Guido Marini przybył 14 czerwca br. na Jasną Górę, aby ocenić stan przygotowań przed lipcową wizytą Ojca Świętego Franciszka. Papieski mistrz ceremonii liturgicznych omawiał z Archidiecezjalnym Komitetem Organizacyjnym szczegółowy kształt liturgii. – Prace są bardzo zaawansowane, trwają już od wielu miesięcy – wyjaśnił ks. prał. Marini. – Mój przyjazd tutaj służy przede wszystkim temu, aby zweryfikować stan przygotowań i dopiąć pewne szczegóły. Wiadomo, że tego nie robi się w ostatniej chwili, dlatego prace trwają już od dłuższego czasu. Stan przygotowań oceniam, oczywiście, bardzo dobrze.

– Dzisiejsza wizyta ceremoniarza papieskiego to ostatni akord przygotowań związanych z wizytą papieża Franciszka, takie najistotniejsze dla nas elementy związane z wydarzeniem, jakim jest modlitwa Ojca Świętego przed Cudownym Obrazem i Msza św. na placu przed Szczytem – powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. – Oczywiście, wizyta ceremoniarza wiąże się z tym, że musimy omówić wszystkie szczegóły techniczne dotyczące liturgii, również te związane z celebracją Mszy św., a więc już takie ostateczne szlifowanie tych elementów, o których już rozmawialiśmy i które już są przygotowywane, lecz wymagają ostatecznej decyzji i zatwierdzenia przez ceremoniarza papieskiego – dodał.

Papież Franciszek przybędzie do Częstochowy w czwartek 28 lipca br.

Reklama

Pielgrzymka OHP

Bp Antoni Długosz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

W 23. Pielgrzymce Ochotniczych Hufców Pracy 10 czerwca br. przybyła młodzież ze wszystkich województw, komendaci wojewódzcy, dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie i duszpasterze OHP. – W całej Polsce w OHP jest ponad 31 tys. młodzieży, która znajduje tam swoje schronienie, edukację, szkolenia zawodowe. Jest to cała rzesza ludzi, którzy w swoich młodzieńczych latach potknęli się, lecz chcą wyprostować swoje życie, a przede wszystkim kwestie wychowania i wykształcenia – wyjaśnił ks. Jacek Gancarek, duszpasterz Śląskiej Komendy Wojewódzkiej OHP. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Order Odrodzenia Polski jest nagrodą za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu.

Krótko

10 czerwca odbyła się 25. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę, w której uczestniczyło prawie 800 osób.

11 czerwca odbyła się 26. Pielgrzymka Sportowców, która zgromadziła sportowców, trenerów, działaczy, dzieci i młodzież oraz przedstawicieli parafialnych klubów sportowych; nie zabrakło także kibiców i sympatyków sportu. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni byli: ks. prał. Mirosław Mikulski – honorowy prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców, Stefan Kowalik – prezes KSS oraz ks. Tomasz Kośny – wiceprezes KSS.

12 czerwca w 24. Pielgrzymce Lekarzy i Służb Weterynaryjnych modlili się na Jasnej Górze lekarze i pracownicy weterynarii. Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło OFMConv – krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii. Obecny był Włodzimierz Skorupski – główny lekarz weterynarii.

12 czerwca przybyła także 32. Pielgrzymka Ogrodników, licząca ok. 900 osób. Obecny był Bogdan Biadała – prezes Polskiego Związku Ogrodniczego i Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wojciech Kołakowski – krajowy duszpasterz ogrodników, a homilię wygłosił ks. Janusz Nawrot. Gospodarzem pielgrzymki był Wielkopolski Związek Ogrodniczy w Poznaniu.

• W dniach 12-13 czerwca trwało spotkanie polskich misjonarzy miłosierdzia, zorganizowane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. W spotkaniu, którego celem była wymiana doświadczeń po kilku pierwszych miesiącach posługi, wzięli udział kapłani z różnych diecezji delegowani przez papieża Franciszka w Roku Świętym Miłosierdzia do tej wyjątkowej misji w Kościele. Za organizację odpowiadali: ks. Artur Godnarski – sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, misjonarz miłosierdzia, i o. Michał Legan – jasnogórski misjonarz miłosierdzia.

16 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. o. Mariusza Hołowni, paulina posługującego w niemieckiej prowincji Zakonu Paulinów. O. Hołownia zmarł nagle 7 czerwca w wieku 46 lat, w 19. roku kapłaństwa.

16 czerwca br. modlili się również na Jasnej Górze uczniowie, nauczyciele i duszpasterze szkół katolickich z całej Polski. W 18. Pielgrzymce Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich wzięło udział ok. 4 tys. osób ze 130 placówek.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek podziękował kard. Müllerowi

2020-02-16 12:03

[ TEMATY ]

synod

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty w krótkim odręcznym liście podziękował byłemu prefektowi Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi za jego artykuł na temat najnowszej adhortacji apostolskiej, "Querida Amazonia" – donosi na łamach dziennika Corriere della Sera Massimo Franco.

Jak pisze włoski dziennikarz, list Ojca Świętego nosi datę 12 lutego i został odręcznie napisany po hiszpańsku. Franciszek dziękuje także za przekazaną mu książkę niemieckiego purpurata „Papież, misja i obowiązek”. Obszerny komentarz kard. Müllera do adhortacji apostolskiej, "Querida Amazonia"ukazał się na łamach amerykańskiego portalu National Catholic Register, a rozmowę z nim na ten temat opublikował także niemieckojęzyczny portal kath.net. Omówienie tej wypowiedzi KAI przedstawiła w swoim serwisie z 13 lutego b.r.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejny krwawy atak na chrześcijan

2020-02-17 16:28

[ TEMATY ]

atak

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso. Grupa doskonale uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do kościoła w czasie niedzielnego nabożeństwa i ostrzelała modlących się w nim ludzi. Do zdarzenia doszło w miasteczku Pansi leżącym na pograniczu z Nigrem i Mali.

„Sytuacja chrześcijan w regionie staje się coraz trudniejsza” – stwierdził gubernator prowincji Yagha, w której doszło do ataku. Pułkownik Salfo Kaboré podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ kilka osób jest w ciężkim stanie. Burkińskie służby bezpieczeństwa przewiozły rannych do szpitala w Dori (leżącego 180 km od miejsca ataku), gdzie otrzymali specjalistyczną pomoc. Świadkowie napadu informują, że zamachowcy najpierw zabili ludzi zmierzających na nabożeństwo (wcześniej świadomie oddzielili miejscowych od przyjezdnych), potem weszli do kościoła, a po wszystkim splądrowali okoliczne sklepy, kradnąc zapasy oleju i ryżu. Porwali też trzech mężczyzn zmuszając ich, by pomogli im wywieźć na motorach zebrane łupy. Na koniec podpalili kościół.

Niepokój budzi to, że kilka dni temu na tym samym terenie zamordowano protestanckiego pastora wraz z czterema jego synami, a drugi pastor został porwany i nie ma o nim żadnych wieści. Od ubiegłego roku w spokojnym dotąd Burkina Faso dochodzi do dramatycznej eskalacji przemocy ze strony islamskich ekstremistów. „Dopóki nie odpowiemy na pytanie skąd pochodzi broń i kto finansuje tych ludzi nic się nie zmieni” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup stołecznego Wagadugu. Kard. Philippe Ouédraogo uczestniczył ostatnio w spotkaniu przedstawicieli afrykańskich rządów na temat eskalacji przemocy w krajach Sahelu. Odbyło się ono pod hasłem „Milczenie broni”. „U nas nie ma fabryk uzbrojenia, ktoś pomaga tym terrorystom zabijać. Sami nie jesteśmy w stanie położyć tamy przemocy” – mówi kard. Ouédraogo.

„Potrzebujemy międzynarodowej solidarności, by powstrzymać handel bronią, która pomaga oprawcom zabijać ich braci i siostry zupełnie niepotrzebnie. To błagalny krzyk naszego serca do Europy, gdzie produkuje się broń. Proszę Radio Watykańskie, by stało się głosem tych, którzy głosu nie mają, którzy cierpią i giną w bezsensownych atakach, są to także dzieci. To dla nas bardzo trudne chwile, liczymy na solidarność zarówno samych Burkińczyków, jak i mieszkańców regionu oraz wspólnoty międzynarodowej. To gorące błaganie naszych serc – prosimy, pomóżcie nam znaleźć rozwiązanie tej tragedii“ - mówi papieskiej rozgłośni kard. Ouédraogo.

„Analitycy są zaniepokojeni tym, że ataki na ludność cywilną, w tym chrześcijan, nasilają się w zastraszającym tempie” – podkreśla Corinne Dufka, dyrektor Human Rights Watch w Afryce Zachodniej. Szacuje, że w ubiegłym roku w ukierunkowanych atakach zabitych zostało ponad 1300 cywilów, siedem razy więcej niż rok wcześniej. Pogłębiający się brak bezpieczeństwa doprowadził też do kryzysu humanitarnego. Ponad 760 tys. osób opuściło swe domy szukając schronienia dla swych rodzin. Chrześcijanie uciekają do większych miast i szukają głównie wsparcia w parafiach i na misjach. Odpowiedzialnością za ataki obarcza się islamskich terrorystów związanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję