Reklama

Przed ŚDM

Z kroniki ŚDM

2016-06-22 09:08

Oprac. bw
Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 53

Kraków – Łagiewniki

– 18 czerwca odbyło się 7. ostatnie spotkanie w ramach oficjalnych rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży. Gościem spotkania był Ulf Ekman.
Tym razem pochylono się nad uczynkami miłosierdzia – chorych nawiedzać i krzywdy cierpliwie znosić.

– Służba Więzienna zadeklarowała pomoc w działaniach przygotowawczych i porządkowych przed i po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie na początku czerwca podpisali w tej sprawie list intencyjny.

– Ks. Guido Marini – mistrz Ceremonii Liturgii Papieskich spotkał się m.in. z przedstawicielami Departamentu Wydarzeń Centralnych ŚDM Kraków 2016.
Ks. prał. Guido Marini wraz z ks. dr. Stanisławem Mieszczakiem przedstawili mediom wnioski ze spotkań dotyczących przebiegu liturgii z udziałem Ojca Świętego podczas wizyty w Krakowie. Spotkanie było kontynuacją wcześniejszych rozmów, które odbywały się m.in. w Rzymie. Miało dopracować szczegóły, np. w związku z projektami ołtarzy. Ks. Marini potwierdził, że jest zadowolony ze stanu przygotowań.

Reklama

Góra Dobra

Portal dla wolontariuszy ŚDM Kraków 2016 – ruszył pełną parą. Ponad 20 tys. wolontariuszy zgromadziły wokół siebie Światowe Dni Młodzieży. Część z nich działa już od dłuższego czasu, część dopiero zaczyna albo zacznie w lipcu. Portal powstał po to, żeby ułatwić komunikację. Dzięki Górze Dobra o wiele łatwiej jest koordynować prace – a zadań jest przecież coraz więcej.

Wadowice

W dniach od 12 do 14 czerwca trwała peregrynacja symboli ŚDM – Krzyża oraz Ikony Matki Bożej w Wadowicach. Symbole nawiedziły m.in. zakład karny i szpital. – Krzyż i Ikona Matki Bożej są dla nas swoistymi relikwiami miłości św. Jana Pawła II do ludzi młodych – mówi ks. Adam Garlacz.

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

2019-07-15 19:36

B. Sz.

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniu 15 lipca 2019 roku Częstochowie otwarta została wystawa ”Śladami Jezusa”, przedstawiająca jedną z najważniejszych historii naszej cywilizacji w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Wystawa składa się z ośmiu multimedialnych sal, które pozwalają przenieść się do Jerozolimy z roku 33, aby poznać kolejne rozdziały historii Jezusa z Nazaretu w formie wciągającej opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem