Reklama

Niedziela Lubelska

Wpatrzeni w oczy Miłosiernego Jezusa

Pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”, wierni i kapłani archidiecezji lubelskiej wraz z abp. Stanisławem Budzikiem pielgrzymowali do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Niedziela lubelska 26/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Paweł Wysoki

Centralnym wydarzeniem była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Centralnym wydarzeniem była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

W krakowskim sanktuarium 11 czerwca modliło się ok. 4 tys. osób. Większość z nich pielgrzymowała w parafialnych grupach, które przyjechały m.in.: z Abramowa, Bychawy, Chełma, Dysa, Kamionki, Krasnegostawu, Kraśnika, Lubartowa, Lublina, Łęcznej, Łubek, Michowa, Sernik, Świdnika i Wierzbicy. Najliczniejszą grupę (ok. 300 osób) stanowiła reprezentacja parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach. Jej przedstawiciele wraz z chórem „Pueri Cantores Lublinenses” przygotowali oprawę wyjątkowej Mszy św., podczas której abp Stanisław Budzik dokonał zawierzenia diecezji Miłosierdziu Bożemu. W programie pielgrzymki, zorganizowanej z okazji Roku Świętego Miłosierdzia przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. Ryszarda Podporę, znalazła się także Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz wspólne zwiedzanie i modlitwa w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

W promieniach łaski

W znanej na całym świecie bazylice pielgrzymów powitał bp Jan Zając, kustosz honorowy sanktuarium. Ksiądz Biskup zachęcał do rozniecania iskry Bożego Miłosierdzia i niesienia miłości światu. – Weszliście w krąg ludzkich serc, pragnących doświadczyć miłości Boga, która pociesza, przebacza i daje nadzieję. Jesteście w promieniach łaski, które wychodzą z przebitego boku Chrystusa. Niech ogień Miłosierdzia rozpali wasze serca i umocni wasze ręce w niesieniu miłości miłosiernej współczesnemu światu – mówił.

Reklama

Abp Stanisław Budzik apelował, by orędzie miłosiernej miłości Boga, które w tym miejscu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniło serca nadzieją. W homilii przywołał św. Jana Pawła II, w którego sercu wyjątkowe miejsce zajmowało łagiewnickie sanktuarium i wezwanie do rozniecenia iskry Bożego Miłosierdzia. To zadanie w szczególny sposób dokona się podczas Światowych Dni Młodzieży. – Młodzi z całego świata przybędą do Krakowa, aby orędzie, którym się tutaj napełnią, aby wiarę w Boże Miłosierdzie, które tutaj zaczerpną, mogli zanieść na krańce świata i głosić je we wszystkich językach naszej ziemi – mówił abp Budzik. Pasterz Kościoła w Lublinie wskazywał, że w otwartym Sercu Jezusa znajduje się największy skarb Kościoła.

Nawiązując do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas poświęcenia bazyliki, abp Stanisław Budzik mówił, że wraz z duszpasterzami i wiernymi przybywa do sanktuarium, aby wielbić niepojętą i niezgłębioną tajemnicę Bożego Miłosierdzia i wyznawać, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei jak miłosierdzie Boga. Powtarzając wezwanie „Jezu, ufam Tobie”, podkreślał, że jest ono szczególnie potrzebne w naszych czasach, kiedy człowiek doświadcza zagubienia i wielorakich przejawów zła: – Trzeba, aby wołanie o Boże Miłosierdzie płynęło z głębi ludzkich serc, pełnych cierpienia, niepokoju i zwątpienia. Za św. Janem Pawłem II mówił: – Przychodzimy dziś tu, do łagiewnickiego sanktuarium, aby na nowo odkrywać w Chrystusie oblicze Ojca, który jest Ojcem miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy. Pragniemy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski.

Akt zawierzenia

Przed błogosławieństwem na zakończenie Eucharystii abp Stanisław Budzik zawierzył archidiecezję lubelską Bożemu Miłosierdziu, by każdy wierny, doświadczywszy Miłosierdzia, głosił je modlitwą, słowem i czynem. Bożemu Miłosierdziu zostały zawierzone wszystkie stany, m.in.: biskupi, parafie z duszpasterzami, wspólnoty zakonne i instytuty życia konsekrowanego, alumni seminarium, rodziny oraz dzieci i młodzież szkolna z nauczycielami, osoby starsze, samotne i opuszczone, chorzy i cierpiący, instytucje charytatywne, a także wątpiący i zaniedbujący wiarę. Polecając wszystkich Bożemu Miłosierdziu, abp Budzik modlił się: – Ojcze wszelkiego miłosierdzia, prosimy Cię, abyś raczył objąć swym nieskończonym miłosierdziem wszystkich nas, dziś żyjących, a także całe ziemskie dzieje naszej archidiecezji. Niech z naszych świątyń wznosi się po wieczne czasy to wzruszające wołanie: „Ojcze Przedwieczny, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Miłości

Tradycyjnie już, w ostatnią niedzielę maja, z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojkowicach-Żychcicach wyruszyła diecezjalna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców na uroczystości maryjne do sanktuarum Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Pielgrzymkę zorganizował ks. Józef Handerek. Nie zabrakło także ks. Jana Szkoca, emerytowanego proboszcza parafii pw. św. Tomasza w Sosnowcu, ks. Piotra Pilśniaka, ks. Rafała Madeja, kapelana Zakładu Karnego w Wojkowicach czy ks. Szymona Wojciechowskiego, by wymienić tylko kilku. Trzon pielgrzymki stanowili Rycerze Kolumba, którym przewodził ks. Wojciech Kowalski.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

2021-09-23 17:44

[ TEMATY ]

demografia

Węgry

Vatican News

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci i premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.

Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie ostatniej podróży apostolskiej Franciszek przypomniał o tragedii, jaką przeżywają takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które pogrążają się w kryzysie demograficznym. Zauważył jednak, że są też kraje takie jak Węgry czy Francja, które skutecznie walczą z tym problemem, pomagając młodym rodzinom, aby mogły mieć dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję