Reklama

Solidarność w Krzeszowie

2016-06-23 08:07

Krystian Michalik
Edycja legnicka 26/2016, str. 4

Przemysław Groński
W świątyni obecne były liczne poczty sztandarowe

5 czerwca odbyła się pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. W tym dniu odbył się także doroczny festyn parafialny

Pielgrzymka została zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe, którego przewodniczącym jest Bogdan Orłowski, oraz przez NSZZ „Solidarność” Rejon Jeleniogórski, którego przewodniczącym jest Franciszek Kopeć. Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło ponad 400 osób.

W intencji wszystkich członków „Solidarności” została odprawiona Eucharystia. Mszy św. przewodniczył krzeszowski proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Marian Kopko (wieloletni kapelan „Solidarności”). W świątyni obecne były również liczne poczty sztandarowe. W homilii ks. Kopko zaznaczył, że pamięcią modlitewną obecni ogarniają też zmarłych kolegów i koleżanki z „Solidarności”. We wspólnej modlitwie związkowcy prosili Pana Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej o wyniesienie do chwały świętych bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – kapelana „Solidarności”. Uczestnicy pielgrzymki podarowali dla sanktuarium ornat i stułę z wizerunkami bł. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II.

Reklama

Pielgrzymka zbiegła się z dorocznym festynem parafialnym. Już od zakończenia porannej Mszy św. można było wziąć udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Do zdobycia były zarówno praktyczne przedmioty, jak i książki czy dewocjonalia. Kolportażem losów oraz wydawaniem nagród zajmowały się dziewczęta z krzeszowskiego KSM-u. Dla zgromadzonych parafian i gości zostały zorganizowane liczne atrakcje. Na scenie występował kamiennogórski zespół Chcemy oraz grupy folklorystyczne. Najmłodsi biegali z pomalowanymi twarzami, bawili się piłkami, mogli ubrać się w mundur strażacki czy obejrzeć z bliska wóz gaśniczy. Pełnoletni mogli stanąć w szranki w tradycyjnym konkursie rzutu o wino mszalne. Jak na każdym festynie, nie zabrakło również ciepłej strawy oraz słodyczy. Po południu została rozstrzygnięta loteria fantowa – losowanie 9 głównych nagród z loterii, które zawędrowały zarówno do pielgrzymów, jak i parafian. Produkt regionalny – wielką tacę serów od Sylwestra Wańczyka wygrała Danuta Jała z Krzeszowa. Wyjątkowy tornister dla ucznia zdobył Cyprian Bortnowski, a paczka niespodzianka zawędrowała do Zofii Kucińskiej z Legnicy. Część nagród festynu stanowiły nastrojowe kolacje i obiady w krzeszowskich i kamiennogórskich restauracjach. Pizzeria Rustykalna przygotowała dwie takie nagrody. Jedną zdobył Paweł Kołodziej z Lubina, a drugą Eugenia Masiubańska z Krzeszowa. Natomiast kolację włoską w wykonaniu ks. Andrzeja Bakuna wygrała Justyna Pasternak z Nowej Wsi Legnickiej. W kamiennogórskiej restauracji „Ratuszowa” zaproszenie na obiad zyskała Anna Klimczak z Krzeszowa, a kolację „U Leszka” Grażyna Fijołek z Legnicy. Nagroda główna – pielgrzymka na Bukowinę Rumuńską i Ukraińską powędrowała do Katarzyny Klity z Legnicy.

Tagi:
pielgrzymka Solidarność

Reklama

Piękny jubileusz

2019-12-04 07:37

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 49/2019, str. I

Maria Fortuna-Sudor
Chrześcijańscy przedsiębiorcy w procesji z darami ofiarnymi

Dwa dni trwała XVI Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców Duszpasterstwa „Talent”, a motywem przewodnim był jubileusz 20-lecia działalności. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę 30 listopada (w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach) od cyklu konferencji poświęconych tematyce związanej z wartościami chrześcijańskimi w biznesie. Z kolei w godzinach popołudniowych był czas składania świadectw przedsiębiorców i dyskusje wokół tematu: „Zostać liderem, pozostać sługą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Greger: pozwólmy Bogu być jak najbliżej nas

2019-12-15 11:52

rk / Łodygowice (KAI)

„Kiedy bierzemy do rąk biały opłatek, stający się w liturgii ciałem Tego, który się narodził, i przyjmujemy go w komunii, to Bóg już nie jest ‘między’, ale jest w nas, jest tak blisko, że bliżej już być nie może” – powiedział bp Piotr Greger do uczestników wigilii Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. W świątecznym spotkaniu przy stole udział wzięli niepełnosprawni sportowcy i seniorzy, członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście – m.in. wiceminister Stanisław Szwed oraz przedstawiciele samorządu.

BOŻENA SZTAJNER

Zanim wszyscy złożyli sobie życzenia, biskup pobłogosławił opłatki i zachęcił, by Bóg był dla człowieka codziennym pokarmem, kimś bardzo bliskim. „On przychodzi właśnie po to, by być z nami. Emmanuel, czyli Bóg z nami, nie jest obok, nie jest przeciwko, nie jako kontra wobec człowieka, jego losów, dziejów świata” – podkreślił.

„Kiedy bierzemy do rąk biały opłatek, stający się w liturgii się ciałem Tego, który się narodził, i przyjmujemy go w komunii, to Bóg już nie jest ‘między’, ale jest w nas, jest tak blisko, że bliżej już być nie może” – dodał, życząc, by czas świąt Bożego Narodzenia i kolejne dni były „czasem doświadczenia Boga w nas”. „On chce być tak blisko, że już bliżej nie można. Na tyle będzie blisko, na ile my Mu pozwolimy. Na ile zgodzimy się na tę Jego obecność, by serca stały się ‘domem chleba’ - Betlejem - domem obecności Boga” – zaznaczył duchowny.

Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Stanisław Handerek przypomniał, że prawie 25-letnia historia powstania i działalności tej organizacji użytku publicznego to dowód na to, że cuda zdarzają się niemal każdego dnia.

„Często szukamy szczęścia i cudu nie wiadomo gdzie. Pamiętam, że jak zakładaliśmy stowarzyszenie, była nas garstka. Ale była w nas determinacja, chęć przezwyciężania słabości, wiara i nadzieja, że z niczego uda się zrobić coś. To wszystko spowodowało, że nam się udało. To był nasz wielki cud” – opowiedział w rozmowie, wskazując na setki uczestników łodygowickiej wigilii, którzy stanowią tylko część wszystkich członków stowarzyszenia. Kolędy zaśpiewali członkowie zespołu regionalnego „Mała Jetelinka” z Jaworzynki.

Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy powstało w 1996 roku. Jest obecnie największym na Podbeskidziu organizatorem cyklicznych integracyjnych imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim. Działalność i realizacja programów możliwa jest dzięki dofinansowaniu instytucji państwowych i samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem