Reklama

Niedziela Legnicka

Solidarność w Krzeszowie

5 czerwca odbyła się pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. W tym dniu odbył się także doroczny festyn parafialny

Niedziela legnicka 26/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Solidarność

Przemysław Groński

W świątyni obecne były liczne poczty sztandarowe

W świątyni obecne były liczne poczty sztandarowe

Pielgrzymka została zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe, którego przewodniczącym jest Bogdan Orłowski, oraz przez NSZZ „Solidarność” Rejon Jeleniogórski, którego przewodniczącym jest Franciszek Kopeć. Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło ponad 400 osób.

Reklama

W intencji wszystkich członków „Solidarności” została odprawiona Eucharystia. Mszy św. przewodniczył krzeszowski proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Marian Kopko (wieloletni kapelan „Solidarności”). W świątyni obecne były również liczne poczty sztandarowe. W homilii ks. Kopko zaznaczył, że pamięcią modlitewną obecni ogarniają też zmarłych kolegów i koleżanki z „Solidarności”. We wspólnej modlitwie związkowcy prosili Pana Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej o wyniesienie do chwały świętych bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – kapelana „Solidarności”. Uczestnicy pielgrzymki podarowali dla sanktuarium ornat i stułę z wizerunkami bł. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II.

Pielgrzymka zbiegła się z dorocznym festynem parafialnym. Już od zakończenia porannej Mszy św. można było wziąć udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Do zdobycia były zarówno praktyczne przedmioty, jak i książki czy dewocjonalia. Kolportażem losów oraz wydawaniem nagród zajmowały się dziewczęta z krzeszowskiego KSM-u. Dla zgromadzonych parafian i gości zostały zorganizowane liczne atrakcje. Na scenie występował kamiennogórski zespół Chcemy oraz grupy folklorystyczne. Najmłodsi biegali z pomalowanymi twarzami, bawili się piłkami, mogli ubrać się w mundur strażacki czy obejrzeć z bliska wóz gaśniczy. Pełnoletni mogli stanąć w szranki w tradycyjnym konkursie rzutu o wino mszalne. Jak na każdym festynie, nie zabrakło również ciepłej strawy oraz słodyczy. Po południu została rozstrzygnięta loteria fantowa – losowanie 9 głównych nagród z loterii, które zawędrowały zarówno do pielgrzymów, jak i parafian. Produkt regionalny – wielką tacę serów od Sylwestra Wańczyka wygrała Danuta Jała z Krzeszowa. Wyjątkowy tornister dla ucznia zdobył Cyprian Bortnowski, a paczka niespodzianka zawędrowała do Zofii Kucińskiej z Legnicy. Część nagród festynu stanowiły nastrojowe kolacje i obiady w krzeszowskich i kamiennogórskich restauracjach. Pizzeria Rustykalna przygotowała dwie takie nagrody. Jedną zdobył Paweł Kołodziej z Lubina, a drugą Eugenia Masiubańska z Krzeszowa. Natomiast kolację włoską w wykonaniu ks. Andrzeja Bakuna wygrała Justyna Pasternak z Nowej Wsi Legnickiej. W kamiennogórskiej restauracji „Ratuszowa” zaproszenie na obiad zyskała Anna Klimczak z Krzeszowa, a kolację „U Leszka” Grażyna Fijołek z Legnicy. Nagroda główna – pielgrzymka na Bukowinę Rumuńską i Ukraińską powędrowała do Katarzyny Klity z Legnicy.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność oczami ks. Farysia

2020-09-23 09:47

Niedziela świdnicka 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Solidarność

40‑lecie

Ryszard Wyszyński

Spotkanie ks. Farysia z górnikami na uroczystości 40-lecia pierwszej górniczej Mszy św. w Wałbrzychu na KWK „Thorez”

Spotkanie ks. Farysia z górnikami na uroczystości 40-lecia pierwszej górniczej Mszy św. w Wałbrzychu na KWK „Thorez”

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy prezentuje wystawę 40 lat Solidarności, która powstała w oparciu o pamiątki, jakie zebrał pieczołowicie i przechował ks. Tadeusz Faryś.

Dyrektor Wydziału Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej, który w swoim życiorysie może się pochwalić nie tylko kartą działalności misyjnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a potem w Belgii, ale też zasłużonego dla regonu dolnośląskiego kapelana Solidarności z czasów narodzin pierwszej, niezależnej i samorządnej organizacji związkowej w dawnym województwie wałbrzyskim.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: 17 wyjątkowych dni z Carlem Acutisem

2020-09-24 15:34

[ TEMATY ]

Asyż

Carlo Acutis

Loubianka/pl.wikipedia.org

Carlo Acutis (1991-2006)

Carlo Acutis (1991-2006)

Beatyfikację Carla Acutisa poprzedzi wystawienie ciała tego 15-letniego geniusza komputerowego. Trwać będzie ono przez siedemnaście dni w Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu, gdzie pochowany jest przyszły błogosławiony. Jest to zarazem narodowe sanktuarium młodzieży włoskiej.

Będzie to pierwsze oficjalne wystawienie relikwii sługi Bożego Carla Acutisa. Jego trumna została otwarta w ubiegłym roku w związku z przenosinami ciała z Mediolanu do Asyżu, gdzie nastolatek pragnął być pochowany. Promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym poinformował wówczas, że jego ciało znajduje się w stanie nienaruszonym.

„Zależało nam na tym, by w tym szczególnym momencie mogła uczestniczyć jak największa grupa młodzieży, nie tylko z Włoch, ale z całego świata, dlatego właśnie rozciągnęliśmy uroczystości beatyfikacyjne na 17 dni. Wierzymy, że posłuży to rozpaleniu dynamizmu ewangelizacyjnego wśród młodych” – podkreśla bp Domenico Sorrentino. Wskazuje on, że punktem wspólnym wszystkich celebracji będzie Eucharystia, a Asyż na ten czas stanie się prawdziwie miastem eucharystycznym dzięki odbywającym się w wielu kościołach adoracjom Najświętszego Sakramentu.

By przybliżyć młodych do tajemnicy Eucharystii zostaną zaprezentowane dwie wystawy przygotowane przez tego geniusza komputerowego, dla którego Eucharystia była drogą do nieba. Pierwsza poświęcona cudom eucharystycznym, a druga objawieniom maryjnym. O Carlu Acutisie opowiadać będzie jego mama, a także najbliżsi przyjaciele. Duszpasterstwo młodzieży przygotowuje też specjalny wieczór, w którym będzie można uczestniczyć on-line, zatytułowany „Błogosławiony, czyli w szkole szczęścia Carla Acutisa”. Odbędą się też spotkania na temat związku geniusza internetu ze św. Franciszkiem i o tym, kiedy cierpienie w chorobie może stać się prawdziwym światłem. Beatyfikacja geniusza internetu, który zmarł na ostrą białaczkę odbędzie się 10 października, dwa dni później odbędą się uroczyste obchody jego wspomnienia liturgicznego. Wystawienie ciała zakończy się 17 października uroczystą Eucharystią, po której grób już wówczas błogosławionego nastolatka zostanie ponownie zamknięty.

Na część wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji na: http://www.assisisantuariospogliazione.com w zakładce Carlo Acutis.

CZYTAJ DALEJ

Tak. Pomagam!

2020-09-25 09:30

[ TEMATY ]

Caritas

zbiórka żywności

archidiecezja częstochowska

Caritas

Dziś i jutro (25-26 września) odbywa się Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”.

Tradycyjnie już uczestniczy w niej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W wybranych sklepach do specjalnych koszy można składać m.in. artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, ryż, płatki, olej, słodycze oraz środki higieny i utrzymania czystości.

Na terenie Częstochowy odbywa się w sklepach sieci: Biedronka (ul. Pułaskiego, ul. Jadwigi, ul. Okulickiego, al. Jana Pawła II, ul. Warszawska); Kaufland (ul. Okulickiego); Lidl (ul. Ambulatoryjna); Społem (ul. Jagiellońska, al. Wolności, ul. Obrońców Westerplatte), a także w Zawadach, Aleksandrii, Wieluniu i Wręczycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję