Reklama

Niedziela Świdnicka

Wakacje z Bogiem

Po raz kolejny Referat Misyjny Kurii Świdnickiej organizuje w wakacje dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych „Misyjne Wakacje z Bogiem”

Niedziela świdnicka 27/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Mariusz Ilczuk

Wakacje z Bogiem to radość przebywania we wspólnocie

Wakacje z Bogiem to radość przebywania we wspólnocie

Już od przyszłej niedzieli w Wilkanowie uczestnicy tego turnusu będą mieli okazję zapoznać się z sytuacją swoich rówieśników w krajach misyjnych oraz postaciami wielkich misjonarzy i świętych. Wszystko to będzie odbywało się w radosnej, wakacyjnej atmosferze. Nie zabraknie więc takich zajęć, podczas których dzieci i młodzież będą mogły się wykazać swoimi zdolnościami. Stałym codziennym punktem zajęć będzie „warsztat małego misjonarza”. Do uczestników przybędą specjalni goście z krajów misyjnych. Zapowiada się więc wielka, duchowa przygoda połączona z radością przebywania we wspólnocie, będzie to czas modlitwy i wdzięczności za dar wiary. Oprócz więc wypoczynku, zabaw organizatorzy zatroszczą się o kształtowanie postaw religijnych i społecznych dzieci w oparciu o konkretne przykłady świętych. Celem spotkań misyjnych jest również zachęcanie dzieci, ich rodzin do włączenia się w pomoc dla misji. Rozpoczęte wakacje dają okazję nie tylko dzieciom i młodzieży do poświęcenia czasu dla ważnych przemyśleń i duchowych przeżyć. Każdy bez względu na wiek może skorzystać z wielu propozycji na wakacje, które ubogacą nasze duchowe życie. Przybliżmy choć niektóre z nich, warto zauważyć, że są one bardzo atrakcyjne i w naszym zasięgu. To, czy skorzystamy, zależy już od nas. Warto rozważyć.

Pieszo z Panem Bogiem

Pielgrzymka na Jasną Górę jest propozycją dla ludzi, którzy lubią aktywność ruchową, wędrowanie, obcowanie z przyrodą i przede wszystkim cenią sobie pogłębianie wiary, budowanie relacji z Panem Bogiem poprzez słuchanie nauk rekolekcyjnych, modlitwę wspólnotową oraz uczynki pokutne. Świdnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, co roku gromadzi około tysiąca pątników. Te wyjątkowe rekolekcje w drodze są również najtańszym sposobem na spędzenie ośmiu wakacyjnych dni. Opłata za uczestnictwo w pielgrzymce wynosi zaledwie 80 zł dla osób dorosłych i 60 zł dla dzieci i młodzieży do lat 18. W tym roku pielgrzymka wyruszy już po raz trzynasty. Wyjątkowo, z uwagi na Światowe Dni Młodych, pielgrzymi start będzie miał miejsce 2 sierpnia w Henrykowie po Mszy św. o godz. 11.

Reklama

Zainteresowanych uczestnictwem w pielgrzymce odsyłamy na stronę pielgrzymki (www.pielgrzymka-swidnicka.pl), wszelkie informacje można również uzyskać w swojej parafii u duszpasterzy. Pielgrzymka będzie przebiegać pod hasłem „Błogosławieni Miłosierni”.

– Nasza 13. pielgrzymka już z cyfry zapala do eksplozji entuzjazmu – w swoim stylu do uczestnictwa zachęca ks. Romuald Brudnowski, główny przewodnik pielgrzymki. – Przecież to liczba umiłowana przez Maryję – podkreśla. – Na dni swoich objawień w Fatimie wybrała „trzynastkę”. Czy trzeba wierzącemu więcej? – pyta. – Do tego rok 2016 to wielka wigilia przed jubileuszem 100-lecia objawień fatimskich. Dla nas, Polaków, bieżący rok to aż 1050. rocznica Chrztu Polski, a dla diecezjan świdnickich 50-lecie koronacji cudownej figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Już teraz zarezerwujcie sobie w kalendarzu sobotę 8 października – prosi ks. Romuald. – Wtedy będziemy mieli swój bardzki epilog pieszej pielgrzymki.

– Drodzy pielgrzymi i przyjaciele pieszej pielgrzymki – zwraca się również przewodnik formacyjny pielgrzymki, ks. Krzysztof Iwaniszyn – życzę sobie i wam na czas naszej pielgrzymki łaski miłosierdzia. Niech Miłość Miłosierna wypełnia nasze serca, życie, powołanie, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wtedy będziemy miłosierni, czyli błogosławieni – szczęśliwi. Niech to, co jest przed nami, pozwoli nam wszystkim „... odkrywać w Chrystusie oblicze Boga, który jest Ojcem miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy” (2 Kor 1,3).

– Pamiętam mój pierwszy raz na pielgrzymce – dzieli się Andrzej z Wałbrzycha. – Przyznam się, że nie wiedziałem do końca, na co się decyduję. Obiecałem koledze, że pójdę, zachęcał mnie do tego już od dawna. Podjąłem decyzję pod jego wpływem. Przeżyłem pewne rozczarowanie, kiedy poszedłem do swojej parafii i zostałem przegoniony, usłyszałem, że nie zajmują się zapisywaniem na pielgrzymkę. Zadzwoniłem do kolegi na gorąco, zniechęcony takim obrotem sprawy. Zaskoczył mnie, był akurat z głównym przewodnikiem ks. Brudnowskim, coś załatwiali w Wałbrzychu dla pielgrzymki, podjechali do mnie, główny przewodnik wręczył mi osobiście książeczkę pielgrzyma i pogratulował. Nie miałem wyjścia, poszedłem. To była pielgrzymka, podczas której każdego dnia, oprócz pierwszego i ostatniego, wciąż padało. Byliśmy wszyscy mokrzy, śpiwory, ciuchy, namioty. Pamiętam zmęczenie do granic wytrzymałości. Bywało, że dosłownie padałem ze zmęczenia. Jednak Pan Bóg wiedział, co robi. Ta pielgrzymka ukazała mi Jego Oblicze, jakiego nie znałem. Byłem pod wielkim wrażeniem, radosnej młodzieżowej modlitwy i śpiewu, wzajemnej pomocy i wspierania. Zrozumiałem, co to wspólnota. Przeżyłem najpiękniejsze wakacyjne dni, doświadczyłem radości płynącej z modlitwy, pojednania z Bogiem i uczestnictwa w Eucharystii. Gorąco polecam każdemu. Ja to przeżyłem po czterdziestym roku życia, warto w każdym wieku, ale im wcześniej tym lepiej – podkreśla Andrzej. Kto może, niech więc zarezerwuje sobie czas od 2 do 9 sierpnia.

Reklama

W góry z Panem Bogiem

Na terenie naszej diecezji funkcjonuje Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Caritas Diecezji Świdnickiej w Zagórzu Śląskim. W tej niewielkiej miejscowości, pięknie położonej w Dolinie Bystrzycy na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Sowich, na wysokości 360-380 m n.p.m., co roku wypoczywają dzieci na koloniach organizowanych przez Caritas. W ośrodku usytuowanym nieopodal Zamku Grodno, stojącym na pobliskim szczycie, który jest wyjątkową atrakcją turystyczną, dzieci przez cały dzień spędzają intensywnie czas na zabawach i wyjściach na malowniczo położoną plaże Jeziora Bystrzyckiego. W programie mają również okazję poznać bliżej Pana Boga, poprzez wspólny śpiew, zabawy, modlitwę i Eucharystię, odprawianą w kaplicy ośrodka. Ale ośrodek w Zagórzu proponuje również wypoczynek dla dorosłych, zarówno grup zorganizowanych, jak i osób przybywających indywidualnie. Warto zapoznać się z ofertą ośrodka (www.osrodekzagorze.pl).

Reklama

Niedaleko Zagórza Śląskiego – w Jugowicach funkcjonuje Dom „Albertówka”. Pomysłodawcą i założycielem jest ks. prof. dr hab. Franciszek Głód. Oferta ośrodka jest niezwykle bogata. W wakacje każdy znajdzie tam dla siebie propozycje. Dzieci, młodzież, całe rodziny i wolontariusze. Można również spędzać weekendy w malowniczo położonym ośrodku. Bliskość gór, doskonale przygotowane zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe, możliwość uczestnictwa w Eucharystii w kaplicy ośrodka, rozmów i spotkań z ks. prof. Głodem, doświadczonym duszpasterzem, teologiem, filozofem i psychologiem, autorem wielu książek i cenionym rekolekcjonistą, to tylko nieliczne z wielu atrakcji Domu „Albertówka”. Na przybyłych czeka gościnne miejsca, gdzie można w pięknych okolicznościach przyrody odzyskać utracone siły i zwyczajnie dobrze odpocząć, spędzić miło wolny czas. Zainteresowanych odsyłamy na stronę Fundacji „Albertówka” (www.albertowka.pl).

Warto pomyśleć o dobrze spędzonych wakacjach. Propozycje odpoczynku na terenie naszej diecezji należą do bardzo atrakcyjnych również pod względem kosztów, jakie trzeba ponieść. Stosunkowo blisko naszych miejsc zamieszkania mamy bardzo ciekawe oferty dla całych rodzin. Może warto docenić to, co mamy na miejscu, wybrać się z całą rodziną, przyjaciółmi do Jugowic, Zagórza lub pójść na pielgrzymkę. Przeżyć wakacyjną przygodę po chrześcijańsku. Zbliżyć się do ludzi i Pana Boga. Odzyskać siły fizyczne i duchowe. Odrodzić w sobie nadzieję i czerpać radość z piękna przyrody.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z karczmy na ołtarz

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 24-26

[ TEMATY ]

sanktuarium

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej opiekunki rodzin w Pilicy-Biskupicach

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej opiekunki rodzin w Pilicy-Biskupicach

Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.

Pilicę – niewielkie miasto w województwie śląskim, położone na Szlaku Orlich Gniazd, dzieli od Częstochowy 67 km. Prawa miejskie prawdopodobnie otrzymała już w 1393 r. Pierwsza rezydencja właścicieli Pilicy mieściła się w średniowiecznym, a potem renesansowym zamku Pilica w oddalonym o kilka kilometrów Smoleniu. Nowsza warowna siedziba powstała bliżej ówczesnego miasta – jej pozostałości stanowi popadający w coraz większą ruinę pałac w Pilicy. Miasteczko oferuje dziś przybywającym kilka atrakcji, z których pierwszą jest już jego Rynek, który zachował średniowieczny układ urbanistyczny. Warta odwiedzenia jest również górująca nad Rynkiem zabytkowa kolegiata św. Jana Chrzciciela. Pokusić się też można o odnalezienie w Pilicy-Zarzeczu ruin kościoła świętych Walentego i Stanisława, tym jednak, co przyciąga najmocniej pielgrzymów, jest franciszkański kościół – sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin w Pilicy-Biskupicach, podniesione do tej godności w 2003 r. i włączone w Szlak Maryjny Międzynarodowej Trasy Pielgrzymkowej.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję