Reklama

Aspekty

Co kleryk robi w wakacje?

Z Sebastianem Pytlikiem, klerykiem III roku, rozmawia kl. Wojciech Lisiewicz

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2016, str. 7

[ TEMATY ]

klerycy

Archiwum prywatne

Kl. Sebastian na obozie z niepełnosprawnymi

Kl. Sebastian na obozie z niepełnosprawnymi

KL. WOJCIECH LISIEWICZ: – Czy kleryk ma wakacje?

KL. SEBASTIAN PYTLIK: – Jak każdy student po sesji pełnej egzaminów mamy trzy miesiące wolnego. Nie odpoczywamy jednak przez cały ten czas. Podobnie jak dla naszych kolegów studiujących na uniwersytecie ta przerwa jest okazją do praktyk, które pomagają nam sprawdzić się w życiu, do którego dążymy. Bierzemy więc udział w oazach, koloniach, pielgrzymkach i innych inicjatywach organizowanych przez diecezję. Po każdym roku szczególnie ważna jest jedna z aktywności. Najmłodsi pomagają w hospicjach. Absolwenci II roku spędzają czas na obozach z niepełnosprawnymi. III rok to czas oaz młodzieżowych. Starsi angażują się w oazy rodzin, a diakoni w posługę w rokitniańskim sanktuarium. Trzech z nas będzie też towarzyszyło kandydatom do seminarium na ich obozie integracyjnym w Łagowie. W tym roku czeka nas jeszcze wyjątkowy wyjazd na Światowe Dni Młodych do Krakowa.

– Rozstajecie się więc z Paradyżem na trzy miesiące...

– Nie, seminarium przez całe wakacje tętni życiem. Będzie ono miejscem spotkań różnych grup, rekolekcji i oaz. W tym roku na tydzień przed ŚDM zatrzyma się u nas ok. 300 Włochów, którzy będą poznawać Polskę przez pryzmat naszej diecezji. Później razem z nimi pojedziemy do Krakowa. W sierpniu Paradyż stoi otworem dla miłośników muzyki barokowej w ramach Festiwalu „Muzyka w Raju”. Poza tym odwiedza nas wielu turystów i pielgrzymów, którzy chcą zobaczyć nasz pocysterski klasztor oraz pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Paradyskiej. Każdy z nas ma więc dwutygodniowy dyżur w seminarium.

– A jakie są Twoje plany?

– Jestem po III roku, więc jadę przede wszystkim na Oazę Nowej Drogi. W sierpniu będę pielgrzymował na Jasną Górę. W Częstochowie chcę zatrzymać się na rekolekcjach ignacjańskich. W planie wakacji trzeba też przeznaczyć przynajmniej dwa tygodnie, podczas których jest się w swojej rodzinnej parafii. To okazja, by pomóc księdzu proboszczowi lub swojej parafii. W końcu zostaje też kilka tygodni na zupełny odpoczynek i wyjazdy turystyczne. Ja jestem miłośnikiem gór, więc planuję wybrać się w Tatry.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawać ludziom Boga

Niedziela toruńska 22/2020, str. II

[ TEMATY ]

ewangelizacja

klerycy

ewangelizatorzy

Ks. Paweł Borowski

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

To była jedna z najtrudniejszych ewangelizacji nadmorskich. Ponieważ padało, ewangelizatorzy nie mogli wychodzić na plaże i ulice, a kiedy już wyszli, deszcz moczył ich od stóp do głów. Łapali przeziębienie, chrypę i zniechęcenie. I wtedy pojawili się oni.

Kto? Klerycy z toruńskiego seminarium duchownego, którzy dowiedzieli się o inicjatywie ewangelizacyjnej. Przyjechali stopem.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję