Reklama

Z Watykanu

Franciszek do ubogich z Francji

Módlcie się za winnych waszego ubóstwa

Do modlitwy za bogaczy i osoby zadufane w sobie, obojętne na los biedaków, a także winne ich ubóstwa zachęcił Ojciec Święty uczestników pielgrzymki najuboższych z Francji, których przyjął 6 lipca br. w Auli Pawła VI. Grupa ok. 200 osób wraz z wolontariuszami i arcybiskupem Lyonu kard. Philippe’em Barbarinem przybyła do Wiecznego Miasta z inicjatywy stowarzyszenia „Przyjaciele Ojca Josepha Wresinskiego”.

Papież Franciszek powiedział, że Pan Jezus przyjmuje każdego takim, jaki jest, z całą jego osobistą historią. – Jesteście w samym sercu Kościoła, zgodnie ze słowami o. Josepha Wresinskiego, ponieważ Jezus, gdy przebywał na ziemi, zawsze dawał pierwszeństwo ludziom, którzy byli jak wy i przeżywali podobne sytuacje. A Kościół, który kocha i daje pierwszeństwo temu, co umiłował i preferował Jezus, nie może być spokojny, dopóki nie dotrze do tych wszystkich, którzy doświadczają odrzucenia, wykluczenia i nic dla nikogo nie znaczą – powiedział Papież.

KAI

Letnia szkoła

Prof. Meenakshi Wadhwa w Obserwatorium Watykańskim

Reklama

W czerwcu 2016 r. w Obserwatorium Watykańskim odbywały się 4-tygodniowe zajęcia Letniej Szkoły z zakresu astrofizyki na temat: „Woda w Układzie Słonecznym i poza nim”. Przewodniczyła im dyrektor Centrum Studiów Meteorytu na Arizona State University – prof. Meenakshi Wadhwa, żona astronauty polskiego pochodzenia Scotta Parazynskiego, o którym pisaliśmy w 21. numerze „Niedzieli” z datą 22 maja 2016 r. Podczas tych zajęć Parazynski również wygłosił wykład.

W. I.

Bawaria – Watykan

Taniec na cześć Benedykta XVI

Delegacja z Bawarii uczciła 65. rocznicę święceń kapłańskich Benedykta XVI. Podczas spotkania 29 czerwca br. w Ogrodach Watykańskich Papież Senior wraz z grupą ponad 100 osób odśpiewał hymn Bawarii.

Goście przywieźli prezenty z jego ojczyzny: bawarskie piwo, gałązki kosodrzewiny, a przede wszystkim pozdrowienia od starszego brata Benedykta XVI – ks. Georga Ratzingera, który rocznicę kapłaństwa swego brata i swoją obchodził w Ratyzbonie.

Reklama

– Moje serce zawsze bije dla mojej ojczyzny – powiedział wzruszony Benedykt XVI u progu klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, który od czasu ustąpienia z urzędu biskupa Rzymu w 2013 r. jest jego siedzibą. Powiedział, że życzyłby sobie, aby Niemcy nadal się rozwijały i były krajem, w którym „pięknie jest żyć i być człowiekiem”.

W ponadgodzinnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i okręgu Traunstein w Górnej Bawarii oraz strzelcy górscy, muzycy w strojach ludowych. Wykonali oni Schuhplatter – tradycyjny bawarski taniec ludowy, w którym mężczyźni klepią się po udach, kolanach i podeszwach butów.

Watykańska uroczystość z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Papieża Seniora z udziałem jego następcy Franciszka odbyła się 28 czerwca br. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

KAI

Bliskość w cierpieniu

Spotkanie z rodzicami tragicznie zmarłego studenta

Papież Franciszek spotkał się z rodzicami 19-letniego Amerykanina, którego ciało znaleziono w wodach Tybru. Beau Solomon, wzorowy student Uniwersytetu Wisconsin-Madison, przybył niedawno do Rzymu, by kontynuować naukę w tutejszym John Cabot University. W nocy z 30 czerwca na 1 lipca nie powrócił do swojego pokoju. Przypuszcza się, że został wrzucony do rzeki przez napastników, którzy go wcześniej obrabowali. Ojciec Święty wyraził rodzicom studenta serdeczne współczucie i zapewnił o bliskości w modlitwie za ich tragicznie zmarłego syna.

RV

800-lecie Porcjunkuli

Pielgrzymka Papieża do Asyżu

Papież Franciszek pojedzie 4 sierpnia br. z pielgrzymką do Asyżu. Okazją jest obchodzone w tym roku 800-lecie odpustu Porcjunkuli. Ojciec Święty zamierza w formie prywatnej, jak zwykły pielgrzym, pomodlić się w papieskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, wzniesionej nad kapliczką zwaną Porcjunkulą, którą odbudował św. Franciszek z Asyżu. Z kapliczką tą związany jest odpust zupełny, którego pod zwykłymi warunkami można dostąpić 2 sierpnia, w święto Matki Bożej Anielskiej.

KAI

Papieskie wakacje

W Domu św. Marty

Papież Franciszek po raz kolejny spędza swe wakacje w Domu św. Marty w Watykanie, gdzie mieszka na co dzień. Zmienia się tylko rytm jego zajęć. Według portalu Il Sismografo, Franciszek nadal wstaje o 4.45, schodzi do stołówki na posiłki wydawane o stałej porze, a po obiedzie jak zwykle ucina sobie drzemkę, co czyni z niego „osobę, która wstaje dwa razy o 4.45”: pierwszy raz rano, a drugi raz po południu. Dzień Papieża kończy się między 22.15 a 22.45 długą modlitwą przed pójściem spać. W czasie swych wakacji Ojciec Święty ma więcej czasu na modlitwę, lekturę, słuchanie muzyki i „przemyślenie tego, o czym się już myślało”.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Lato daje wielu ludziom okazję do odpoczynku. Jest to czas sprzyjający również temu, by zatroszczyć się o relacje międzyludzkie.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję