Reklama

Ćwierćwiecze maryjnego szlaku

2016-07-14 08:55

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 29/2016, str. 1

PB
Od 25 lat pielgrzymi wyruszają z Bielska-Białej, by pokłonić się Matce

Z biskupem Romanem Pindlem na czele, 6 sierpnia wyruszy sprzed hałcnowskiego sanktuarium 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę

Przed dwoma laty bp Roman Pindel dotarł z nami do Wilamowic. Powiedział wtedy, że gdyby nie obowiązki to szedłby jeszcze dalej. A tak, to musiał wracać. Tym razem będziemy próbować naciągnąć go, by szedł z nami znacznie dłużej. Kupimy mu lepsze buty, albo wygodne sandały, żeby dał się namówić – mówi z humorem ks. Józef Walusiak, główny przewodnik diecezjalnych grup pątniczych.

Tegoroczna pielgrzymka zapowiada się wyjątkowo okazale. Z racji jubileuszu ćwierćwiecza pielgrzymowania na Jasną Górę przygotowywane są pamiątkowe foldery, pielgrzymi kalendarz, a w Pińczycach, w czwartym dniu pielgrzymki, muzyczny koncert. Do tego dojdą jeszcze świadectwa osób, które przez 25 lat, rok w rok, pokonywały w sierpniu trasę dzielącą dwa sanktuaria maryjne: to w Hałcnowie i to na Jasnej Górze.

– Chcemy podziękować Bogu przez Maryję za te 25 lat marszu na Jasną Górę. Przez ten czas przetoczyło się dziesiątki tysięcy ludzi, którzy wyruszali z Bielska-Białej Hałcnowa, Cieszyna, Andrychowa, Oświęcimia. Ze względu na Rok Miłosierdzia bardzo ufamy, że podczas pielgrzymki Matka Miłosierdzia wspomoże tych, którzy potrzebują Jej przebaczenia i łaski – dodał ks. Józef Walusiak.

Reklama

Trasa jubileuszowej pielgrzymki nie podlega w stosunku do lat ubiegłych żadnym zmianom. Wciąż obliczona jest na 6 dni, w czasie których miejscami postojowymi i noclegowymi będą m.in.: Chrzanów, Trzebinia, Siewierz, Sławków i Koziegłowy.

Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w: księgarni św. Rity w Bielsku-Białej (obok przejścia podziemnego przy ul. Piastowskiej), parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, kantorze wymiany walut w Istebnej, księgarni na Rynku w Kętach, Domu Katolickim w Milówce, a w Żabnicy przyjmuje je Edward Błachut (ul. ks. K. Śmiecha 138). Na listę pielgrzymkową można się też wpisać za pośrednictwem strony internetowej: www.pielgrzymka.bielsko.pl.

Tagi:
pielgrzymka

Pamięć o Świętym Patronie

2019-06-12 09:02

Ks. Marcin Kornaga
Edycja zamojsko-lubaczowska 24/2019, str. 4-5

Nasza diecezja w tym roku na różne sposoby upamiętnia wizytę św. Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r. W dziękczynienie za dar Papieża Polaka włączyła się również społeczność Szkoły Podstawowej w Bełżcu, która właśnie przed 20 laty otrzymała swojego patrona w osobie Ojca Świętego

Janusz Światowiec
Młodzież szkolna godnie reprezentuje swojego Patrona

Wybór patrona dla szkoły w Bełżcu nie był przypadkowy. Do dziś wielu mieszkańców wspomina wizytę ówczesnego kardynała Karola Wojtyły, który w sierpniu 1971 r. wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim odwiedził naszą miejscowość podczas nawiedzenia parafii przez Najświętszą Maryję Pannę w symbolach pustej ramy, świecy oraz Ewangeliarza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem