Reklama

Niedziela Podlaska

Dumni ze swoich dziadków

Niedziela podlaska 29/2016, str. 5

[ TEMATY ]

medal

Janusz Pająk

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odebrała wnuczka bohaterskich Polaków

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odebrała wnuczka bohaterskich Polaków

Stefan i Olga Gumieniakowie zostali pośmiertnie uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczenie, przyznawane przez Instytut Yad Vashemza za pomoc udzieloną Żydom podczas II wojny światowej odebrali w Olsztynie potomkowie wyróżnionych.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreślała podczas uroczystości, że od kilkudziesięciu lat Ambasada odnajduje kolejnych bohaterów, organizuje uroczystości wręczania medali i jest to jej najważniejsza misja. Zaznaczyła, że jest to szczególne wyróżnienie. Przypomniała słowa profesora Władysława Bartoszewskiego, jednego z pierwszych odznaczanych, który zawsze powtarzał, że warto być człowiekiem przyzwoitym.

Reklama

Odznaczenie odebrała wnuczka bohaterów Barbara Terpiłowska, która przyznała, że historię pomocy udzielonej Zvi Kramerowi rodzina wspominała tylko w gronie najbliższych. Teraz przyszedł czas, by opowiedzieć głośno o tamtych wydarzeniach. Podczas II wojny światowej Olga i Stefan Gumieniakowie ukrywali Żyda Zvi Kramera, który uciekł z getta w Siemiatyczach i dotarł do wsi Baciki. Tutaj odnalazł gospodarstwo Olgi i Stefana. Znał dobrze okolicę, bo przed wojną był właścicielem pobliskiego tartaku. Znał też pana Stefana, bo ten dorywczo pracował w tartaku. Zvi Kramer poprosił gospodarzy o pomoc. Państwo Gumieniakowie udzieli mu schronienia i otoczyli opieką. Uciekinier kilka nocy spędził w stajni, dostawał jedzenie, a gospodarze pilnowali, by dzieci nie bawiły się zbyt blisko budynku, by nie ściągnąć niepotrzebnej uwagi sąsiadów, czy niemieckich patroli. Po kilku dniach Zvi Kramer odszedł, a potem wracał jeszcze od czasu do czasu, przyprowadzał też na noc innych. Te pobyty były krótkie, w gęsto zabudowanej wsi trudno było zostać na dłużej. Ślad po nim zginął pod koniec roku 1943, jak się okazało ukrył się wówczas we wsi Makarki. Po zakończeniu wojny wyjechał do Izraela. W czasie wojny w getcie zginęło jego rodzeństwo, rodzice zostali zamordowani w Treblince. Polskę odwiedził dopiero w 1988 r., zmarł siedem lat później w Izraelu.

– Jestem dumna z moich dziadków – komentuje tę historię i uroczystość wręczenia medalu wnuczka Barbara Terpiłowska – Ich postawa potwierdza, że odważnym i uczciwym się nie bywa. Jesteś odważny i uczciwy, albo nie, bez względu na czas i okoliczności. Mam też nadzieję, że uda mi się te wartości przekazać moim dzieciom.

Uroczystość wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odbyła się 21 czerwca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas międzynarodowej konferencji naukowej na temat stosunków polsko-niemieckich.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maciej Siekierski uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

[ TEMATY ]

medal

Archiwum Instytutu Hoovera

Dr Maciej Siekierski, nieugięty strażnik polskiej historii narodowej

Dr Maciej Siekierski, nieugięty strażnik polskiej historii narodowej

Doktor Maciej Siekierski, dyrektor Europejskiej Kolekcji Instytutu Hoovera, został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego.

– Medal jest wyrazem szacunku i podziękowania tym, którzy Jana Karskiego noszą w sercu i umyśle starając się także uczynić coś dla jego pamięci. Składamy im pokłon – mówi wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, reprezentantka rodziny bohatera, jego bratanica i córka chrzestna.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję