Reklama

Polska

ŚDM

Wolontariusz – narzędzie Boże

Na zakończenie tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, 31 lipca, tuż przed pożegnaniem z Polską, papież Franciszek spotka się z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami, by podziękować im za pomoc w przygotowaniu i realizacji wydarzenia.

Miejscem spotkania będzie Tauron Arena Kraków, największy w Polsce obiekt widowiskowo-sportowy. Hala główna – widownia i arena – pomieści ok. 22 tys. uczestników.

Kilka godzin przed przyjazdem Ojca Świętego na miejsce uczestnicy wezmą udział w niezwykłym wydarzeniu modlitewnym, połączonym z koncertami zespołów Golec uOrkiestra i Gospel Rain. Papież Franciszek przybędzie ok. godz. 17, witany oficjalnie przez koordynatora generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp. Damiana Muskusa. Ojciec Święty skieruje swoje słowo do młodzieży, a jej przedstawiciele przekażą mu dary – symbol miłosierdzia oraz Księgę Czynów Miłosierdzia zebranych w ramach projektu Młodzi Misjonarze Miłosierdzia. Spotkanie planowane na około pół godziny zakończy się modlitwą, błogosławieństwem udzielonym wolontariuszom przez Papieża i śpiewem hymnu ŚDM.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wizerunek Matki Bożej z Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak wyjaśniają organizatorzy, w czasie przygotowań do ŚDM Kalwaria Zebrzydowska stała się celem licznych pielgrzymek i miejscem dni skupienia osób zaangażowanych w dzieło ŚDM. W październiku zeszłego roku na kalwaryjskich dróżkach spotkali się wolontariusze z całej Polski. W listopadzie sanktuarium odwiedzili delegaci z krajów całego świata, uczestniczący w międzynarodowym zjeździe poświęconym przygotowaniom. To tam, przed wizerunkiem kalwaryjskim, młodzi wolontariusze zawierzali w modlitwie pracę i przygotowania ŚDM, a ojcowie i bracia bernardyni z kalwaryjskiego sanktuarium wspierali i wspierają dzieło codzienną modlitwą różańcową.

Agnieszka Mochalska, przewodnicząca PKO ŚDM przy parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach: – Spotkanie z Ojcem Świętym będzie czasem szczególnym. To właśnie wolontariusze są i mają być Bożymi narzędziami – Bożymi rękami, nogami, oczami… To oni w tym niezwykłym momencie będą mogli się spotkać z Głową Kościoła. Myślę, że to będzie moment zjednoczenia, taka pełnia wydarzeń. Dla każdej osoby zaangażowanej w przygotowania to nie jest łatwy okres – to często czas wyrzeczeń, czas próby, bo „zły” tym bardziej chce nas przeciągnąć na swoją stronę. Spotkanie z bliźnim w postaci innego wolontariusza, pielgrzyma, a szczególnie Ojca Świętego, to z pewnością nagroda za ten trud, to spotkanie Boga w drugim człowieku.

Reklama

Ewa Niesiołowska, przewodniczą PKO ŚDM w parafii MBNP w Nowej Hucie: – Spotkanie z Franciszkiem jest przeze mnie bardzo wyczekiwane i będzie ukoronowaniem duchowych przeżyć, które przed nami. Myślę, że dla każdego wolontariusza jest to tak samo ważne, jak cały czas ŚDM.

Anna Gos z Krakowa: – Tak bliskie spotkanie z Ojcem Świętym, który kształtuje duchowość obecnego pokolenia, będzie miało bardzo dobry wpływ na młodych.

2016-07-20 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogrzej Go

Niektórzy patrzą na Adwent jak na smutny czas, a to błąd. Adwent nie ma bowiem nic wspólnego z przygnębieniem, a jego refleksyjność czy chwile zadumy są wypełnione głębią i szczęściem. Jest to bowiem czas naprawdę radosnego oczekiwania na przyjście Najdroższego Gościa

Gdy zbliża się wizyta ukochanej osoby, nic bardziej się nie liczy. Sama myśl o spotkaniu elektryzuje mnie i daje mi niespożyte wręcz siły do sprzątania, zakupów i zadbania o najdrobniejsze nawet szczegóły. Tak właśnie wpływa na człowieka świadomość, że lada moment ma przybyć ktoś bliski. Ktoś kochany. Dokładnie tym jest Adwent! Wyczekiwanym gościem jest tutaj sam Jezus, a przygotowywanym do wizyty mieszkaniem – moje serce.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję