Reklama

Bądźmy razem! Msza św. na Jasnej Górze

Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie papieża Franciszka i wielkiej rzeszy pielgrzymów. W czwartek 28 lipca 2016 r. podczas Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem Ojca Świętego, z udziałem Episkopatu Polski, odbędzie się narodowe dziękczynienie Bogu za Chrzest Polski w 966 r.

Jak napisał abp Wacław Depo – metropolita częstochowski w liście pasterskim wystosowanym do wiernych archidiecezji częstochowskiej w związku z pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do Częstochowy: „Potrzeba naszej obecności na Jasnej Górze i udziału w dziękczynieniu z papieżem Franciszkiem 28 lipca 2016 r.”, bo „bez takiego zrozumienia i spojrzenia w głąb naszych sumień zarówno rocznica chrztu, jak i Rok Święty Miłosierdzia czy pielgrzymka Ojca Świętego będą utraconą łaską i nie odczujemy ich wartości”.

Przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra podkreśla, że wizyta Franciszka będzie w pewnym sensie wypełnieniem pragnienia papieża Pawła VI, który w 1966 r. pragnął uczestniczyć w obchodach Milenium Chrztu Polski, ale na przyjazd do kraju nie pozwoliły mu komunistyczne władze.

Reklama

W narodowej Mszy św. na Jasnej Górze, która rozpocznie się o godz. 10.30, wezmą udział polscy biskupi, przedstawiciele innych episkopatów, władze rządowe i samorządowe, parlamentarzyści i korpus dyplomatyczny. Obecny będzie także prezydent RP Andrzej Duda. Z pewnością licznie przybędą wierni.

Częstochowa przyjmie wszystkich pielgrzymów, którzy pragną 28 lipca spotkać się na Jasnej Górze i modlić z Ojcem Świętym. Plac przed Szczytem Jasnogórskim, oznaczony jako strefa „0”, będzie dostępny bez kart wstępu, o zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia. Przewidziano jedynie małe sektory, wydzielone dla reprezentantów diecezji, koncelebransów, szafarzy Komunii św. i osób niepełnosprawnych. Wejście na błonia jasnogórskie przez bramki bezpieczeństwa rozpocznie się o godz. 2.00 w nocy, a zakończy o godz. 7.00 rano. Organizatorzy proszą, aby osoby pielgrzymujące miały ze sobą niezbędne lekarstwa oraz dowód tożsamości, a także by dzieci miały przy sobie kartkę z informacjami kontaktowymi: adresem zamieszkania i numerem telefonu opiekuna.

Wszystkie strefy dla pielgrzymów, tj. podjasnogórskie parki, III Aleja Najświętszej Maryi Panny i plac Biegańskiego będą nagłośnione i wyposażone w telebimy, na których wierni będą mogli śledzić przebieg Mszy św. Wokół stref przewidziano dodatkowe parkingi. Aby zadbać o bezpieczeństwo pielgrzymów, przygotowano specjalny system monitoringu.

2016-07-20 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek będzie się modlił w celi śmierci o. Kolbego

Nagranie wideo: https://wideo.pap.pl/videos/13652/

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję