Reklama

Niedziela Sandomierska

Trwa Wielkie Święto Młodych

Niedziela sandomierska 30/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Archiwum autora

Grupa naszych kanadyjskich gości

Grupa naszych kanadyjskich gości

Jeszcze do niedawna mieliśmy kilka obaw i wiele pytań: Co możemy zaoferować młodym, którzy przyjadą do nas z całego świata na Dni w Diecezji? Jakie atrakcje mamy dla niech przygotowane? Czy Światowe Dni Młodzieży wpłyną na rozwój wspólnot w naszej diecezji?

To już się dzieje

Stalowa Wola zorganizowała duże wydarzenie muzyczne, jakim jest koncert Piotra Rubika z zespołem. Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny wyjaśniał na naszych łamach: – Moim pomysłem była organizacja koncertu Piotra Rubika, ponieważ pozytywnym przekazem muzycznym, pięknymi słowami piosenek zawsze przyciąga tłumy. Wykonanie najbardziej znanych utworów to również hołd dla twórcy ŚDM św. Jana Pawła II, którego „Tryptyk rzymski” stał się dla Rubika natchnieniem do napisania oratorium „Tu es Petrus”. To będzie piękny koncert, który jest również formą podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, którzy tak mocno zaangażowali się w organizację ŚDM.

Ważnym etapem Światowych Dni Młodzieży w diecezji był Dzień Regionalny na Świętym Krzyżu z udziałem młodzieży z Kanady, Francji, Ukrainy i Hiszpanii (21 lipca). W programie przewidziano nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi szlakiem królewskim, Mszę św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zwiedzanie zespołu klasztornego, wystawę w nadleśnictwie i wspólną zabawę na błoniach. Zaproszeni byli nie tylko goście z zagranicy, ale również dzieci, młodzież i dorośli z diecezji.

Są już u nas

Sandomierz zaprosił wszystkich gości zarówno ze świata, jak i z diecezji na Dzień Wspólnoty (23 lipca). Spotkanie potrwało kilka godzin i rozpoczeło je zawiązanie wspólnoty, a ukoronowała Msza św. pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji. Po południu organizatorzy zaproponowali muzyczne spotkanie – koncert zespołu TGD. Dzień skończył się na sandomierskich błoniach wielką modlitwą uwielbienia.

W Stalowej Woli kto tylko mógł, włączył się w przygotowania do przyjęcia gości. Powitanie miało miejsce 20 lipca w konkatedrze. Mszy św. przewodniczył bp Jan Ozga. Dla gości przygotowano kilka propozycji wyjazdów: na Święty Krzyż, do obozu zagłady w Auschwitz czy na kajaki do Zwierzyńca. Przygotowano nabożeństwo różańcowe, a po nim piknik z multimedialnym koncertem (światło i dźwięk) w klasztornych ogrodach Braci Mniejszych Kapucynów czy nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia połączone z procesją ze światłem do parafii Ojców Michalitów. Otwarto też dla gości muzea: regionalne i św. Jana Pawła II. Pojawiła się też okazja do zwiedzenia huty oraz parowozowni PKP, z możliwością przejechania się drezyną. W parafii akademickiej młodzi zapoznali się z postacią Papieża Polaka i zwiedzili Wydział Zamiejscowy KUL.

Reklama

Główną atrakcją jest niewątpliwie dzisiejszy koncert Piotra Rubika na stadionie MOSiR. Odbędzie się także prezentacja regionalnej kuchni. Dziekan stalowowolskiego dekanatu ks. Krzysztof Kida zaznacza: – Cieszę się z dużego zaangażowania miasta i powiatu w organizację pobytu uczestników ŚDM w Stalowej Woli. Bardzo dobrze układa się też współpraca poszczególnych parafii z Policją, Strażą Pożarną oraz Szpitalem Powiatowym. Nie było żadnego problemu z rozlokowaniem gości. W parafii Opatrzności Bożej było dwa razy więcej chętnych rodzin niż samych przyjezdnych. Dobrze to świadczy o naszych parafianach i ich zaangażowaniu w życie Kościoła, że mają otwarte serca i są bardzo wrażliwi – cieszy się ks. Kida.

W Ostrowcu Świętokrzyskim gościmy z kolei młodych z Kanady: dwie grupy z Vancouver i jedną z Toronto. Z młodymi przyjechało trzech duszpasterzy.

Mieszkańcy starali się zaprezentować z jak najlepszej strony i pokazali pielgrzymom, jak wygląda słynna polska gościnność. Ks. Jan Sarwa, dziekan ostrowiecki, poinformował nas, że gośćmi opiekowali się przede wszystkim wolontariusze, którzy pomagali im podczas pobytu u rodzin i w samym mieście, a także towarzyszyli podczas wyjazdów w ciekawe miejsca regionu.

Reklama

– Do Dni w Diecezji przygotowywaliśmy się w naszych grupach formacyjnych od blisko roku. Goście, zazwyczaj po dwie osoby, nocowali w konkretnych rodzinach i do takiej dwójki był przypisany jeden wolontariusz, który służył im pomocą organizacyjną i językową. Nasi wolontariusze znają język angielski ze szkoły, więc nie było problemu z porozumieniem się, a gdy zaszła potrzeba pomocy językowej w rodzinach, wolontariusze byli na to gotowi – podkreślał ks. Piotr Gaj.

Młodym udostępniono wszelkie miejskie obiekty sportowe i rekreacyjne oraz Muzeum Archeologiczne w Krzemionkach i park skałkowy w Krynkach. Zaproponowano im też wycieczki do Kałkowa i na Święty Krzyż.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM 2016: na Campus Misericordiae odsłonięto Dzwon Miłosierdzia

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

www.facebook.com/badzbliskoSDM

W niedzielę wieczorem, 3 kwietnia, na placu przed powstającym domem dla osób starszych i niepełnosprawnych "Campus Misericordiae" na Polu Miłosierdzia w Brzegach dokonano uroczystego odsłonięcia Dzwonu Miłosierdzia. Wcześniej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie poświęcił go kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwszy raz Dzwon Miłosierdzia zabrzmiał w Niedzielę Miłosierdzia przed Bazyliką Bożego Miłosierdzia w Krakowie tuż po poświęceniu. Jego dźwięk powitały oklaski pielgrzymów, którzy tłumnie zjawili się w Łagiewnikach na Święcie Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję