Reklama

Ze świata

2016-08-03 09:27


Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 51

Francja

Kościoły nie są bezpieczne

Dwaj uzbrojeni napastnicy wtargnęli 26 lipca br. przed południem do kościoła katolickiego w Saint-Étienne-du-Rouvray k. Rouen w północno-zachodniej Francji i wzięli jako zakładników 4 wiernych i księdza – 86-letniego Jacques’a Hamela, który właśnie odprawiał Mszę św. Zamachowcy zamordowali go, po czym sami podczas ucieczki zostali zabici przez służby bezpieczeństwa. Byli związani z tzw. Państwem Islamskim. W zamachu ranne zostały 3 inne osoby, które przebywały w kościele. Jednej z sióstr zakonnych udało się wcześniej uciec. Na wieść o zdarzeniu pod Rouen papież Franciszek wyraził „ból” i „przerażenie” z powodu tej „absurdalnej przemocy”. Przebywający w Krakowie na ŚDM abp Dominique Lebrun, ordynariusz diecezji, na której terenie zamordowano kapłana, wrócił natychmiast do Francji. Wyraził ubolewanie i bliskość z całą wspólnotą diecezjalną, poprosił także wiernych, aby nie poddali się klimatowi przemocy i nienawiści i nie szukali odwetu.

Ks. Hamel, z racji wieku emerytalnego, pełnił w parafii funkcję kapłana pomocniczego. Był ceniony przez wiernych za życzliwość i zaangażowanie. Miał dobre relacje ze wspólnotą muzułmańską, szczególnie z imamem w Saint-Étienne-du-Rouvray. Papież Franciszek nazwał go w drodze do Krakowa „świętym kapłanem, który zmarł w chwili ofiarowania modlitwy o pokój”.

Po zamachu przedstawiciele wspólnot religijnych Francji domagają się większej ochrony miejsc kultu. Mówiono o tym dzień po zamachu podczas spotkania z prezydentem François Hollande’em w Pałacu Elizejskim. Obecny na nim rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu Dalil Boubakeur wyraził wielkie ubolewanie muzułmanów z powodu aktu przemocy, do którego doszło w Saint-Étienne-du-Rouvray. Zapewnił, że morderstwo jest sprzeczne ze wszystkimi naukami islamu.

Reklama

Również wiceprzewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Ahmet Ogras zaapelował o bardziej intensywny dialog. – Musimy dokonać większych postępów w spotkaniach i dialogu – powiedział i wyraził przy tym przekonanie, że terrorystyczne ugrupowanie tzw. Państwo Islamskie przegra prowadzoną przez siebie walkę.

Katolicki arcybiskup Paryża kard. André Vingt-Trois oświadczył, że ludzie wierzący we Francji nie powinni dać się wciągnąć w polityczną grę tzw. Państwa Islamskiego. Zwrócił uwagę, że terroryści starają się nastawiać przeciwko sobie nawet dzieci w jednej rodzinie, toteż tym ważniejsze są konsolidacja i solidarność społeczna.

KAI

Indie

Zakaz odprawiania Eucharystii?

Władze indyjskiego stanu Bihar zabroniły Kościołowi katolickiemu używania wina mszalnego podczas Liturgii. Jeśli Kościół się nie podporządkuje, naruszy przepisy o całkowitym zakazie spożywania alkoholu, który obowiązuje w Biharze od kwietnia – mieli oświadczyć przedstawiciele rządu stanowego. O ich stanowisku poinformowała azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews.

Początkowo władze stanu pozwalały Kościołowi na używanie wina podczas Mszy św. Teraz jednak wyraźnie stwierdzono: „W stanie Bihar istnieje całkowity zakaz spożywania wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych, a używając wina podczas Liturgii, Kościół narusza prawo”.

Jezuita o. Francis Thattaparambil, kierujący kościelną winnicą w archidiecezji Patna, powiedział, że uprawiana przez jezuitów winnica od 50 lat produkuje wino na mocy zezwolenia prawnego. Rzecznik archidiecezji o. Devasia Mattathilany zamierza teraz zaapelować do władz stanowych o cofnięcie zakazu, gdyż – jak podkreślił – „wino mszalne jest integralną częścią Liturgii”.

KAI

* * *

Sprawiedliwość i pokój to nie abstrakcyjne pojęcia i niedosiężne ideały, to wartości wpisane – jako wspólne dziedzictwo – w serce każdego człowieka.
Jan Paweł II

Krótko

• Komisja Europejska w dniu rozpoczęcia wizyty papieża Franciszka w Polsce zajęła nowe stanowisko w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny. Brukselscy urzędnicy stwierdzili, że w Polsce istnieje „systemowe zagrożenie dla państwa prawa” i dali rządowi 3 miesiące na podporządkowanie się zaleceniom. W odpowiedzi na to stanowisko polski MSZ uznał je za przedwczesne i narażające Komisję Europejską na „utratę autorytetu”.

• Europol szacuje liczbę potencjalnych islamskich terrorystów przebywających na terytorium Europy na kilkaset osób.

• Włosi wydalili ze swojego kraju 2 Marokańczyków, którzy dokonali ataków na kościoły na północy Włoch. Jeden zrzucił na ziemię krzyż, a drugi wtargnął do kościoła i wykrzykiwał obraźliwe słowa.

• François Hollande, prezydent Francji, zapowiedział powołanie Gwardii Narodowej. Ma to być ochotnicza formacja pomagająca w pracy służbom, policji i wojsku.

• Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Turcji, spotka się 9 sierpnia br. w Petersburgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zdaniem obserwatorów, zbliżenie z Rosją to jeden z efektów ostatniego przesilenia w polityce tureckiej.

• Hillary Clinton została formalnie nominowana przez delegatów Partii Demokratycznej na kandydatkę tej partii w wyborach prezydenckich. Konwencja odbyła się w Filadelfii.

• W Sagamihara, na zachód od Tokio, 19 osób poniosło śmierć, a kilkadziesiąt zostało rannych po szaleńczym ataku nożownika w ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Sprawca masakry ma 26 lat i wcześniej pracował w ośrodku. Sam oddał się w ręce policji.

• Ankara wzywa władze w Berlinie do wydania kilku prokuratorów i sędziów, którzy uciekli do Niemiec. Są oni związani z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gülenem, oskarżanym o przygotowanie w Turcji nieudanego puczu.

Reklama

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem