Reklama

Z Polski

Zostawił głęboki ślad

Już od rana 5 sierpnia br. na wzgórze wawelskie zmierzali wierni pragnący uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych śp. kard. Franciszka Macharskiego. W ostatniej drodze byłemu Metropolicie Krakowskiemu towarzyszyli hierarchowie Kościoła z całej Polski, kapłani, siostry zakonne. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent RP Andrzej Duda z małżonką i premier RP Beata Szydło. Nade wszystko jednak przybyli krakowianie, bo – jak podkreślali – kard. Franciszek był dla nich jak ojciec i mogli na niego liczyć.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się na placu przed katedrą wawelską. W intencji śp. kard. Macharskiego została odmówiona modlitwa brewiarzowa oraz odśpiewano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu odczytał list kondolencyjny papieża Franciszka. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W homilii podkreślił, że zmarły Kardynał „zostawił głęboki ślad na tej ziemi i w ludzkich sercach”. Nawiązując do ostatnich wydarzeń, kard. Dziwisz powiedział: – Po śmierci księdza kardynała Franciszka Macharskiego wypowiedziano pod jego adresem wiele serdecznych, ważnych i pięknych słów. Podkreślano jego prostotę, ubóstwo, inteligencję, oddanie Kościołowi, patriotyzm, zakorzenienie w tradycji historycznej, otwarcie na znaki czasu współczesności oraz perspektywiczne, prorocze wręcz wychylenie w przyszłość...

Po Mszy św. trumnę wnieśli do katedry kapłani z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego. Po modlitwach została złożona w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława.

Reklama

Maria Fortuna-Sudor

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dziękczynienie za 25-lecie VI ŚDM na Jasnej Górze i 31. ŚDM w Krakowie –
Jasna Góra, 14-15 sierpnia 2016 r.

14 sierpnia – niedziela
20.00 – Msza św. i homilia – kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie – o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry
21.00 – Apel Jasnogórski – o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów
21.30 – Dziękczynienie za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze – o. Michał Legan i „Mocni w Duchu”; czuwanie nocne – Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska (bazylika)

15 sierpnia – poniedziałek
5.30 – Godzinki
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej; Msza św. z homilią – o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry
8.00 – Msza św. – kard. Kazimierz Nycz; homilia – o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry
10.00 – Modlitwa Pielgrzymów: Dziękczynienie za 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – o. Kamil Szustak
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – Suma pontyfikalna; homilia – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; poświęcenie ziół
14.00 – Droga Krzyżowa – o. Wojciech Dec i Duszpasterstwo „Hale”
16.00 – Różaniec – o. Krzysztof Grzesica
18.30 – Procesja eucharystyczna – o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo; powitanie – o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry
21.00 – Apel Jasnogórski – bp Józef Guzdek; z racji święta Wojska Polskiego – udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego

Zapraszają Ojcowie Paulini

Krótko

• Do Polski po raz kolejny przyjadą przedstawiciele Komisji Weneckiej. We wrześniu br. będą badać przepisy nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Reklama

• Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy frankowej mającej pomóc frankowiczom. Na razie nie będzie przewalutowania kredytów, a ci, którzy wzięli niekorzystne pożyczki, mogą liczyć na zwrot różnic w wymianie kursów walut. Frankowicze są niezadowoleni.

• Rada Mediów Narodowych najpierw odwołała prezesa TVP Jacka Kurskiego, a kilka godzin później stwierdziła, że uchwała wejdzie w życie w październiku, gdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na szefa TVP. Według komentatorów, w sprawie interweniował Jarosław Kaczyński.

• Do Sejmu trafił projekt ustawy liberalizującej aborcję. Podpisy pod nim zebrała lewicowa inicjatywa „Komitet Ratujmy Kobiety”. Podpisało się pod nim 130 tys. osób. Obrońcy życia, którzy złożyli swój projekt kilka tygodni temu, zebrali ponad pół miliona podpisów.

• Polski rząd nie przywrócił małego ruchu granicznego na granicy z Rosją. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ma to związek z bezpieczeństwem Polski.

• Straż Graniczna na przejściu granicznym w Grzechotkach zatrzymała Rosjanina, który miał przy sobie broń krótką. Mężczyźnie wymierzono karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i 1000 zł grzywny.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

UWAGA!

17 sierpnia br. rozpoczyna się Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Msza św. na Szczycie Jasnogórskim o godz. 18.30. Rozważania nowennowe głosi ks. prof. Janusz Królikowski (UPJPII)

2016-08-10 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

2020-08-07 16:27

[ TEMATY ]

zmarły

Tarnów

Portal Diecezjii Tarnowskiej

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił m.in. obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej. Był cenionym wykładowcą, autorem wielu książek i artykułów oraz promotorem prac naukowych. Miał 56 lat.

Msza święta pogrzebowa w kaplicy cmentarnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na cmentarzu w Szczucinie zostanie odprawiona w poniedziałek (10 sierpnia) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz urodził się 2 września 1963 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodził z parafii Szczucin. Egzamin dojrzałości złożył w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie w 1982 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza w dniu 12 czerwca 1988 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Limanowa – Matki Boskiej Bolesnej (od 28 lipca 1988 roku do 20 czerwca 1991 roku) oraz Tarnów – Miłosierdzia Bożego (od 21 czerwca 1991 roku do 29 czerwca 1992). W latach 1992-1995 podjął studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), które uwieńczył doktoratem w 1995 roku.

W dniu 1 lutego 1996 roku został mianowany sekretarzem naukowym Biskupa Tarnowskiego Józefa Życieńskiego. Z dniem 10 marca 1997 roku otrzymał nominację na urząd Delegata do spraw Ekumenizmu w Diecezji Tarnowskiej. Ponadto sprawował obowiązki prefekta oraz ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, wicedyrektora Biblioteki Seminaryjnej, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej oraz cenzora do oceny ksiąg treści religijnej. Pełnił także obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie (w latach 2001-2002) oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej (w latach 2002-2003). Z dniem 26 sierpnia 2003 roku podjął posługę egzorcysty, którą pełnił do 2013 roku. Dekretem z dnia 1 grudnia 2019 roku został mianowany członkiem Komisji Teologicznej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Od 1996 roku był związany z Instytutem Teologicznym w Tarnowie jako opiekun roku w studium dla świeckich. W 1999 roku został mianowany adiunktem Instytutu Teologicznego w Tarnowie. Był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a ponadto wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie.

21 stycznia 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z dniem 1 lutego 2008 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Ponadto 1 listopada 2015 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był autorem wielu książek i artykułów naukowych oraz promotorem prac naukowych.

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 27 marca 1997 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 9 sierpnia 2014 roku został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu.

CZYTAJ DALEJ

Śnieżka: modlitwa na szczycie w intencji ludzi gór z udziałem kard. Duki i Vaclava Klausa

2020-08-10 17:48

[ TEMATY ]

modlitwa

Ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz 39. w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca 10 sierpnia odbyła się na Śnieżce, szczycie Karkonoszy, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W spotkaniu wziął udział b. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300 lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi odprawiona została z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora i inicjatora tego wydarzenia Jerzego Pokoja oraz emerytowanego prezydenta i premiera Republiki Czeskiej Vaclava Klausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach. Licznie reprezentowani byli ludzie gór: przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek. Kard. Duka zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Kardynał wspomniał też, że tę Mszę św. sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, aby przynieść nowy plon, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu.

- Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, narody polski, czeski i niemiecki, które tu przybywają, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia, ale je oddał, wiedząc, że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił biskup legnicki.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, ratownik górski i b. szef Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dziękując wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe 40. spotkanie za rok.

Uroczystość zakończyła się w Kotle Łomniczki modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję