Reklama

Polska

Katolickie Radio Fiat

W sierpniu br. Katolickie Radio Fiat w Częstochowie obchodzi 25-lecie swego istnienia. Początki radia wiążą się z VI Światowymi Dniami Młodzieży na Jasnej Górze w dniach 14-15 sierpnia 1991 r., pod przewodnictwem Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 33/2016, str. 18

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Katolickiego Radia Fiat

Angelika Sitek – radiowa reporterka w terenie

Zokazji VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie Komitet Organizacyjny uzyskał od ministra łączności prawo nadawania programu radiowego na UKF, także dla jednoczesnego tłumaczenia na różne języki wypowiedzi Jana Pawła II. Promotorem dzieła był ks. prał. Marian Duda.

Początki

Pierwsze studio zostało zorganizowane w posesji Wacława Woszczyka w Alejach Najświętszej Maryi Panny 79 w Częstochowie. Nadawanie rozpoczęto 10 sierpnia o godz. 12 modlitwą „Anioł Pański”. Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży radio przekształciło się w radio diecezjalne. 3 maja 1992 r. abp Stanisław Nowak erygował Katolicką Rozgłośnię Radiową Fiat w Częstochowie, 23 maja miała miejsce uroczysta inauguracja, a 24 grudnia tego samego roku Ksiądz Arcybiskup poświęcił nowe studio radiowe przy parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie (ul. Brzeźnicka 59).

Zasięg rozgłośni na początku nie był duży, sygnał można było odbierać zaledwie w promieniu 15 km. Stałym motywem dźwiękowym stał się hymn VI ŚDM „Abba, Ojcze”. Przez pierwszy miesiąc stacją kierował ks. Lucjan Nowakowski. We wrześniu 1991 r. dyrektorem rozgłośni został ks. prał. Stanisław Jasionek. Następnie funkcję tę pełnili: ks. kan. Andrzej Oleś, ks. prał. Zdzisław Wójcik, wspomagani przez ks. kan. Władysława Badurę, ks. Ryszarda Umańskiego i ks. Zbigniewa Heluszkę. Przez wiele lat ważną rolę w radiu pełniła Elżbieta Grochal, potem również Przemysław Januszko.

Reklama

Obecnie siedziba rozgłośni mieści się w sąsiedztwie archikatedry częstochowskiej, ul. Ogrodowa 24/44. Funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat pełni ks. Piotr Zaborski. Na przestrzeni 25 lat powstały też stałe łącza radiowe i niezależne studia oraz redakcje programów radiowych przy Sanktuarium Jasnogórskim i parafii Księży Pallotynów w Dolinie Miłosierdzia, w Wyższym Seminarium Duchownym i w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tygodnik „Niedziela” z byłym redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem wniósł też ogromny wkład w wyposażenie rozgłośni.

Zadania

Radio Fiat pełni funkcję preewangelizacyjną, informacyjną i formacyjną. Od samego początku spełnia misję szeroko rozumianego nadawcy regionalnego (Częstochowa, Zawiercie, Radomsko, Wieluń). Jest jedyną tego typu rozgłośnią w Częstochowie, z możliwością bezpośredniej transmisji wszystkich wydarzeń. Jako pierwsze w kraju Radio Fiat transmitowało Apele Jasnogórskie. W czasie ćwierćwiecza istnienia radia gościli w nim wybitni przedstawiciele Kościoła, kultury i polityki. Od 2013 r. Radio Fiat weszło w skład Niezależnych Rozgłośni Katolickich. W 2015 r. zostało uhonorowane nagrodą Małego Feniksa, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, za wieloletnie konsekwentne działanie na rzecz upowszechniania nauki Chrystusa oraz budowaną aktywność społeczną w regionie.

– Radio nie zastąpi osobistego spotkania z Chrystusem w sakramentach – mówi ks. Piotr Zaborski – ale może to spotkanie ułatwić, m.in. poprzez transmitowanie Mszy św. z myślą o tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyjść z domu. Nie sposób również mówić o naszym radiu, nie widząc pomostu łączącego tamtą młodzież, z roku 1991, pokolenie rodziców młodych pracowników radia, z tymi, którzy dziś to radio i jego przestrzeń tworzą. Wiele osób pyta mnie dziś, jak przeżywam jubileusz radia. Odpowiadam, że dokładnie tak samo jak wtedy, gdy ono powstało: na Światowych Dniach Młodzieży, będąc tam, gdzie dzisiaj jest Kościół – przy papieżu Franciszku, będąc wśród ludzi i dla ludzi. A na co dzień, jako rozgłośnia Kościoła częstochowskiego, jesteśmy tam, gdzie jest częstochowski Kościół z jego Biskupem, kapłanami i wiernymi. – Rozgłośnia staje się ważnym źródłem informacji dzięki reporterom, relacjonującym na żywo najważniejsze wydarzenia.

2016-08-10 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Chrystus z Rio de Janeiro przywdział libańską flagę

2020-08-09 17:43

[ TEMATY ]

Liban

Rio de Janeiro

twitter.com/LebaneseProblem

W minionych dniach obiegło świat zdjęcie pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro przywdzianego w świetlistą flagę Libanu, widoczną w nocy we wszystkich zakątkach tego portowego miasta.

Jest to reakcja Brazylijczyków na tragedię, która rozegrała się w porcie w Bejrucie, a w której – jak się szacuje - zginęło co najmniej 160 osób, zaś ponad 5 tys. osób jest rannych. Liczby te mogą być znacznie wyższe, ponieważ wiele osób nie zostało jeszcze odnalezionych. Dodatkowo ok. 300 tys. mieszkańców miasta pozostaje bez dachu nad głową.

Oświetlenie pomnika zaingurowano w miniony czwartek, 6 sierpnia. Jest to inicjatywa libańskiego konsula generalnego w Rio de Janeiro, Alejandra Bitara, Związku Libańczyków w Rio de Janeiro oraz Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Brazylii. Jej prezydent, Jair Bolsonaro, publicznie zapewnił, że kraj ten wyśle również „konkretną pomoc do Libanu”.

Konsul Bitar, inaugurując oświetlenie stwierdził, że jest to symboliczny akt solidarności z narodem libańskim, który pomimo swojej tragicznej historii, zawsze był silny i umiał odrodzić się i nie ugiąć pod ciężarem nieszczęść i cierpienia. Chrystus Zbawiciel przywdziany w libańską czerwono-białą-czerwoną flagę z zielonym cedrem w środku, oznacza też więź z narodem libańskim.

Szacuje się, że w Brazylii mieszka około 8 milionów osób pochodzenia libańskiego. Był to kraj masowej emigracji, która została zapoczątkowana już za czasów panowania Imperium Otomańskiego. W okresie tym oraz przez prawie cały wiek XX, Libańczycy masowo emigrowali nie tylko do Brazylii, ale i do wielu innych krajów Ameryki Łacińskiej. W Argentynie żyje ich około 100 tys., w Wenezueli około 126 tys. z czego 30 proc. to chrześcijanie maronici, którzy włączyli się w życie parafii katolickich w miejscach swojego nowego zamieszkania. Szacuje się, że w Kolumbii mieszka ponad 700 tys. Libańczyków oraz ich potomków, a tego przykładem może być Shakira Isabel Mebarak Ripoll, znana wszystkim jako Shakira, piosenkarka o światowej sławie mieszkająca obecnie w Hiszpanii. Shakira urodziła się w kolumbijskim mieście Barranquilla, a jej oboje rodzice są potomkami libańskich emigrantów chrześcijan. Bardzo ciekawym przykładem jest Peru. W tym kraju mieszka 10 tys. osób pochodzenia libańskiego, ale 90 proc. z nich stanowią chrześcijanie.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: papieskie muzeum wyróżnione międzynarodową nagrodą

2020-08-10 16:06

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zostało laureatem międzynarodowej nagrody „La stele della Ienca”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Kulturalne San Pietro della Ienca za wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca swoją nagrodę przyznało po raz dziewiętnasty. Wyróżnienie dla wadowickiego muzeum akurat w tym roku jest szczególne, bo obchodzony jest jubileusz 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. 2 sierpnia w imieniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nagrodę odebrał ks. Łukasz Piórkowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że nagroda jest dopiero początkiem relacji pomiędzy Stowarzyszeniem a Muzeum. – Obydwie instytucje i tworzących je ludzi łączy więź oparta na bliskości z Janem Pawłem II i warto tę więź pogłębiać – podkreślał dyrektor muzeum.

Nagroda „La stele della Ienca” jest co roku przyznawana osobom i instytucjom za ich wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II. W gronie laureatów znaleźli się m.in. kard. Stanisław Dziwisz i żandarmeria watykańska.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca jest w swoich działaniach wspierane przez kard. Giuseppe Petrocchiego – arcybiskupa L’Aquila oraz lokalne władze samorządowe. Stowarzyszenie jest związane z niewielkim kościołem, usytuowanym u podnóża Gran Sasso – najwyższego masywu Apeninów. Ten kościół stał się pierwszym w Europie i drugim na świecie sanktuarium Jana Pawła II – wkrótce po jego beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję