Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 70-lecia kościoła w Nowym Warpnie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Waldemar Szydłowski

Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał bp prof. Henryk Wejman

Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał bp prof. Henryk Wejman

W położonej na północno-zachodnim pograniczu Polski parafii Nowe Warpno 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia poświęcenia kościoła parafialnego. Na wspólne świętowanie przybyli licznie zaproszeni goście: bp Henryk Wejman, kapłani ze szczecińskich parafii oraz księża z dekanatu Police, władze i przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb i instytucji z Polic i Nowego Warpna oraz pielgrzymi i parafianie.

O godz. 17 rozpoczęła się odpustowa Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Henryk Wejman. W modlitwie polecał Panu Bogu wszystkich ludzi związanych z nowowarpieńskim kościołem, duchownych i świeckich, którzy przez 70 lat tworzyli i nadal tworzą jego historię. Miłe słowa powitania Księdza Biskupa wygłosił burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga. Następnie serdecznie przywitał Księdza Biskupa ks. prob. kan. Stanisław Drewicz. Wspominając 70-lecie poświęcenia kościoła, przytoczył piękny tekst z 1946 r., zapisany w kronice parafialnej.

Reklama

Z kroniki parafialnej w Trzebieży: „Nad Zalewem Szczecińskim, niedaleko Świnoujścia, wąskim korytarzem prowadzi gościniec do Nowego Warpna.

Nowe Warpno ujęte jest ściśle w pierścień wodny – wysepka, a raczej półwysep, na którym króluje niewielkie miasteczko. Wąskie uliczki i chodniki z cegły przypominają stare miasto włoskie. Stara osada rybacka przypominająca wiek XIII.

Był to uroczysty dzień 15 sierpnia 1946 r. Z rana powiewał łagodny zefirek morski, potem porosił srebrzysty deszczyk, słoneczko pokazało się uśmiechnięte i zaczęło przeglądać się w modrych falach zatoki niby w wiekiem kryształowym lustrze. Rozkołysane, a dźwięczne dzwony oznajmiły mieszkańcom jakąś niezwykłą uroczystość. Niewymownym swym językiem głosiły niezmienne co do czasu i miejsca prawdy Boże, i kruszyły serca zakamieniałych grzeszników.

Reklama

Ludzie ze wszystkich karczm, zaułków miasta i sąsiednich wiosek przybyli licznie, by wziąć udział w przepięknej ceremonii poświęcenia kościoła. Stanąłem w pośrodku nich. Kieruję swe kroki ku zborowi protestanckiemu. Jest w nieporządku, brudno, okna powybijane, w zborze tym mieścił się magazyn z meblami. Trzeba więc resztki mebli usunąć, ołtarz przystroić kwiatami, a tu ciemno, czarno, brudno...

Przypomniały mi się słowa Psalmisty: «Domine dilexi decorem maiestatis gloria suae» (Pan umiłował piękno swojej chwały). Poleciłem, by w przyspieszonym tempie uprzątnęli kościół.

Odprawiłem uroczystą Sumę”.

Ks. Stanisław ŻywińskiW pierwszych słowach homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do burmistrza Nowego Warpna, dziękując za troskę i zaangażowanie w materialne dzieła, podkreślające piękno kościoła parafialnego. Niezwykle ciepło i życzliwie okazał wdzięczność obecnemu na uroczystości ks. kan. Zenonowi Borodo, który niegdyś posługiwał w naszej parafii. Słowa Księdza Biskupa były przerywane gromkimi brawami wiernych, gdy wspominał wszystkich nowowarpieńskich duszpasterzy. Szczególnie serdeczne słowa wdzięczności i uznania skierował Ksiądz Biskup do obecnego proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Drewicza. W głównej części homilii skierowanej do wiernych Ksiądz Biskup mówił o umiejętnym świętowaniu dnia Pańskiego, który jest czasem odpoczynku od pracy i powinien wyrażać się wdzięcznością Panu Bogu poprzez obecność w świątyni i uczestnictwo w Eucharystii, która jest szczytem i źródłem, z którego winniśmy czerpać moc do codziennych zajęć. A wzorem w zawierzeniu Bogu we wszystkim ma być Niepokalana, Matka Najświętsza, która patronuje tutejszej świątyni i której wniebowzięcie obchodzimy.

Po wygłoszeniu słowa i wyznaniu wiary Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży. Była to wzniosła chwila, przepełniona modlitewnym skupieniem. Gdy dobiegła końca liturgia eucharystyczna, wraz z poświęceniem wianków z tegorocznych ziół i kwiatów nastąpił czas podziękowań. Przedstawiciele rodziców młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania, wzniosłym słowem, cytując sławnego poetę Zbigniewa Herberta, dziękowali Księdzu Biskupowi za naznaczenie naszych młodych córek i synów znamieniem Ducha Świętego, wyrażając nadzieję, że On swoimi darami umocni ich do mężnego wyznawania i obrony wiary chrześcijańskiej oraz zapewnili, że wszyscy rodzice swoim przykładem dołożą wszelkich starań, by dzieci nasze życiem świadczyły o Jezusie Chrystusie. Następnie głos zabrał gospodarz parafii ks. prob. Stanisław Drewicz. Najserdeczniejsze słowa wdzięczności popłynęły wpierw w modlitewnym zamyśleniu do Pana Boga, który obdarował nas łaską spotkania na uroczystej Eucharystii, dalej do dostojnego gościa, bp. Henryka Wejmana, kapłanów, władz samorządowych z burmistrzem Nowego Warpna na czele, wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli, którzy włączyli się w przygotowania i zaszczycili swoją obecnością uroczyste obchody zacnego jubileuszu.

Pięknym akcentem jubileuszowych uroczystości było pobłogosławienie marmurowej tablicy, upamiętniającej duszpasterzy, którzy na przestrzeni 70 lat posługiwali w nowowarpieńskim kościele. Na tę okoliczność wierni zostali obdarowani pamiątkową kartą z fotografią kościoła w dwóch odsłonach, historycznej i współczesnej oraz tekstem z kroniki parafialnej z 1946 r. autorstwa ks. Stanisława Żywińskiego.

To jubileuszowe święto, które zapisało kolejną kartę historii nowowarpieńskiej świątyni, na trwałe pozostanie w sercach i pamięci wszystkich jego uczestników. Uroczystości przebiegły w niezwykle podniosłej i świątecznej atmosferze. Był to wyjątkowy czas, pełen modlitewnej zadumy i refleksji nad tym, jak było i jak będzie... Ufamy, że duchowe przeżycia wydadzą błogosławione owoce miłości i miłosierdzia Bożego. A wyjątkowy klimat świątyni, która jest sercem naszej parafii, będzie usposabiać do szlachetnego i głębszego wyznawania wiary przez następne lata.

2016-08-25 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowiona świątynia

Niedziela legnicka 46/2014, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

Monika Łukaszów

Odrestaurowany ołtarz

Odrestaurowany ołtarz

Po remoncie świątynia w Strupicach odzyskała blask i przez następne lata będzie służyła mieszkającej tutaj wspólnocie. Podczas uroczystej Mszy św. bp Marek Mendyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, oraz uroczyście pobłogosławił odremontowany kościół

Strupice – niewielka miejscowość k. Złotoryi. Wraz z sąsiadującą wsią Podolany należy do parafii pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku, gdzie proboszczem już od kilkunastu lat jest ks. Tadeusz Tymków. Wierni tej parafii to zazwyczaj rolnicy, którzy pracują na małych gospodarstwach rolnych; zajmują się m.in. warzywnictwem. Jest także wiele osób bezrobotnych, które utrzymują się z zasiłków socjalnych. Tylko nieliczni z tego terenu pracują w różnych firmach w Legnicy, Złotoryi i Chojnowie. Parafia liczy 2062 mieszkańców zamieszkujących 9 wiosek: Brennik, Ernestynów, Gierałtowiec, Goślinów, Kwiatów, Lubiatów, Podolany, Pyskowice i Strupice. Spośród mieszkańców 420 osób zamieszkuje Strupice i Podolany. – Niewielka wspólnota, ale prężnie działa. Jest ofiarna i oddana Kościołowi i Bogu – mówi Ksiądz Proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję