Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 70-lecia kościoła w Nowym Warpnie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Waldemar Szydłowski

Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał bp prof. Henryk Wejman

W położonej na północno-zachodnim pograniczu Polski parafii Nowe Warpno 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia poświęcenia kościoła parafialnego. Na wspólne świętowanie przybyli licznie zaproszeni goście: bp Henryk Wejman, kapłani ze szczecińskich parafii oraz księża z dekanatu Police, władze i przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb i instytucji z Polic i Nowego Warpna oraz pielgrzymi i parafianie.

O godz. 17 rozpoczęła się odpustowa Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Henryk Wejman. W modlitwie polecał Panu Bogu wszystkich ludzi związanych z nowowarpieńskim kościołem, duchownych i świeckich, którzy przez 70 lat tworzyli i nadal tworzą jego historię. Miłe słowa powitania Księdza Biskupa wygłosił burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga. Następnie serdecznie przywitał Księdza Biskupa ks. prob. kan. Stanisław Drewicz. Wspominając 70-lecie poświęcenia kościoła, przytoczył piękny tekst z 1946 r., zapisany w kronice parafialnej.

Z kroniki parafialnej w Trzebieży: „Nad Zalewem Szczecińskim, niedaleko Świnoujścia, wąskim korytarzem prowadzi gościniec do Nowego Warpna.

Reklama

Nowe Warpno ujęte jest ściśle w pierścień wodny – wysepka, a raczej półwysep, na którym króluje niewielkie miasteczko. Wąskie uliczki i chodniki z cegły przypominają stare miasto włoskie. Stara osada rybacka przypominająca wiek XIII.

Był to uroczysty dzień 15 sierpnia 1946 r. Z rana powiewał łagodny zefirek morski, potem porosił srebrzysty deszczyk, słoneczko pokazało się uśmiechnięte i zaczęło przeglądać się w modrych falach zatoki niby w wiekiem kryształowym lustrze. Rozkołysane, a dźwięczne dzwony oznajmiły mieszkańcom jakąś niezwykłą uroczystość. Niewymownym swym językiem głosiły niezmienne co do czasu i miejsca prawdy Boże, i kruszyły serca zakamieniałych grzeszników.

Ludzie ze wszystkich karczm, zaułków miasta i sąsiednich wiosek przybyli licznie, by wziąć udział w przepięknej ceremonii poświęcenia kościoła. Stanąłem w pośrodku nich. Kieruję swe kroki ku zborowi protestanckiemu. Jest w nieporządku, brudno, okna powybijane, w zborze tym mieścił się magazyn z meblami. Trzeba więc resztki mebli usunąć, ołtarz przystroić kwiatami, a tu ciemno, czarno, brudno...

Reklama

Przypomniały mi się słowa Psalmisty: «Domine dilexi decorem maiestatis gloria suae» (Pan umiłował piękno swojej chwały). Poleciłem, by w przyspieszonym tempie uprzątnęli kościół.

Odprawiłem uroczystą Sumę”.

Ks. Stanisław ŻywińskiW pierwszych słowach homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do burmistrza Nowego Warpna, dziękując za troskę i zaangażowanie w materialne dzieła, podkreślające piękno kościoła parafialnego. Niezwykle ciepło i życzliwie okazał wdzięczność obecnemu na uroczystości ks. kan. Zenonowi Borodo, który niegdyś posługiwał w naszej parafii. Słowa Księdza Biskupa były przerywane gromkimi brawami wiernych, gdy wspominał wszystkich nowowarpieńskich duszpasterzy. Szczególnie serdeczne słowa wdzięczności i uznania skierował Ksiądz Biskup do obecnego proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Drewicza. W głównej części homilii skierowanej do wiernych Ksiądz Biskup mówił o umiejętnym świętowaniu dnia Pańskiego, który jest czasem odpoczynku od pracy i powinien wyrażać się wdzięcznością Panu Bogu poprzez obecność w świątyni i uczestnictwo w Eucharystii, która jest szczytem i źródłem, z którego winniśmy czerpać moc do codziennych zajęć. A wzorem w zawierzeniu Bogu we wszystkim ma być Niepokalana, Matka Najświętsza, która patronuje tutejszej świątyni i której wniebowzięcie obchodzimy.

Po wygłoszeniu słowa i wyznaniu wiary Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży. Była to wzniosła chwila, przepełniona modlitewnym skupieniem. Gdy dobiegła końca liturgia eucharystyczna, wraz z poświęceniem wianków z tegorocznych ziół i kwiatów nastąpił czas podziękowań. Przedstawiciele rodziców młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania, wzniosłym słowem, cytując sławnego poetę Zbigniewa Herberta, dziękowali Księdzu Biskupowi za naznaczenie naszych młodych córek i synów znamieniem Ducha Świętego, wyrażając nadzieję, że On swoimi darami umocni ich do mężnego wyznawania i obrony wiary chrześcijańskiej oraz zapewnili, że wszyscy rodzice swoim przykładem dołożą wszelkich starań, by dzieci nasze życiem świadczyły o Jezusie Chrystusie. Następnie głos zabrał gospodarz parafii ks. prob. Stanisław Drewicz. Najserdeczniejsze słowa wdzięczności popłynęły wpierw w modlitewnym zamyśleniu do Pana Boga, który obdarował nas łaską spotkania na uroczystej Eucharystii, dalej do dostojnego gościa, bp. Henryka Wejmana, kapłanów, władz samorządowych z burmistrzem Nowego Warpna na czele, wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli, którzy włączyli się w przygotowania i zaszczycili swoją obecnością uroczyste obchody zacnego jubileuszu.

Pięknym akcentem jubileuszowych uroczystości było pobłogosławienie marmurowej tablicy, upamiętniającej duszpasterzy, którzy na przestrzeni 70 lat posługiwali w nowowarpieńskim kościele. Na tę okoliczność wierni zostali obdarowani pamiątkową kartą z fotografią kościoła w dwóch odsłonach, historycznej i współczesnej oraz tekstem z kroniki parafialnej z 1946 r. autorstwa ks. Stanisława Żywińskiego.

To jubileuszowe święto, które zapisało kolejną kartę historii nowowarpieńskiej świątyni, na trwałe pozostanie w sercach i pamięci wszystkich jego uczestników. Uroczystości przebiegły w niezwykle podniosłej i świątecznej atmosferze. Był to wyjątkowy czas, pełen modlitewnej zadumy i refleksji nad tym, jak było i jak będzie... Ufamy, że duchowe przeżycia wydadzą błogosławione owoce miłości i miłosierdzia Bożego. A wyjątkowy klimat świątyni, która jest sercem naszej parafii, będzie usposabiać do szlachetnego i głębszego wyznawania wiary przez następne lata.

2016-08-25 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projektując kościół architekt musi uszanować potrzeby wiernych

[ TEMATY ]

świątynia

Archiwum parafii

Kościół w Czeladzi

Architekci projektując obiekty sakralne muszą uszanować wspólnotę wierzących, jej potrzeby – podkreśla kard. Gianfranco Ravasi. Z inicjatywy Papieskiej Rady Kultury na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbywa się kolokwium poświęcone projektowaniu kościołów. Obok kard. Ravasiego uczestniczy w nim jeden z czołowych architektów naszych czasów Mario Botta.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury przypomina, że wspólnota ludzka od pierwszych chwil, kiedy tylko zajęła się organizacją przestrzeni, zawsze ustalała jej centrum i tam sytuowała świątynie. Tę rolę obiekty sakralne zachowały do dziś. Nie tylko pomagają w spotkaniu z Bogiem, ale również jednoczą społeczeństwo.

Watykański hierarcha podkreśla, że projektowanie przestrzeni sakralnych nie jest łatwe. Wymaga bowiem od architekta wczucia się w położenie wspólnoty wiernych.

"Architekt nie koniecznie musi być człowiekiem wierzącym, ale na pewno musi prowadzić dialog z wierzącymi, ze wspólnotą wiernych, którzy z tej świątyni będą korzystali. Dlatego potrzeba, aby była wspólnota, która stawia wymagania, podejmuje dialog, z uwzględnieniem oczywiście nowych tendencji w architekturze i urbanistyce. Musi to być ruch dwustronny – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi. – Chodzi o to, by nie powstawały kościoły przypominające sale obrad czy świątynie całkowicie głuche na duchowość. Ważną rzeczą jest na przykład uwzględnienie światła, bo ono odgrywa ważną rolę w liturgii. Trzeba też zapewnić odpowiednią rolę wszystkim tym znakom i miejscom, które są ważne dla chrześcijańskiego kultu. Chodzi tu więc o ołtarz, tabernakulum, krzyż, ambonę czy chrzcielnicę. Tego nie można pozostawić fantazji samego architekta. Chodzi bowiem o to, aby wspólnota, dla której jest przeznaczony dany kościół, mogła się później odnaleźć w tej przestrzeni sakralnej”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymki Przemyska i Poznańska już na Jasnej Górze! [FOTO + WIDEO]

2020-07-14 12:41

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Damian Krawczykowski

Mimo pandemii pielgrzymi licznie przybywają na Jasną Górę. Nie brakuje pielgrzymów indywidualnych, ale zorganizowane grupy pątników także zmierzają do najlepszej z Matek.

W środę, 15 lipca pod szczyt jasnogórski dotarły m.in. 40 Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka oraz Poznańska Piesza Pielgrzymka.

Zobacz zdjęcia: Przemyska Pielgrzymka 2020
Zobacz zdjęcia: Poznańska Pielgrzymka 2020

Pielgrzymi z archidiecezji przemyskiej pielgrzymowali sztafetowo, czyli zamiennie - jedna grupa szła jeden dzień, w kolejnych następne grupy. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa „Oto wielka Tajemnica Wiary”. Pątnikiem, który przeszedł całą trasę, jest abp Adam Szal, metropolita przemyski, wielokrotny pieszy pielgrzym jasnogórski.

Zobacz także: Metropolita Przemyski w drodze - rozmowa "Niedzieli" z abp Adamem Szalem

Natomiast z Poznania do Częstochowy pielgrzymowali reprezentanci kapłanów, a wierni świeccy dołączyli do nich na Alejach Najświętszej Maryi Panny.

Zapraszamy do sprawdzenia galerii oraz relacji LIVE z w/w pielgrzymek:

PIELGRZYMKA PRZEMYSKA:

Pielgrzymka Przemyska wchodzi na Jasną Górę! ❤️

Opublikowany przez Tygodnik Katolicki Niedziela Środa, 15 lipca 2020


PIELGRZYMKA POZNAŃSKA:

Poznańska Pielgrzymka wchodzi na Jasną Górę ❤️

Opublikowany przez Tygodnik Katolicki Niedziela Środa, 15 lipca 2020
CZYTAJ DALEJ

Święty Synod Kościoła Grecji potępił przekształcenie Hagii Sophii w meczet

2020-07-16 19:00

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

MARGITA KOTAS

Stambuł, Hagia Sophia

Święty Synod Kościoła Grecji potępił przekształcenie Hagii Sophii w Stambule w meczet. Z „miejsca kultury” stanie się ona „punktem zapalnym podziału i dezintegracji”, stwierdził w oświadczeniu opublikowanym 13 lipca.

Synod podkreślił, że instrumentalizowanie tego dzieła kultury stanowi wyraz deficytu kulturalnego sąsiedzkiej Turcji. Jest to również odstępstwem od ogólnoeuropejskich zasad pokoju, pojednania i poszanowania innych.

Szacunek dla charakteru tego chrześcijańskiego pomnika wymaga czujności i uwagi Kościołów chrześcijańskich, rządów i organizacji międzynarodowych działających na rzecz pokoju, współistnienia i współpracy między narodami, kulturami i wspólnotami religijnymi, aby osiągnąć cofnięcie przekształcenia świątyni konstantynopolitańskiej w meczet, domaga się w swoim oświadczeniu Święty Synod Kościoła prawosławnego Grecji. Zapewnia, że uczyni wszystko na arenie międzynarodowej, aby ta wielka świątynia była wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem.

24 lipca, gdy w Hagii Sophii będą się odbywały pierwsze piątkowe modły islamskie, w świątyniach prawosławnych Grecji oraz na całym świecie powinien zostać odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy. Zaproponował to dyrektor generalny Diakonii Kościoła Grecji, bp Agathangelos (Charamantidis) z Fanarionu, w rozmowie z portalem orthodoxia.info.

Hymn Akatyst pochodzi najprawdopodobniej z V-VI wieku. Jego autorstwo jest niepewne: ostatnio najczęściej bywa przypisywany św. Romanowi Pieśniarzowi (Roman Melodos), wcześniej przeważał pogląd o jego pochodzeniu od patriarchy Konstantynopola Sergiusza, albo od diakona Jerzego Pizydesa – zakrystiana w katedrze Hagia Sophia. Był uroczyście śpiewany w podzięce za uratowanie Konstantynopola podczas oblężenia awarskiego w 626 r. Inni podają, że wykonano go dopiero w podziękowaniu za ocalenie stolicy nad Bosforem od oblężeń arabskich za Konstantyna IV w 677 i Leona III w 718 r.

Bp Agathangelos podkreślił, że odpowiedzią na wydarzenia wokół Hagii Sophii (świątyni Mądrości Bożej) może być jedynie modlitwa. „Podobnie jak nasi przodkowie zawsze, kiedy wrogowie oblegali mury Konstantynopola, zwracali się do «Niezwyciężonej Hetmanki», także i my teraz musimy wypraszać wstawiennictwa Dziewicy Maryi, aby uratowała Hagię Sophię z tak wielkiego niebezpieczeństwa”, stwierdził hierarcha.

Biskup Fanarionu zacytował historyka Kościoła, prof. Vlasiosa Feidasa, który napisał niedawno, że „wieczna Boska Liturgia, przerwana w 1453 roku najazdem na Konstantynopol, nie została zakończona”, natomiast kontynuowana jest wszędzie tam, gdzie oddawana jest cześć „mądrości Bożej”. Każdy wyznawca prawosławia musi mieć 24 lipca przed oczami obraz, że gdy pod kopułą Hagii Sophii zabrzmią wersety Koranu, w tym samym czasie w niezliczonych świątyniach świata zabrzmi hymn Akatyst, powiedział bp Agathangelos: „Zatem zjednoczmy nasze modlitwy, zwróćmy się do Matki Najświętszej pamiętając, że ziemia świętuje, gdy niebo świętuje”, powiedział prawosławny hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję