Reklama

Niedziela Wrocławska

46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Niedziela wrocławska 37/2016, str. 4

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

warsztaty

warsztaty

wykład

Lilianna Sicińska

Katecheta dwóch liceów w Bytomiu Adam Maniura

Katecheta dwóch  liceów w Bytomiu Adam Maniura

W dniach 29-30 sierpnia na Papieskim Wydziale Teologicznym trwały 46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie pod hasłem „Idźcie i głoście! Światowe Dni Młodzieży i co dalej?”. Temat podjęło 12 prelegentów, zastanawiając się podczas wykładów i warsztatów, jak podtrzymać ogień wiary rozpalony podczas ŚDM i wizyty papieża Franciszka w Polsce.

Pierwszego dnia Mszy św. w katedrze przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, a homilię wygłosił abp Wiktor Skworc.

Rozpoczynając sesję wykładową rektor PWT ks. prof. Włodzimierz Wołyniec nawiązał do wskazówki papieża Franciszka, że młodzi powinni mieć dobrą pamięć i odwagę, by być nadzieją dla świata i Kościoła. W tym celu także na tegoroczne WDD uczelnia przygotowała szereg inicjatyw, spośród których Ksiądz Rektor wymienił: przygotowanie serii plakatów ze słowami papieża Franciszka do młodych, powstanie przy PWT Teologicznej Akademii Młodych oraz Stowarzyszenia Przyjaciół, jak również kontynuacja programu edukacyjnego dla młodzieży „Warto wiedzieć”. W pierwszym wykładzie opolski bp Andrzej Czaja rozważał pytanie, co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła w Polsce? W kolejnym abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zajął się nowymi wyzwaniami duszpasterstwa młodych, natomiast o. prof. Jacek Salij rozważał, do czego konkretnie wzywa nakaz „Idźcie i głoście”?

W drugim dniu WDD Mszy św. w katedrze przewodniczył bp świdnicki prof. Ignacy Dec, a głoszący homilię bp Marek Mendyk z Legnicy zauważył, że Dni to dobra okazja do przypomnienia, jak bardzo potrzebna jest dziś dobra katecheza o Kościele.

Sesję wykładową otworzył bp Andrzej Siemieniewski, podejmując temat fenomenu młodzieży papieża Franciszka. Z kolei ks. prof. Bogdan Ferdek zajął się problemem zadań i powinności, stojących współcześnie przed głosicielami Chrystusa. W ostatnim wykładzie bp prof. Jacek Kiciński zastanawiał się nad wyzwaniami kapłańskiej posługi duszpasterskiej na tzw. „peryferiach”.

Reklama

Popołudniami podczas warsztatów uczestnicy poznawali techniki coachingowe przydatne dla nauczycieli i atrakcyjne metody pracy z młodzieżą na lekcjach religii, sposoby na dobre przygotowanie do bierzmowania oraz wychowawcze cele metody skautingowej.

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży z Wrocławia, ks. Piotr Wawrzynek przedstawił propozycje kontynuacji doświadczeń ŚDM w parafii. W klimacie parafialnym pozostając, kolejny warsztat poświęcony był atrakcyjnemu prowadzeniu świetlicy parafialnej. A ponieważ już za kilka dni rozlegną się dzwonki wzywające dzieci i młodzież do szkół, stąd też pracownicy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotowali spotkanie poświęcone Szkolnym Kołom Caritas.

W nowej formule WDD konferencję zakończyło nabożeństwo posłania, które poprowadził o. Krzysztof Piskorz OCD wraz z członkami wspólnoty Hallelujah. W myśl słów Franciszka – nie można być jedynie słuchaczem, trzeba wstać z kanapy!

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Warsztaty liturgii tradycyjnej "Ars Celebrandi"

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyły się warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”. Wzięło w nich udział 200 osób z Polski i zagranicy: księży, ministrantów i osób świeckich. Każdy dzień warsztatów wypełniony był celebracjami Mszy św. w starej formie rytu rzymskiego, ćwiczeniami praktycznymi oraz śpiewem gregoriańskim.

Warsztaty, które w tym roku odbyły się po raz piąty, organizuje stowarzyszenie „Una Voce Polonia” - polski oddział Międzynarodowej Federacji „Una Voce”, organizacji uznawanej przez Stolicę Apostolską za oficjalną reprezentację katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję