Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski

Znak sprzeciwu, miłości i nadziei

W niedzielę 11 września abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, dokonał konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na jednym z piotrkowskich osiedli

Niedziela łódzka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Małgorzata Magiera

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Msza św. sprawowana była w intencji kapłanów, fundatorów, budowniczych świątyni, a także zakończenia jubileuszu 40-lecia parafii.

Eucharystia zgromadziła wiernych, wśród których obecni byli m.in. kapłani z dekanatu piotrkowskiego na czele z dziekanem ks. Stanisławem Nowackim i wicedziekanem: ks. Franciszkiem Habrem oraz kapłanami wywodzącymi się z tej parafii (ks. Antonim Cygorą, ks. Zbigniewem Dawidowiczem, ks. Marcinem Wojtasikiem), jak i pełniącymi w niej posługę (ks. Grzegorzem Świtalskim, ks. Filipem Durlakiem i ks. Wojciechem Jędrzejczykiem). W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje szkół z terenu parafii.

Reklama

Proboszcz ks. Roman Czermański powitał Księdza Arcybiskupa, zebranych parafian i przybyłych gości. Przypomniał historię, erygowanej 15 sierpnia 1976 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego, parafii, jej pierwszych proboszczów: śp. ks. Bronisława Gajdę i śp. ks. Czesława Białasa, wikariuszy, kapłanów pochodzących z parafii. Mówił też o odnalezionym i odrestaurowanym, najstarszym na terenie miasta, obrazie Matki Bożej Ocalenia z XV wieku.

Metropolita Łódzki przewodniczył Liturgii i wygłosił homilię, w której nawiązał do 1. Listu św. Pawła do Tymoteusza i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że „dzisiejsze wydarzenie wspaniale wpisuje się w historię Polaków, którzy to, co najbardziej szlachetne i wzniosłe, odnosili do samego Boga”. Ksiądz Arcybiskup wyraził też radość, że ta „świątynia została oddana Bogu i teraz jest prawdziwie Bożym domem i bramą do nieba”.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował Księdzu Proboszczowi i wspólnocie parafialnej za trudy poniesione przy budowie świątyni i parafii. Wezwał zgromadzonych, aby ta świątynia łączyła wszystkich w jedną Bożą rodzinę. „Aby z jednej strony była wspaniałym wyrazem pragnień, miłości i nadziei, i tych teologalnych cnót, jakie każdy z nas otrzymuje na chrzcie, a jednocześnie niech będzie znakiem sprzeciwu wobec tego świata, który nie chce znać Boga. Niech będzie wyrazem tego, że wierzący i modlący się Boży lud jest głęboko związany z samym Stwórcą”.

Reklama

Po wyznaniu wiary i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiła konsekracja. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą poświęcenia kościoła i ołtarza. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał namaszczenia olejami mensy, czyli kamiennej powierzchni ołtarza, a współcelebransi namaścili ściany świątyni w miejscach zwanych zacheuszkami. Dokonano także obrzędu okadzenia ołtarza i kościoła. Obrzęd iluminacji kościoła, czyli zapalenia wszystkich świec i żyrandoli, zakończył konsekrację.

Uroczystość zamknęło odśpiewanie „Te Deum”.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja świątyni

Arcybiskup Wacław Depo 14 czerwca br. konsekrował kościół w parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Witkowicach. Budowano go dynamicznie w ostatnich latach. O gotowości na konsekrację świadczy nie tylko stan fizyczny domu Bożego, ale przede wszystkim zaangażowanie parafian, czyli istnienie żywego Kościoła. Podczas uroczystości po brzegi wypełnili oni mury wcale niemałej świątyni. W przeprowadzeniu tej niezwykle podniosłej liturgii pomogli klerycy i diakoni z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję