Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Archidiecezja Wrocławska będzie miała sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Decyzją abp. Józefa Kupnego godność taką uzyskał kościół św. Jakuba w Małujowicach koło Brzegu. Oficjalne erygowanie nowego sanktuarium i wprowadzenie relikwii Apostoła odbędzie się 25 września. Będzie to piąte sanktuarium św. Jakuba w Polsce

Niedziela wrocławska 38/2016, str. 5

[ TEMATY ]

sanktuarium

św. Jakub Apostoł

Archiwum parafii

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nazywany jest „śląską Sykstyną”

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nazywany jest „śląską Sykstyną”

Dekret o ustanowieniu Diecezjalnego Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Metropolita Wrocławski podpisał już 26 kwietnia br. Pisze w nim m.in. o znaczeniu pielgrzymowania w tradycji chrześcijańskiej oraz sensie istnienia sanktuariów w Kościele. – Zachęta Soboru Watykańskiego II odnośnie kultu świętych od lat urzeczywistnia się w sposób dynamiczny w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Małujowicach, gdzie w prezbiterium znajduje się zabytkowy obraz Patrona parafii oraz jego relikwie. Potwierdzeniem kultu są liczni pielgrzymi zmierzający szlakiem jakubowym właśnie przez tę parafię. Wpatrzeni w przykład życia i posługiwania Apostoła Jezusa Chrystusa, w czasie pielgrzymiej wędrówki odkrywają oni obecność Boga w ich własnym życiu i sami starają się, zarówno słowem, jak i konkretnym przykładem, dawać świadectwo Zmartwychwstałego Pana we współczesnym świecie – wyjaśnia w dekrecie decyzję o powstaniu sanktuarium metropolita. Abp Kupny prosi także, by było to miejsce nauki najważniejszego przykazania, przykazania miłości: – Niech to sanktuarium staje się miejscem modlitwy dla wiernych różnych grup wiekowych i zawodowych, w którym wszyscy będą się uczyć, jak wprowadzać w życie najważniejsze przykazanie – miłości Boga i bliźniego. Niech będzie miejscem nieustannego wołania o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne dla naszej archidiecezji i całego Kościoła Powszechnego.

Śląska Sykstyna

Reklama

Jak podkreśla ks. Mieczysław Sałowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, powstanie sanktuarium to owoc szerzącego się kultu św. Jakuba i przybywających ścieżek szlaków jakubowych. Przez Małujowice przebiega Droga św. Jakuba Via Regia Camino, prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, a gotycka świątynia znana jest z doskonale zachowanych średniowiecznych polichromii. Niezwykłe malowidła ścienne są XII-wiecznym zabytkiem, dzięki nim małujowicka świątynia nazywana jest „śląską Sykstyną”. Obecnie kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych – tworzy on cykl biblijny pomyślany jako Biblia pauperum.

Pielgrzymi, którzy odwiedzą to wyjątkowe sanktuarium, będą mogli w nim uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w triduum przed odpustem św. Jakuba Apostoła (22-24 lipca), w uroczystość patronalną (25 lipca), we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów (sobota po uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego), w rocznicę konsekracji kościoła oraz w przypadku uczestnictwa w pielgrzymce indywidualnej szlakiem jakubowym lub w pielgrzymce zorganizowanej grupowo.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubów zaprasza na jubileusz

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie szykuje się do obchodów 10-lecia powołania, a także nadania imienia św. Jakub szybowi KGHM Polska Miedź SA. Już dziś na jubileuszowe uroczystości pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, które będą miały miejsce 19 czerwca, zaprasza ks. kan. Stanisław Czerwiński – kustosz sanktuarium

Kult św. Jakuba w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Oprócz naszego Jakubowa sanktuaria tego świętego znajdują się dziś w Lęborku, Małujowicach k. Brzegu, Szczyrku i Więcławicach Starych. Starania o erygowanie sanktuarium podejmują obecnie Toruń i Brzesko. Niemniej pierwszą miejscowością, w której na taką skalę i z takim rozmachem zaczęto ożywiać w Polsce kult pierwszego z grona Apostołów męczennika, co poparte jest oczywiście przesłankami historycznymi – miejscowość od wieków jest kojarzona z kultem św. Jakuba Starszego Apostoła i cudownym źródłem św. Jakuba, do którego już w XII i XIII wieku przybywali pątnicy z Czech, Francji, Moraw i Śląska, był Jakubów właśnie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję