Reklama

Z kraju i ze świata

2016-09-28 08:33


Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 7

Polska – USA

Prezydent RP w Nowym Jorku i w Amerykańskiej Częstochowie

W dniach 18-22 września br. prezydent RP Andrzej Duda przebywał w Stanach Zjednoczonych. Zabiegał o poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Omawiając sprawę kandydowania Polski do ONZ, prezydent Duda podkreślił, że odbył wiele rozmów z przywódcami poszczególnych państw, by znaleźć poparcie dla kandydatury naszego kraju. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że patrzy na ten projekt optymistycznie.

Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, nawet niestałe, to wielki prestiż dla kraju i wzmocnienie jego pozycji na różnych poziomach. Chodzi o kadencję 2018-19. Głosowanie odbędzie się w połowie przyszłego roku.

Reklama

Prezydent RP uczestniczył w 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz w szczycie ONZ w sprawie imigrantów i uchodźców. W swoim przemówieniu potwierdził stanowisko polskiego obozu rządzącego, że „obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie”.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Para Prezydencka przybyła do Amerykańskiej Częstochowy – Doylestown w Pensylwanii. Delegację z Polski powitał przeor sanktuarium – o. Rafał Walczyk, paulin. Zwrócił uwagę, że ta pierwsza wizyta Prezydenta RP w sanktuarium zbiegła się z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Po Mszy św. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym przedstawicielom amerykańskiej Polonii. Powiedział, że „Polacy są społeczeństwem ludzi wiernych zasadom, twardych, takich, na których można polegać”, i dzięki temu wnieśli swój wkład w lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Podkreślił, że szczyt przyniósł decyzje, które wzmocniły bezpieczeństwo Polski. – Za tymi decyzjami w istotnym stopniu stały oczywiście władze USA. Dziękuję wam za to, że będąc tutaj, dawaliście świadectwo, że warto stawać w obronie Polski, że warto być Polakami, że warto mieć takiego sojusznika. To jest m.in. także wasza zasługa. Wasza i naszych żołnierzy, którzy razem z żołnierzami amerykańskimi przelewali krew w Iraku, Afganistanie – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP spotkał się z polskim żołnierzem – ppor. Karolem Cierpicą, uratowanym przez amerykańskiego wojskowego – sierż. Michaela Ollisa, który podczas ataku talibów na bazę Ghazni w Afganistanie zasłonił go własnym ciałem, a sam zginął. Podporucznikowi podczas spotkania z Andrzejem Dudą towarzyszyli rodzice bohaterskiego żołnierza.

Prezydent RP wziął udział w uroczystości na cmentarzu w Doylestown, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem husarza, popiersiem gen. Władysława Andersa oraz obeliskiem upamiętniającym tragedię smoleńską. Odsłonił tam pomnik ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Cmentarz znajdujący się na terenie Amerykańskiej Częstochowy jest największym poza granicami Polski cmentarzem wojskowym. Spoczywa na nim blisko 2,5 tys. kombatantów. Łącznie na cmentarzu zostało pochowanych blisko 5 tys. osób. Spoczywają na nim paulini i kapłani diecezjalni – w sekcji kapłańskiej, mężowie stanu, artyści, wynalazcy, obrońcy polskiej mowy i kultury – w alei zasłużonych, a także polscy generałowie, żołnierze I i II wojny światowej oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych w sekcji kombatanckiej.

Red.

* * *

Krótko

• W szkoleniu biskupów, którzy zostali mianowani w ostatnim czasie, uczestniczyło 7 biskupów pomocniczych z Polski. Podczas tygodnia formacji, który odbył się w Rzymie, szukali odpowiedzi m.in. na pytania: Jak być dobrym biskupem? Dlaczego biskup powinien stawać się ojcem, bratem i przyjacielem dla swoich kapłanów? W jaki sposób zarządzać kurią diecezjalną i innymi instytucjami kościelnymi?

• Do Polski w styczniu 2017 r. przybędą pierwsze oddziały NATO. Będą to żołnierze amerykańscy. W myśl uzgodnień o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO obecność oddziałów sojuszu będzie rotacyjna.

• Szef Agencji Wywiadu płk. Grzegorz Małecki podał się do dymisji. Według oficjalnego komunikatu, powodem dymisji jest przejście do pełnienia innych funkcji publicznych.

• W Warszawie 6 października br. zacznie działać unijna instytucja – Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej. W ciągu pół roku mają zostać uzgodnione z Brukselą zasady działania nowej instytucji na terenie Polski.

• CBA kontroluje 5 wielkich spółek Skarbu Państwa w zakresie umów dotyczących public relations, reklamy i doradztwa, które podpisano w ostatnich miesiącach.

• Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” alarmuje, że Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby Ministerstwo Zdrowia umożliwiło małoletnim dostęp do świadczeń ginekologicznych bez zgody rodziców.

• W obronie sumienia lekarzy pracujących za granicą stanęły polskie środowiska medyczne. W wydanym oświadczeniu popierają one stanowisko pracującej w Norwegii dr Katarzyny Jachimowicz, która została zwolniona z pracy, ponieważ nie zgadzała się na przepisywanie środków antykoncepcyjnych swoim pacjentkom, tłumacząc się klauzulą sumienia.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł abp Juliusz Paetz

2019-11-15 11:04

dg / Poznań (KAI)

Zmarł emerytowany metropolita poznański abp Juliusz Paetz.

wikipedia.org

Ur. 2 lutego 1935 w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. 20 grudnia 1982 został prekonizowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. 11 kwietnia 1996 został przeniesiony na urząd arcybiskupa metropolity poznańskiego. 23 kwietnia 1996 kanonicznie objął diecezję. Złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego, którą Jan Paweł II przyjął 28 marca 2002.

Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego.

Abp Senior Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu.

Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie, które ukończył doktoratem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej 28 czerwca 1959 r.

Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1967-1976 pracował u boku biskupa, późniejszego kardynała Władysława Rubina w Sekretariacie Synodu Biskupów w Rzymie. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL. W latach 1976-1982 był prałatem antykamery papieskiej.

20 grudnia 1982 r. został mianowany biskupem łomżyńskim; sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 r. w Rzymie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Dnia 11 kwietnia 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem poznańskim. Kanoniczne objęcie Archidiecezji Poznańskiej miało miejsce w dniu 23 kwietnia 1996 r.

28 marca 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Juliusza Paetza z urzędu metropolity poznańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem