Reklama

Głos z Torunia

20. Pielgrzymka Czytelników, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę

Wyróżnienia dla Torunia

Radości spotkania i wspólnej modlitwy w domu Matki, a przede wszystkim Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, po raz 20. doświadczyli pracownicy, współpracownicy, czytelnicy i przyjaciele Tygodnia Katolickiego „Niedziela”, gdy 17 września pielgrzymowali na Jasną Górę pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni”.

Statuetka dla bp. Andrzeja Suskiego

W tym roku była to wyjątkowa pielgrzymka, odbyła się bowiem w roku 90. rocznicy powołania pisma i 35-lecia jego funkcjonowania po reaktywowaniu w 1981 r. Dla wiernych z naszej diecezji był jeszcze jeden powód ku temu, by ta pielgrzymka była szczególna, ponieważ redakcja w Częstochowie decyzją Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej, wyróżniła bp. Andrzeja Suskiego statuetką „Sursum Corda”, najwyższym odznaczeniem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Ksiądz Biskup otrzyma to wyróżnienie podczas uroczystości 30-lecia sakry biskupiej w Toruniu 5 października, w dniu rocznicy konsekracji katedry pw. Świętych Janów. W tym miejscu warto zauważyć, że Biskup Andrzej jest pierwszym i jedynym pasterzem diecezji, który jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa: „Spes mea unica” (Nadzieja moja jedyna).

Medalistki z „Głosu z Torunia”

Ponadto wyrazem zauważenia zaangażowania redaktorów „Głosu z Torunia” był medal „Mater Verbi”, którym zostały nagrodzone Aleksandra Wojdyło i Anna Głos. Wyróżnione nie kryją zadowolenia i wzruszenia; dzielą się swoimi przemyśleniami, a przede wszystkim dziękują tym wszystkim, których spotykały na swojej drodze służby Prawdzie, Kościołowi toruńskiemu wraz z jego pasterzami i duszpasterzami oraz drugiemu człowiekowi. O tym, co kryło się w ich sercach tego wyjątkowego dnia, opowiadają same laureatki. Panią Aleksandrę otrzymanie takiego wyróżnienia, jakim jest medal „Mater Verbi”, skłania do wspomnień, refleksji i podziękowań tym, dzięki którym mogła do tej pory realizować swoje zadania. Wspomina więc zachętę śp. ks. Witolda Weinbergera do relacjonowania wydarzeń z parafii w Łasinie, która – jak mówi – zmotywowała mnie także do ukończenia studiów dziennikarskich. I tak się zaczęło, bo nic nie dzieje się przypadkiem. – Jeśli Pan Bóg pozwoli, z przyjemnością będę dalej służyć swoim Bożym talentem dziennikarskim – z radością podkreśla nagrodzona. Pani Anna natomiast opowiada, że jej dziennikarska przygoda zaczęła się od Maryi: – Pierwszą relację, od której zaczęłam pracę w „Głosie z Torunia”, napisałam na temat peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w mojej parafii pw. Opatrzności Bożej w Toruniu na Rudaku. Potem Ksiądz Redaktor zaproponował jej inne tematy. To wyróżnienie motywuje ją, jest także przyczynkiem do dalszego rozwoju, otwarcia na świat, ludzi czy wydarzenia. Laureatki zgodnie twierdzą, że cieszy je miła atmosfera panująca we wspólnocie redakcyjnej, która jednoczy, i to, iż pracownicy i współpracownicy wspierają się wzajemnie.

Reklama

Redakcyjna wspólnota pielgrzymuje

W tym wydarzeniu uczestniczyli czytelnicy i dziennikarze „Głosu z Toruniu” wraz z ks. Pawłem Borowskim, redaktorem odpowiedzialnym, którzy po ogólnopolskim spotkaniu pracowników, współpracowników i czytelników w Częstochowie wyruszyli dalej na pątniczy szlak. 18 września zwiedzili Kraków i Ojcowski Park Narodowy.

* * *

Aleksandra Wojdyło
współpracuje z „Głosem z Torunia” od 1997 r. Jest aktywnym korespondentem. Obsługuje wydarzenia religijne, patriotyczne i społeczne, m.in. odpusty maryjne, związane z duszpasterstwem rolników i Bractwem św. Izydora oraz Grupami Modlitwy Ojca Pio. Pisze relacje, reportaże, przeprowadza wywiady, a także przygotowuje fotorelacje. Przybliża czytelnikom sprawy związane z życiem i duchowością Zakonu Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie (jedynym zakonie kontemplacyjnym w diecezji toruńskiej) oraz Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu, które jest wspólnotą kontemplacyjno-czynną. Dzięki jej zaangażowaniu redakcja dociera do różnych zakątków diecezji toruńskiej.

Anna Głos
współpracuje z redakcją od 2012 r. jako aktywny fotoreporter. Przygotowuje fotorelacje z wydarzeń odbywających się zarówno w Toruniu, jak i w innych zakątkach diecezji. Ponadto jest autorką relacji, reportaży czy prezentacji sylwetek ciekawych ludzi. Przeprowadza również wywiady. Interesują ją wydarzenia patriotyczne oraz związane z duszpasterstwem motocyklistów i z problemami społecznymi, zwłaszcza uzależnieniami, które prezentuje na łamach „Głosu z Torunia”. W ten sposób diecezjanie mogą bardziej poznać tę tematykę tym bardziej, że są to informacje z pierwszej ręki, ponieważ pani Anna z zaangażowaniem współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II na Legnickiej Ziemi - minęły już 23 lata.

2020-06-02 07:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Legnica

Konstanty Kawardzis

Moment koronacji ikony MB Łaskawej

Dziś mijają 23 lata, kiedy to na Legnickiej Ziemi stanął Jan Paweł II.

"Wasza diecezja jest młoda, ale chrześcijaństwo na tych ziemiach ma swoją długą i bogatą tradycję. Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne - miejsce, na którym książę piastowski Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu, wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa była przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy" - przypomniał wówczas.

Przypomniał także: "Zachęcam was, Bracia i Siostry, abyście budzili w sobie wrażliwość na wszelki niedostatek i ofiarnie współdziałali w niesieniu nadziei wszystkim, którym jej brak. Niech Eucharystia będzie dla was niewyczerpanym źródłem tej wrażliwości i mocy do jej urzeczywistniania w codzienności".

Padły również i takie słowa: "Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku, kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem. Tych zaś, którzy podejmują jakikolwiek rodzaj pracy, zachęcam: spełniajcie ją odpowiedzialnie, uczciwie i solidnie. Podejmujcie swoje obowiązki w duchu współpracy z Bogiem w dziele stwarzania świata. "Czyńcie sobie ziemię poddaną" (por. Rdz 1,28). Podejmujcie pracę w poczuciu odpowiedzialności za pomnażanie dobra wspólnego, które ma służyć nie tylko temu pokoleniu, ale wszystkim, którzy w przyszłości zamieszkiwać będą tę ziemię - naszą ojczystą, polską ziemię".

A na zakończenie: "Jaką drogą pójdziemy w trzecie tysiąclecie? "Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście" - mówi Prorok. Bracia i Siostry, proszę was: "wybierajcie życie"! Ten wybór dokonuje się w sercu, w sumieniu każdego człowieka, ale nie pozostaje on bez wpływu również na życie społeczności - narodu. Każdy człowiek wierzący jest więc w jakiś sposób odpowiedzialny za kształt życia społecznego. Chrześcijanin żyjący wiarą, żyjący Eucharystią, jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu - przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. Nie lękajcie się zatem brać odpowiedzialności za życie społeczne w naszej Ojczyźnie. To jest wielkie zadanie, jakie stoi przed człowiekiem: pójść odważnie do świata; kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona czasem poszanowania człowieka; by była otwarta na Dobrą Nowinę"!

Nie wolno nam zapomnieć tych słów!

Film przypominający tamto wydarzenie. Homilia papieska.

CZYTAJ DALEJ

Tarnów: diecezjalna inicjatywa „Ostatni dzwonek” zachętą do spowiedzi

2020-06-02 10:00

[ TEMATY ]

spowiedź

stock.adobe.com

W parafiach diecezji tarnowskiej odbędzie się inicjatywa „Ostatni dzwonek”. Przypomina ona, że w najbliższych dniach będzie okazja do spowiedzi i przyjęcia Komunii św. wielkanocnej.

Zdaniem ks. Michała Dąbrówki, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, słowa „Zostań w domu” głęboko wyryły się w naszej pamięci. „Przez wiele dni niemal całkowicie zamknęliśmy się w naszych domach, ograniczając wyjścia do niezbędnego minimum. Przestraszyliśmy się niebezpieczeństwa. Widmo choroby i śmierci zajrzało nam głęboko w oczy. Nie byliśmy na to przygotowani” - podkreśla.

Zbliża się pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, a 7 czerwca zakończy się okres Komunii św. wielkanocnej. Ogólnodiecezjalna inicjatywa „Ostatni dzwonek” jest zachętą do wyspowiadania się i przyjęcia Komunii św. dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli tego uczynić w okresie wielkanocnym. „Inicjatywa obejmie dwa dni, w których chcemy wynagradzać za nasze grzechy Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi” - mówi ks. Michał Dąbrówka.

Kapłan przypomina słowa papieża Franciszka, który mówił, że czas pandemii jest wyjątkową szansą na gruntowne przemyślenie swojego życia i osobiste nawrócenie. „Być może Bóg dał nam ten czas, żebyśmy się opamiętali. Ale każdą – nawet największą szansę – można zmarnować. Tu nic nie działa na zasadzie automatu. Świat po pandemii wcale nie musi być lepszy. Wręcz przeciwnie, może stać się nawet gorszy. Podobnie jest z każdym z nas. Po pandemii wcale nie musimy być lepsi. To, jacy będziemy zależy od naszego osobistego nawrócenia. To już ostatni dzwonek. Przejmiemy się nim?” - dodaje ks. Dąbrówka.

Spowiedź może być także przygotowaniem do zbliżającej się uroczystości Bożego Ciała. W parafiach trwają przygotowania i są plany, by procesje odbyły się wokół świątyń.

„W obecnym stanie prawnym praktycznie niemożliwe jest zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami miast i wsi. Obowiązuje nas bowiem zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, a z doświadczenia wiemy, że na takich procesjach gromadzi się o wiele więcej osób. Wydaje się więc, że rozwiązaniem pośrednim jest poprowadzenie procesji eucharystycznej wokół kościoła w miarę możliwości po każdej Mszy św., zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności” - mówi ks. Michał Dąbrówka.

Symboliczne cztery ołtarze mają powstać wokół świątyń. Tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia procesji wokół kościoła zaplanowane są adoracje Najświętszego Sakramentu.

eb/Tarnów

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

2020-06-03 10:21

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Krysztof Sitkowski/KPRP

Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że jego najważniejszym celem od objęcia urzędu była poprawa warunków życia rodzin, czemu - jak dodał - służyło obniżenie wieku emerytalnego i programy społeczne takie jak 500Plus.

Przekonywał, że równie istotne są obecnie wielkie inwestycje.

"Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego jak wielkim jesteśmy narodem" - mówił.

"Dlatego powstała idea budowy CPK - portu komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski" - dodał.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję