Reklama

Wiara

Róże bez kolców

W skali diecezji są ich tysiące. Róże różańcowe modlą się w intencjach Kościoła, swoich parafii, bliskich i przyjaciół. Są wielką siłą modlitwy. Ale oprócz tych tradycyjnych róż – głównie kobiecych, choć męskich też wciąż przybywa – są też dziecięce kółka różańcowe i róże różańcowe rodziców za dzieci.

Na różańcu modlą się nie tylko starsze panie – choć od lat taki krąży stereotyp. Przybywa coraz więcej róż męskich, w parafiach powstają także róże dziecięce i róże rodziców za dzieci. Młodzi rodzice zaczynają dostrzegać, że modlitwa to najwspanialszy dar, jaki mogą ofiarować swoim dzieciom.

Za dzieci

Dzieło modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci rozpoczęło się 8 sierpnia 2001 r. w trakcie rekolekcji wspólnoty MARANA THA z Gdańska. Dziś rozprzestrzeniło się już na całą Polskę. Każdy uczestnik jest członkiem róży składającej się z 20 rodziców, którzy odmawiają w ciągu dnia, w dowolnej chwili, jedną wyznaczoną dziesiątkę różańca. W ten sposób codziennie wszyscy rodzice odmawiają razem jeden cały różaniec w intencji dzieci. Modlitwa dziesiątką różańca to poświęcenie 4-5 minut dziennie, aby dziecko miało opiekę przez 24 godziny. – O różańcu rodziców za dzieci dowiedziałam się w Przedszkolu Sióstr Jadwiżanek, do którego uczęszczają nasze dzieci – opowiada Magda Junik z Wrocławia, mama czwórki pociech, należąca do jednej z róż rodziców. – To bardzo cenna inicjatywa, cieszę się, że siostry zachęcały nas do jej podjęcia. Dzięki odmówionej codziennie dziesiątce różańca nasze dzieci mają modlitewną ochronę. W świecie pełnym duchowych zagrożeń, gdzie wiele z nich wycelowanych jest bezpośrednio w najmłodszych, modlitwa chroni nasze bezbronne pociechy przed złem, którego nie są one jeszcze świadome. Wierzę, że oprócz wychowania, dbania o nasze dzieci, o ich rozwój, modlitwa za nie to obowiązek każdego rodzica. To najpiękniejszy prezent, jaki możemy dać swoim dzieciom.

Reklama

Rodzice, którzy chcieliby się dołączyć do modlitwy różańcowej za swoje dzieci, a nie mają róży rodziców w swojej parafii, mogą to zrobić przez stronę internetową www.rozaniecrodzicow.pl. Tam znajdują się wszelkie potrzebne informacje. Można dołączyć indywidualnie do powstających róż, można także zgłosić całą nową różę rodziców złożoną z rodziny, przyjaciół czy bliskich. W tej chwili przez stronę internetową działa już 3340 róż rodziców z całej Polski!

Dla dzieci

Także coraz więcej dzieci włącza się w modlitwę różańcową – popularne stają się dziecięce kółka różańcowe, coraz więcej słychać także o podwórkowych. To takie małe róże bez kolców. 10-letnia Ula Zając należy do dziecięcego kółka. – Bardzo lubię modlić się na różańcu, należę do dziecięcego kółka różańcowego w naszej parafii. Modlę się za rodziców, dziadków, rodzeństwo, do Maryi mogę zanosić wszystkie moje prośby. Dzięki kółku poznałam też nowe przyjaciółki – mówi Ula.

Jej mama Małgorzata bardzo cieszy się z zapału modlitewnego córki. – Ula odmawia dziesiątkę różańca codziennie, zachęca do wspólnej modlitwy także rodzeństwo, często cała czwórka klęka razem do różańca. Cieszę się, że od najmłodszych lat uczy się, jak ważna w życiu jest modlitwa i jaką moc ma modlitwa różańcowa. Przez różaniec można wyprosić wiele łask, nieraz się już o tym przekonałam – podkreśla pani Małgorzata.

Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy...

Wielu z nas modli się codziennie na różańcu. Może w październiku – miesiącu w szczególny sposób poświęconym Matce Bożej Królowej Różańca Świętego – warto zastanowić się nad wstąpieniem do róży różańcowej w parafii? Może warto włączyć różaniec w modlitwę za nasze dzieci, a może zachęcić pociechy, by same chwyciły za różańce? Pamiętajmy, że różaniec był ulubioną modlitwa św. Jana Pawła II, który sam powiedział: „Różaniec to moja ulubiona modlitwa (…) wspaniała w swojej prostocie i głębi. Z głębi serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania. Ileż łask otrzymałem od Najświętszej Dziewicy poprzez różaniec! Towarzyszył mi on w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy”.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec: historia i teologia

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę prostą i zarazem głęboką modlitwę.

Historia różańca

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję