Reklama

Ze świata

Syria

Apokalipsa w Aleppo

Coraz bardziej dramatyczna staje się sytuacja największego syryjskiego miasta – Aleppo. Z rozejmu zawartego w połowie września br. między Rosją a USA nie pozostało już praktycznie nic. Miejscowe źródła alarmują, że miasto jest świadkiem apokalipsy. Syryjskie siły rządowe próbują z pomocą Iranu i rosyjskiego lotnictwa zdobyć je w całości. Około 270 tys. ludzi jest uwięzionych w jego murach, szpitale są przepełnione, brakuje leków, na Aleppo spadają bomby.

– Niestety, nikt nigdy nie rozwiązał tutaj kwestii ochrony ludności cywilnej – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Sytuację w Aleppo nuncjusz nazwał „straszliwą i nie do zaakceptowania”. – To jest hańba całej społeczności międzynarodowej, że tak wielu bezbronnych ludzi pozostawia się ich własnemu losowi – powiedział abp Zenari.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ oskarżono Rosję o barbarzyństwo i popełnianie zbrodni wojennych na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii twierdzą, że rosyjskie i syryjskie siły przeprowadziły w ostatnich dniach września kilkaset nalotów.

6 października br. chrześcijańskie i muzułmańskie dzieci z całej Syrii będą modlić się wspólnie o pokój. W czasie modlitwy najmłodsi zwrócą się z dramatycznym apelem do mocarstw o zakończenie wojny, która trwa od ponad 5 lat i przyniosła tysiące ofiar.

RV

Węgry

Poparcie dla premiera Orbána

W referendum, które odbyło się na Węgrzech 2 października br., Węgrzy udzielili zdecydowanego poparcia premierowi Viktorowi Orbánowi. W odpowiedzi na pytanie: „Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”, ponad 98 proc. osób, które wzięły udział w głosowaniu, wyraziło sprzeciw wobec obowiązkowych kwot uchodźców. Chociaż z powodu zbyt niskiej frekwencji – głosy oddało tylko nieco ponad 40 proc. uprawnionych – referendum nie jest ważne, stanowi ono istotne odzwierciedlenie zapatrywań narodu węgierskiego. Premier Orbán określił wynik głosowania jako „wspaniały” i zapowiedział złożenie propozycji poprawek do konstytucji. Zaznaczył, że na świecie trwa wędrówka ludów, a propozycja Unii Europejskiej w odpowiedzi na to jest taka, by „wpuścić imigrantów i podzielić obowiązkowo między państwa członkowskie”. – Obywatele dziś rozważyli tę propozycję i ją odrzucili. Zdecydowali, że tylko my, Węgrzy, możemy decydować o tym, z kim chcemy razem żyć – powiedział Orbán.

Reklama

Red.

* * *

Cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie.
Jan Paweł II

Krótko

• Papież Franciszek na hasło 51. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego 1 stycznia 2017 r., wybrał słowa: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”.

• Rosja będzie kontynuować bombardowania w Syrii i wspierać siły prezydenta Baszara al-Asada mimo apeli Waszyngtonu, by powstrzymać działania ofensywne w Aleppo – ogłosił Kreml.

• W Kolumbii uroczyście podpisano wynegocjowane wcześniej porozumienie pokojowe między rządem a komunistyczną partyzantką FARC. Kończy ono wojnę domową, w której zginęło ćwierć miliona osób.

• W USA odbyła się pierwsza z trzech przedwyborczych debat między Hillary Clinton i Donaldem Trumpem. Każda ze stron uważa, że wyszła ze słownej potyczki zwycięsko.

• Szimon Peres, w przeszłości prezydent i dwukrotny premier Izraela, zmarł po długiej chorobie w wieku 93 lat. Był współautorem porozumienia izraelsko-palestyńskiego podpisanego w Oslo w 1993 r., za co wraz z Jaserem Arafatem i Icchakiem Rabinem otrzymali pokojowego Nobla.

Reklama

• Holenderscy śledczy ustalili przyczyny zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą w lipcu 2014 r. Maszynę trafiła rosyjska rakieta Buk wystrzelona z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Zestaw wrócił następnie do Rosji.

• Miliarder Elon Musk przedstawił plan kolonizacji Marsa. Zakłada on wystrzelenie olbrzymich rakiet wyposażonych w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu na Czerwoną Planetę dużej liczby ludzi oraz dużej ilości towarów.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję