Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 6

Pielgrzymka Amazonek

Drogocenne perły Polski

Z Polski, a także z Niemiec, Czech i ze Słowacji w sobotę 1 października br. przybyło ok. 10 tys. uczestniczek 9. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi, zwanych amazonkami. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Słowo do amazonek skierował papież Franciszek. Pozdrowił „całą społeczność dzielnych kobiet, które zmagają się ze swoją chorobą, oraz wszystkie osoby, które im w tym towarzyszą”.

Honorowym gościem pielgrzymki była małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która powiedziała m.in.: – Z własnego doświadczenia, a także z doświadczenia mojej rodziny wiem, jak ogromnie ważna jest w walce z chorobą obecność innych, osób bliskich i zaufanych, a także profesjonalnie niosących pomoc. Dla mnie jest to także bardzo istotne, dlatego tak bardzo zależało mi na tym, aby tutaj dzisiaj z Paniami być. Jestem pod ogromnym wrażeniem energii, entuzjazmu i aktywności środowiska amazonek, a przede wszystkim ich wewnętrznego i zewnętrznego piękna – podkreśliła Pani Prezydentowa.

Biskup Długosz nazwał amazonki „drogocennymi perłami Polski”, bo wiedzą, jak rodzi się piękna perła w cierpieniu i doświadczeniu śmierci żywego organizmu. – Wy też doświadczacie tego cierpienia, by stawać się coraz piękniejszymi Polkami – zauważył. – Jesteście żywymi świętymi, bo przez udział w pielgrzymce mówicie Bogu za Maryją „fiat”, a z Chrystusem łączycie się w Jego modlitwie w Ogrójcu – powiedział bp Długosz. Przed błogosławieństwem miały miejsce podziękowania i przekazanie przechodniej statuetki im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Statuetkę wręczała Klara, wnuczka Anny Stefańczyk. Na zakończenie uroczystości bp Długosz przygotował dla amazonek koncert. Było nawet „Tango dla papieża Franciszka”. Organizatorką pielgrzymki była Elżbieta Markowska – prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek.

Reklama

Małżeństwa i rodziny

Fundament budowli życia

Z udziałem ponad 5 tys. osób w dniach 24-25 września br. odbyła się 32. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Jej głównym punktem była Msza św. sprawowana 25 września na Szczycie Jasnogórskim, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrował m.in. bp Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. – Małżeństwo mężczyzny i kobiety podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu jest trwałym znakiem przymierza, jest owocem wolnej decyzji, upiększonej wzajemną ludzką miłością – powiedział w homilii bp Piotrowski. Rodzina kładzie fundamenty, na których wznosi się budowla życia, a jednocześnie bywa nazywana małym Kościołem, w którym spotykamy Boga, zaczynamy kochać i nawiązywać z Nim osobiste więzi. Nie bójmy się wichrów, nowych propozycji obyczajowych ani ideologii gender, ponieważ ideologie, nawet te bardzo brutalne, są tylko kiepskim towarem jednego sezonu – podkreślił Ksiądz Biskup. – Jeżeli polskie rodziny będą trwały na modlitwie i żyły łaską sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii, która – jak uczył Ojciec Święty – jest bijącym sercem chrześcijańskiego tygodnia, i sakramentu bierzmowania, nie zabraknie im siły – zaznaczył.

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Policjanci

Odważna służba

Dnia 25 września br. odbyły się 15. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Obecne były władze policji na czele z komendantem głównym nadinsp. Jarosławem Szymczykiem. Przybył również min. Jarosław Zieliński – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który powiedział: – Przychodzimy do Królowej Polski w roku szczególnym, w którym mieliśmy szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Było to wielkie wyzwanie dla polskich funkcjonariuszy, dla policjantów, a także dla innych służb.

Reklama

– Co roku w ostatnią niedzielę września jesteśmy tutaj jako środowiska policyjne, żeby przede wszystkim podziękować za to, co za nami, za rok, który minął, i za to duchowe wsparcie, którego doświadczamy każdego dnia, a które jest nam tak bardzo potrzebne w tej niezwykle ciężkiej służbie, wymagającej ogromnego poświęcenia, oddania, zaangażowania, odwagi, ale też zrozumienia drugiego człowieka – podkreślił nadinsp. Szymczyk.

– Przychodzimy do Maryi, żeby rozważyć to jedno słowo: zaufanie – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa policji.

W ramach pielgrzymki pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Henryka Sienkiewicza odbył się uroczysty Apel Pamięci w 76. rocznicę zbrodni katyńskiej. Policjanci zgromadzili się także na modlitwie przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 r.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję