Reklama

Niedziela w Warszawie

Odeszli do Pana

W Dzień Zaduszny Kościół wspomina zmarłych. Przypominamy osoby związane z Kościołem oraz przedstawicieli świata kultury, nauki i sportu zmarłe w ostatnim roku.

Niedziela warszawska 44/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

instytutksiazki.pl

W Piasecznie zmarł Włodzimierz Odojewski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku

W Piasecznie zmarł Włodzimierz Odojewski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku

Zasłużony kapłan, duszpasterz ludzi pracy, były dziekan dekanatu rembertowskiego, ks. prał. Edward Żmijewski zmarł prawie rok temu, 10 listopada 2015 r., w wieku 73 lat. Dzień później odszedł Zygmunt Drozdek, działacz katolicki, doradca Koła Poselskiego „Znak” i PZKS, współtwórca warszawskiego KIK i Ośrodka Dokumentacji i Studiów Społecznych, potem doradca Solidarności w Jastrzębiu.

18 listopada odszedł do Pana ks. Dariusz Krawczyk, główny odpowiedzialny Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny. Zmarły w wieku 48 lat, długo był sekretarzem abp. Kazimierza Majdańskiego. 8 grudnia, w wieku 84 lat, zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, historyk literatury, pisarz i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.

Na początku roku

Reklama

Na początku 2016 r. odeszło do wieczności wielu znanych, wybitnych warszawiaków, w tym wielu powstańców warszawskich. 13 stycznia w Londynie zmarł Jan Ciechanowski, ps. Jastrząb, emigracyjny historyk, profesor nauk humanistycznych, powstaniec warszawski, autor głośnych prac o Powstaniu Warszawskim. Pięć dni dłużej żył Jerzy Tomaszewski, ps. Jur, artysta fotografik i fotoreporter, znany jako twórca ok. 2000 zdjęć dokumentujących walki Powstania Warszawskiego. Był fotoreporterem i korespondentem delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

5 lutego zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka, ps. Kama, łączniczka batalionu „Parasol” AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, akcji dywersyjnych, sabotażowych i bojowych, m.in. likwidacji gen. Franza Kutschery. W czasie powstania dwukrotnie ranna, przeprowadzała kanałami rannych towarzyszy broni, była sanitariuszką.

Dokładnie w urodziny

3 stycznia zmarł, dokładnie w swoje 81. urodziny, po 62 latach powołania zakonnego i 48 latach kapłaństwa ks. Ireneusz Meller MIC, długoletni kapelan Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Reklama

20 stycznia pożegnaliśmy o. Tadeusz Sitkę, najstarszego polskiego redemptorystę. Odszedł w wieku 95 lat, mając za sobą 75 lat życia zakonnego. Jego kapłańska posługa związana była lata z archidiecezją warszawską, gdzie doprowadził do odbudowy kościoła św. Benona. Przez lata był proboszczem parafii św. Klemensa Hofbauera na Woli.

Dzień później zmarł w Warszawie Bogusław Kaczyński, znany polski dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor programów w TVP.

Wkrótce potem, 27 stycznia, odszedł salezjanin ks. prof. Roman Murawski, wybitny katechetyk, wieloletni profesor i dziekan Wydziału Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej i późniejszego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 6 lutego odszedł do domu Ojca ks. Stanisław Śmigasiewicz, proboszcz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu.

Brat po bracie

Daniel Bargiełowski był starszy o 10 lat od swojego brata Marka, ale przeżył go tylko o kilka miesięcy. Drugi zmarł 23 marca, pierwszy – 23 lipca. Marek był przede wszystkim aktorem, Daniel – aktorem, ale także reżyserem i pisarzem, autorem powieści oraz biografii: Zygmunta Berlinga („Konterfekt renegata”) i Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza („Po trzykroć pierwszy), żołnierza AK, ale i masona.

Zmarły 20 maja Andrzej Urbański, polityk, dziennikarz i prezes TVP był dla wielu „mistrzem w przekazie słowa mówionego i pisanego”, także w drugim obiegu w stanie wojennym, gdzie kierował podziemnym wydawnictwem. W III RP poseł, szef gazet, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i szef jego kancelarii, przeżył 62 lata.

20 lipca w Piasecznie zmarł prawdziwy mistrz słowa pisanego – Włodzimierz Odojewski, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Od 1971 r. na emigracji, nie mógł liczyć na popularność w Polsce. Po zmianach ustrojowych mieszkał w Monachium i w Warszawie, jego najgłośniejsze powieści: „Zasypie wszystko, zawieje...”, „Oksana” i „Jedźmy, wracajmy...” na stałe weszły do kanonu XX-wiecznej literatury.

Trenował „Złotka”

11 kwietnia zmarł w wieku 86 lat, z tego w kapłaństwie 58, ks. Edward Sławiński, były proboszcz mazowieckich parafii Mnich, Kocierzew, Sulejów, Rososz.

3 maja, w wieku 96 lat, zmarł Wacław Auleytner, uczestnik wojny 1939 r., powstaniec warszawski, ranny już pierwszego dnia walk, w 1956 r. założyciel i wieloletni sekretarz Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Związany ze środowiskiem PAX i Tygodnika Powszechnego, był posłem „Znaku”, a następnie Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, czyli tzw. koncesjonowanych katolików, do 1985 r.

Tego samego dnia zmarł prof. Janusz Tazbir, historyk, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce, członek Polskiej Akademii Nauk, jej wieloletni wiceprezes. 11 maja, w wieku 86 lat (w życiu zakonnym przeżył 69 lat) zmarł ks. Bronisław Kant SDB, wieloletni dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

2 czerwca zmarł Ryszard Niemczyk, twórca sukcesów siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet, z którą zdobył dwukrotnie – w 2003 i 2005 r. – zdobył złoty medal na mistrzostwach. Jego drużynę nazywano „Złotkami”.

Bliżej niż dalej

Prof. Marek Kwiatkowski – historyk sztuki, muzealnik, varsavianista, honorowy obywatel Warszawy, a przede wszystkim wieloletni kustosz i dyrektor Łazienek – zmarł 10 sierpnia.

Sierpień przyniósł śmierć wielu innym znanym i cenionym warszawiakom. 12 sierpnia w wieku 79 lat, w 55. roku kapłaństwa zmarł ks. Stanisław Grabowski, były proboszcz parafii Inowłódz. Cztery dni później w wieku 52 lat, z tego w kapłaństwie lat 26, ks. Zbigniew Porzeziński, który pełnił posługę w wielu warszawskich parafiach, ostatnio był wikariuszem na Solcu. 24 sierpnia zmarł w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, ks. kan. Zbigniew Brzozowski, były proboszcz parafii w Krzemienicy i przez 26 lat w Nieporęcie. Dwa dni później odszedł w wieku 74 lat, w 51. roku kapłaństwa, ks. kan. Andrzej Kamiński, duszpasterz wielu warszawskich i podwarszawskich parafii. 30 sierpnia zmarł w wieku 87 lat, z tego w kapłaństwie 49 lat, ks. kan. Kazimierz Kuracki, były proboszcz parafii w Kozłowie Biskupim, na warszawskich Tarchominie i Pyrach oraz prokurator Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela.

13 października odszedł Andrzej Kopiczyński, aktor znany przede wszystkim z tytułowej roli w serialu telewizyjnym „Czterdziestolatek”. W towarzyszącej serialowi piosence Andrzej Rosiewicz śpiewał: „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień,/już bliżej jest niż dalej, o tym wiesz”. Kopiczyński przeżył 82 lata.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tym, którzy odeszli

Niedziela świdnicka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

uroczystość Wszystkich Świętych

cmentarze

Ryszard Wyszyński

Krzyż i pieta na wałbrzyskim cmentarzu parafialnym św. Franciszka z Asyżu przy ul. Poznańskiej w dzielnicy Podgórze

Krzyż i pieta na wałbrzyskim cmentarzu parafialnym św. Franciszka z Asyżu
przy ul. Poznańskiej w dzielnicy Podgórze

Dziś Dzień Wszystkich Świętych, który jest dla nas czasem pamięci o zmarłych spośród naszych rodzin, przyjaciół, sąsiadów, znajomych.

Nade wszystko należy pamiętać o milionach rodaków, którzy żyli we wcześniejszych pokoleniach i których miejsca pochówku z polskimi nazwiskami znajdują się po dziś dzień na cmentarzach całego świata. Co istotne, przez pandemię koronawirusa, którą jest naznaczony rok 2020, jeszcze bardziej dostrzegamy niepewność ludzkiego losu i to, że w każdej chwili możemy być odwołani z naszego ziemskiego życia.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję