Reklama

Zapewnić „Perełkom” i „Słoneczkom” dobry start

Niedziela Ogólnopolska 46/2016, str. 44-45

Archiwum Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Zwyczajny spacer też jest okazją do odkrywania piękna świata

Zwyczajny spacer też jest okazją do odkrywania piękna świata

Najstarsi absolwenci przedszkola myślą już o maturze. Kolejne roczniki „Słoneczek” i „Perełek” zdążyły się już zaaklimatyzować w placówce. Mowa o przedszkolu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Mielcu-Rzochowie, które powstało w 2003 r. z inicjatywy ks. Jerzego Ptaka, proboszcza tutejszej parafii pw. św. Marka Ewangelisty.

Najpierw były ochronki

Przedszkole mieszczące się w wydzielonej części klasztoru sióstr miało na starcie kilkunastu podopiecznych, ale szybko zyskało popularność. Teraz, by zapewnić dziecku miejsce, zapobiegliwe mamy przychodzą je zapisać, kiedy są w stanie błogosławionym. Długie listy rezerwowe spędzają siostrom sen z powiek. Niestety, warunki pozwalają na przyjęcie maksymalnie 32 dzieci.

Reklama

Przedszkole w Mielcu jest jednym z 7 prowadzonych obecnie przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus w Polsce. Placówki te wpisują się w charyzmat zgromadzenia, które powstało w 1921 r. Jego założycielami byli o. Anzelm Gądek – prowincjał zakonu Karmelitów Bosych i m. Teresa Kierocińska – przełożona pierwszej powstałej w Sosnowcu wspólnoty, z racji wrażliwości na najuboższych nazywana Matką Zagłębia. Już wtedy siostry obejmowały opieką małe dzieci, prowadząc „ochronki”, bardzo potrzebne w powojennej biedzie i masowym sieroctwie.

„Mała droga” do małych podopiecznych

– Patronką naszej pracy jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus – mówi s. Jeremiasza, wychowawczyni starszaków. – Staramy się urzeczywistniać jej słowa: „Niebem moim będzie dobrze czynić na ziemi”. Jej „mała droga” jest wyznacznikiem naszego życia, przez które staramy się iść, tak jak ona, z ufnością, radością i miłością. Tym charyzmatem – odczytywania tajemnicy dziecięctwa każdego człowieka wobec Boga Ojca dzielimy się także z dziećmi i ich rodzinami.

Swój charyzmat siostry przekładają na kolejne zwyczajne-niezwyczajne dni roku. Przedszkolaki potrzebują z jednej strony dającej poczucie bezpieczeństwa stabilizacji i stałego planu dnia, ale z drugiej – atrakcji, wzbogacających codzienne zajęcia. Jednym ze stałych punktów dnia jest modlitwa. Jeszcze przed śniadaniem dzieci idą do kaplicy w domu sióstr, aby rozpocząć dzień krótkim pacierzem i modlitwą w spontanicznie zgłaszanych przez siebie intencjach: za siebie nawzajem, za rodziców i dziadków, ale także o pokój na świecie czy za dzieci całego świata. Przed obiadem jest spotkanie ze słowem Bożym, czyli lektura Biblii. – Dzieci bardzo lubią ten czas, mają wiele pytań na temat opisywanych wydarzeń, a niektóre poprosiły rodziców o kupienie takiego samego wydania Biblii i znają kolejne rozdziały z wyprzedzeniem – relacjonuje s. Marilea, wychowawczyni dzieci młodszych.

Naładować miłością, otoczyć modlitwą

Reklama

Siostry są profesjonalnie przygotowane do pracy i dbają o wszechstronny rozwój podopiecznych. Ofertę edukacyjną wzbogacają zajęcia taneczne, rytmika, nauka języka angielskiego, gry w szachy, zajęcia z logopedą oraz gimnastyka korekcyjna. Dzieci z ubogich rodzin korzystają z zajęć nieodpłatnie.

Co roku są też atrakcje specjalne: bal karnawałowy, piknik rodzinny, jasełka, przedstawienia dla rodziców, bliższe i dalsze wycieczki. Przedszkolaki razem z rodzicami i siostrami odwiedziły m.in. sanktuaria w Zabawie i Tuchowie, pokamedulską pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach k. Mielca, paulińskie sanktuarium w Leśniowie k. Częstochowy, gdzie każda rodzina otrzymała indywidualne błogosławieństwo, a także miejsca zabaw dla dzieci, np. Zatorland czy JuraPark Bałtów.

– Bardzo kochamy naszą pracę z dziećmi; staramy się, by dzieci miały czas wypełniony ciekawie, twórczo i pożytecznie, by były pełne radości, naładowane miłością Bożą i naszą – mówi s. Jeremiasza. Przedszkole obejmuje swoim oddziaływaniem i troską całe rodziny. Raz w miesiącu odprawiane są Msze św. z udziałem dzieci w zakonnej kaplicy sióstr. Również s. Benedetta – dyrektor przedszkola prowadzi w kaplicy sióstr szkołę modlitwy dla rodziców i dziadków, której celem jest pogłębienie życia duchowego i relacji z Bogiem.

Wspaniałą inicjatywą jest Różaniec Rodzin. – W przedszkolu powstało kilka róż różańcowych, a rodzice, którzy do nich przystąpili, zobowiązali się, że przez całe życie będą codziennie odmawiać jedną dziesiątkę Różańca w intencji dzieci. Patronami róż są: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Rita, św. Joanna Beretta Molla, św. Jan Paweł II, święci Zelia i Ludwik Martin. Zwykle z początkiem nowego roku szkolnego zawiązuje się kolejna róża rodziców, którzy będą otaczać dzieci codzienną modlitwą.

Potrzebna rozbudowa

Po 13 latach pracy przedszkola widać już dobre owoce. Wychowankowie chętnie zaglądają do sióstr, aby opowiedzieć o sukcesach na dalszych etapach edukacji. Pilną potrzebą jest natomiast rozbudowa placówki. – Jest już gotowy projekt, chcemy dobudować 3 sale i powiększyć naszą przestrzeń na tyle, aby zapewnić dzieciom większy komfort i utworzyć kolejne grupy – mówi s. Marilea. – 13 maja br., wspólnie z dziećmi i rodzicami, powierzyliśmy to dzieło Matce Bożej Fatimskiej i św. Józefowi. Szukamy możliwości finansowych, prosimy o wsparcie różne instytucje. Na stronie: www.kdzjprzedszkole.com można zobaczyć nasz projekt oraz zapoznać się z możliwościami udzielenia pomocy.

Jak mówią siostry karmelitanki, praca w przedszkolu daje wiele radości. Od dzieci, które są bezpośrednie, radosne i szczere, można się wiele nauczyć. Wspólnota, którą tworzą wychowankowie, rodzice i siostry, jest jedną z najlepszych dróg, aby nieść do rodzin Pana Boga. Dobrze by było, aby tym promieniowaniem dobra można było objąć jak najwięcej rodzin.

Więcej: www.kdzjprzedszkole.com

2016-11-08 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję