Reklama

Niedziela Świdnicka

Św. Józef – wzór zawierzenia Panu Bogu

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świdnicy, prowadzonej przez Ojców Paulinów, erygowano Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin. Aktu tego dokonał ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec

Niedziela świdnicka 46/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Marek Zygmunt

W dowód uznania za piękną posługę duszpasterską i parafialną Biskup Ordynariusz wręczył Ojcu Proboszczowi najwyższe diecezjalne odznaczenie – Pierścień św. Stanisława, Biskupa Męczennika

W dowód uznania za piękną posługę duszpasterską i parafialną Biskup Ordynariusz wręczył Ojcu Proboszczowi najwyższe diecezjalne odznaczenie – Pierścień św. Stanisława, Biskupa Męczennika

Eucharystię sprawowaną również z okazji 70-lecia istnienia tej wspólnoty koncelebrowali m.in. ojcowie paulini z kraju i z zagranicy na czele z definitorem tego zakonu o. Mariuszem Tabulskim OSPPE, wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prał. dr Radosław Kisiel, dziekani dwóch świdnickich dekanatów: ks. prał. Edward Szajda i ks. prał. Piotr Śliwka oraz kapłani pochodzący lub posługujący kiedyś w tej parafii. Wszystkich gości i parafian, a szczególnie członków Bractwa św. Józefa w serdecznych słowach powitał proboszcz o. Samuel Pacholski OSPPE. W swoim wystąpieniu wskazał m.in., że jubileusz jest zawsze okazją do dziękczynienia Bogu za każde dobro, które w tym przedziale czasu się dokonało, ale również do skruchy z zaniedbań, jakie miały tutaj miejsce.

– Moje serce przepełnia dzisiaj radość z tego, że ta wspólnota parafialna żyje, jest coraz bardziej świadoma swojej misji, którą ma do spełnienia. Jako wspólnota jesteśmy dzisiaj wdzięczni Panu Bogu za dziewięciomiesięczną nowennę, ośmiodniowe misje święte, które dają nam nowy impuls do godnego życia chrześcijańskiego. Wyrażamy wdzięczność za aprobatę idei utworzenia przy naszym kościele Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin. Jest to radość dla całej wspólnoty wiernych gromadzących się w tej świątyni. Można powiedzieć, że z dniem dzisiejszym otwieramy nową kartę w historii tego miejsca – podkreślił o. Samuel Pacholski OSPPE. Ojciec Proboszcz wyraził także słowa wielkiej wdzięczności pod adresem Pasterza diecezji świdnickiej nie tylko za częstą obecność w tej świątyni i otaczanie parafii wielką życzliwością, ale przede wszystkim za ustanowienie tutaj tego sanktuarium.

Reklama

Przemawiając w imieniu parafian, Agata i Tomasz Jamrogowie trzymali w tym momencie na rekach dwójkę swoich dzieci. – Św. Józef jest szczególnym patronem naszej rodziny. Tak naprawdę na serio nasz związek z Panem Bogiem rozpoczął się właśnie tutaj, w tym kościele, za wstawiennictwem św. Józefa. Nasze dzieci są tego widocznym owocem. Nie powiemy, że żyje nam się lżej, ale czujemy jego opiekę po prostu w naszych sercach – mówili drżącym głosem.

Dekret erygujący nowe diecezjalne sanktuarium odczytał dziekan dekanatu Świdnica-Zachód ks. prał. Edward Szajda.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że św. Józef jest dla nas przede wszystkim wzorem zawierzenia Panu Bogu i przyjmowania Jego woli. A wszyscy, którzy go naśladują, wiedzą, że Pan Bóg jest niezawodny, warto Go zawsze słuchać i przyjąć to, co On nam daje. Od św. Józefa uczymy się cichości. – Żyjemy dzisiaj w rozkrzyczanym świecie. Ciągłe manifestacje, protesty i to czasem takie bezrozumne, które trudno człowiekowi zdrowo myślącemu wyjaśnić, dlaczego do tego dochodzi. Ale to jest do pewnego stopnia dzieło diabła. Na to nie ma innego wytłumaczenia! Część ludzi poddaje się władzy diabła, nie chce słuchać Pana Boga. Mają też za wroga Kościół, który pilnie strzeże depozytu wiary. Nie ma z tego żadnej korzyści, ale wypełnia mandat Jezusa Chrystusa – podkreślił bp Ignacy Dec. Pasterz Kościoła świdnickiego wskazał w tym kontekście, że ciągle jest nam potrzebna cisza duchowa, jaka emanowała od św. Józefa, bo w ciszy mamy dostęp do Pana Boga. A gdyby ludzie kontemplowali Pana Boga, to inny byłby dzisiaj świat. Ksiądz Biskup wyraził przekonanie, że ustanowienie tego sanktuarium jeszcze bardziej uskrzydli nie tylko ojców paulinów, tutejszą wspólnotę parafialną, ale także duchowieństwo i wiernych całej diecezji świdnickiej.

Reklama

W czasie Eucharystii definitor Zakonu Paulińskiego o. Mariusz Tabulski OSPPE odczytał specjalny list, w którym generał tego zakonu o. Arnold Chrapkowski OSPPE wyraził radość z faktu, że w tak ważnym dla Świdnicy kościele przez wstawiennictwo św. Józefa zakon może spełniać swoje posłanie. Wierni zaś na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, we wspólnocie parafii, grupach duszpasterskich są prowadzeni przez sakramenty do dojrzałości świadectwa chrześcijańskiego. – Mam nadzieję, że ustanowienie tego pięknego kościoła Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin wzmocni jego dotychczasowy kult, przyczyni się do większego zaangażowania wiernych świeckich oraz jeszcze bardziej zwiąże naszą zakonną posługę z wiernymi i kapłanami diecezji świdnickiej – podkreślił o. A. Chrapkowski. Dziękując Ordynariuszowi Świdnickiemu, który jest konfratrem Zakonu Paulińskiego, Ojciec Generał życzył, by „ św. Józef był orędownikiem Księdza Biskupa w pasterskiej posłudze Ludowi Bożemu, a Jasnogórska Matka Kościoła otaczała go swoją matczyną miłością i opieką”.

W swoim wystąpieniu Edwarda Mikuła z Bractwa św. Józefa przywołała słowa Ordynariusza, który przed laty na spotkaniu opłatkowym Towarzystwa im. Anny Jenke powiedział, że byłoby dobrze, gdyby powstało Bractwo św. Józefa. – Ówczesny proboszcz, kierujący obecnie parafią katedralną, ks. prał. Piotr Śliwka szybko nas do tego zmobilizował, a my nie byliśmy oporni. I zawiązaliśmy Bractwo św. Józefa – stwierdziła E. Mikuła i dodała, że utworzenie sanktuarium jeszcze bardziej zmobilizuje nie tylko członków Bractwa, do wypraszania łask dla naszych rodzin, diecezji, miasta, żeby nie było tyle zła, kobiet w czarnych ubraniach.

W czasie uroczystości Ksiądz Biskup w uznaniu zasług położonych w pracy duszpasterskiej, parafialnej wręczył Ojcu Proboszczowi, Kustoszowi najwyższe diecezjalne wyróżnienie Pierścień św. Stanisława, Biskupa Męczennika.

– W dekrecie erygującym nowe sanktuarium jest napisane, że jego kustoszem jest każdorazowy proboszcz parafii i ma on „wszystkim posługującym i nawiedzającym sanktuarium zapewnić obfite środki zbawienia”, co od dzisiaj podejmujemy z wielką odpowiedzialnością. I dlatego prosimy Księdza Biskupa, by poświęcił teraz nowy konfesjonał, będący wotum wdzięczności parafian z okazji 70-lecia istnienia tej wspólnoty. Będzie on służył wiernym jako miejsce sprawowania sakramentu miłosierdzia nie tylko przed Mszą św., ale także w dodatkowym wymiarze godzin, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia – zapowiedział Ojciec Kustosz.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: o. Azariasz Hess OFM nowym kustoszem sanktuarium

[ TEMATY ]

sanktuarium

Bożena Sztajner / Niedziela

Nowym kustoszem sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej został o. Azariasz Jacek Hess OFM. Pochodzący z Rzeszowa i pracujący ostatnio w Kurii Generalnej Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie 48-letni bernardyn zastąpił o. Gracjana Kubicę OFM, który sprawował funkcję kalwaryjskiego kustosza od 3 lat. Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią.

O. Hess przyznaje, że nominacja była dla niego zaskoczeniem i stanowi wyzwanie. „Uczynię co w mojej mocy, by Kalwaria była miejscem nieustannej modlitwy i by wciąż piękniała na chwałę Boga i Matki Najświętszej, oraz ku pożytkowi pielgrzymów, którzy na Kalwarię przybywają” – powiedział KAI franciszkanin.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję