Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patriotyczne śpiewanie

Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć – te słowa Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, doskonale wpisują się w cele przyświecające organizatorom Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się już po raz dwudziesty pierwszy

Od ponad dwudziestu lat Młodzieżowy Dom Kultury, wraz ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju oraz środowiskami prawicowymi miasta, organizuje to wydarzenie, aby upowszechniać polskie pieśni i piosenki patriotyczne i legionowe, dać możliwość zaprezentowania się dzieciom i młodzieży przed szerszą publicznością, a także zintegrować społeczności szkolne z miasta i okolic wokół idei i tradycji patriotycznych. Dlatego 4 listopada uczestnicy, organizatorzy oraz goście zgromadzili się w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury, aby powyższe idee wcielić w życie. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 39 podmiotów muzycznych, podzielonych na 3 kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

Wszystkich zebranych na festiwalu powitała i przybliżyła jego historię dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, Renata Socha. – Z potrzeby serca, świadomości historycznej i poczucia patriotyzmu środowisk prawicowych ziemi biłgorajskiej, w 1995 r. narodził się pomysł uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł polegał na wydobyciu z zapomnienia, często znajdujących się na indeksie zakazanych, pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły przez dziesiątki lat naszym przodkom w walce o wolność, o wolną Polskę, o polski język, o polską szkołę, naszą tradycję i tożsamość narodową – wskazała Dyrektor MDK.

Głos zabrał również starosta biłgorajski Marian Tokarski, wyrażający swoje uznanie dla wszystkich, którzy przyczyniają się do krzewienia tradycji patriotycznych. W jury tegorocznego festiwalu zasiadły cztery osoby: Anna Świca, nauczyciel MDK w Biłgoraju, ks. dr Piotr Spyra – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. Stanisława Starowieyskiego w Zamościu, Jerzy Odrzywolski, instruktor GOK w Biłgoraju oraz Sławomir Niemiec, instruktor zespołu kameralnego BCK – który pełnił również rolę przewodniczącego jury. Wyjaśniał on, jakie kryteria jury brało pod uwagę podczas oceniania. Zwycięzcy Festiwalu otrzymują tytuł laureata i nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Ludowej oraz Tańca Ludowego w Warce.

Pieśni patriotyczne od wieków porywają, zbliżają Polaków do siebie, dostarczają chwil wzruszeń, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są również manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla dzieci – najmłodszych Polaków, są szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii. Wiele utworów zaprezentowanych przez dzieci i młodzież to wybitne dzieła naszych poetów i pisarzy, a także żołnierzy, powstańców, działaczy społecznych czy twórców anonimowych, którzy również pozostawili w kulturze patriotycznej swoją cząstkę. Festiwal jest to niezwykła skarbnica różnorodnych pieśni ojczystych, to wspaniała lekcja patriotyzmu, a także pokazuje, że my, jako Polacy, dbamy o naszą narodową tradycję miłości do Ojczyzny, trwania w wierze naszych ojców, gdyż – jak podkreślał św. Jan Paweł II – „należy jej strzec, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

2016-11-17 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasi ludzie w Będzinie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 4/2015, str. 1

[ TEMATY ]

festiwal

Aleksandra Bielecka

Ostatnia próba tuż przed wyjazdem

Ostatnia próba tuż przed wyjazdem

Schola śpiewająca w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to jedyna schola parafialna, która w tym roku reprezentowała naszą diecezję na 21. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Finałowe przesłuchania trwały od 15 do 17 stycznia

Wzięliśmy udział w eliminacjach zachęceni przez nauczyciela śpiewu jednej z naszych dziewczyn. Chcieliśmy zobaczyć, jak to jest występować z innymi zespołami w województwie i przede wszystkim dobrze się bawić. Z takim samym nastawieniem podchodzimy do występu finałowego – mówi prowadząca scholę Daria Stachowska. Schola istnieje od 2001 r. Spotyka się dwa razy w tygodniu, posługuje podczas niedzielnej Mszy św. wieczornej, podczas różnych nabożeństw parafialnych, śpiewa na ślubach i od czasu do czasu koncertuje.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję