Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 10

Zjednoczyć kolej

Kolejarze na wspólnej modlitwie

W duchu dziękczynienia Bogu i Matce Najświętszej za łaski Roku świętego Miłosierdzia, jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, chrześcijańską Ojczyznę i Światowe Dni Młodzieży przebiegała w dniach 12-13 listopada br. 33. Pielgrzymka Kolejarzy. Obecni byli przedstawiciele Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier – łącznie modliło się ok. 5 tys. osób. W tym roku kolejarze dziękowali również za 170 lat istnienia Drogi żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, której odcinek do Częstochowy został wydłużony 17 grudnia 1846 r. – Sytuacja na kolei wygląda mało ciekawie – zaznaczył Mirosław Pawłowski, prezes Zarządu PKP SA. – Prywatyzacje dokonane w zeszłym roku rozbiły tę najbardziej infrastrukturalną część, czyli prywatyzacja energetyki sprawiła to, że na jednym podwórku mamy kilku gospodarzy. Czynimy wszystko, aby tę prywatyzację energetyki odwrócić. Został złożony pozew o stwierdzenie nieważności i w tym cała nadzieja, że środowisko zostanie znowu zintegrowane.

Mszy św., odprawionej dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej w niedzielę 13 listopada, przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – W tym miejscu chciałbym wam podziękować za tę codzienną, rzetelną i odpowiedzialną pracę, posługę na rzecz drugiego człowieka. Dzięki wam ludzie nie tylko mogą bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży, ale też przez uśmiech, miły gest, życzliwą pomoc często pokazujecie im, że są dla kogoś ważni, bo są odbiciem Boga, ludźmi stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo – mówi bp Miziński.

Reklama

List do uczestników pielgrzymki wystosował abp Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy, złożył Akt zawierzenia rodzin kolejarskich Matce Bożej Jasnogórskiej.

Cisi wielcy zwycięzcy

Jąkanie można wyleczyć

W sobotę 12 listopada br. odbyła się pielgrzymka na Jasną Górę osób jąkających się i z wadą mowy, którą zainicjował o. Jan Tyburczy, paulin. Po raz dziewiąty zorganizowali ją państwo Ewa i Tomasz Galewscy, terapeuci z Kliniki Leczenia Jąkania z Warszawy. – Jąkanie jest chorobą, nawet ma swój numer statystyczny: F98.5 – wyjaśnia Ewa Galewska. – Z jąkaniem nikt się nie rodzi, jąkanie się nabywa.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Gonczaruk, redemptorysta, pełniący rolę kapelana w Klinice Leczenia Jąkania.

Reklama

– U Matki i Ojca jesteśmy zawsze jedną rodziną, jednym narodem, tutaj, na Jasnej Górze. Górę trzeba zdobywać. Żeby zdobyć górę, trzeba zawsze iść pod prąd. Trzeba iść pod prąd strumienia, który spływa z gór, pod prąd życia, jedną ścieżką, drogą Kościoła – wskazał o. Gonczaruk. O ludziach z problemami wymowy powiedział, że są to nasi cisi i zarazem wielcy zwycięzcy.

Podczas pielgrzymki w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się bezpłatne konsultacje dla osób jąkających się.

Rekolekcje biskupów

Oblat Maryi Niepokalanej o. Ryszard Szmydki, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, w dniach 22-25 listopada br. głosił rekolekcje adwentowe dla polskich biskupów. Tradycyjnie rekolekcje odbywały się na Jasnej Górze. Ich program przewidywał nie tylko konferencje, lecz także czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim.

O. Ryszard Szmydki studiował filozofię w oblackim Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, po czym kontynuował studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po zakończeniu studiów odbył 2-letni staż na misjach w Kamerunie. Po powrocie do kraju przyjął święcenia kapłańskie 2 lipca 1978 r. w Jabłecznej. Potem rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i obronił doktorat z teologii dogmatycznej. W latach 1983-91 był adiunktem w I Katedrze Teologii Dogmatycznej KUL-u. Jest autorem wielu artykułów naukowych z zakresu teologii dogmatycznej i ekumenizmu.

Konkurs na wieczernikową choinkę

Konkurs na Wieczernikową Choinkę przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, wychowanków przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie ozdób do przystrojenia jednej choinki i umieszczenie ich na drzewku. Organizatorzy zachęcają, by w roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ozdoby nawiązywały do historycznego wydarzenia z 1717 r. Uczestnicy konkursu proszeni są o dołączenie do akcji „Żywa Korona Maryi”. Dzieci mogą podjąć konkretne postanowienie duchowe, zapisać je na jednej wspólnej, dużej ozdobie choinkowej (jedna ozdoba na szkołę, przedszkole, ośrodek) i przynieść na Jasną Górę. Te wyjątkowe dziecięce dary znajdą się na specjalnej, wspólnie udekorowanej choince.

Zgłoszenia: Radio Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. 34 365 18 13; e-mail: konkurs@radiojasnagora.pl .

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.jasnagora.pl .

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-11-23 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni w czasie międzynarodowej konwencji

2021-08-05 10:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Karol Porwich

W czasie 139. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba przywódcy międzynarodowej wspólnoty Rycerzy wyróżnili Polskę za spektakularny rozwój członkowski i dynamiczne działania w czasie pandemii. W czasie całego roku formacyjnego Rycerze rozpoczęli działalność w kilkudziesięciu nowych parafiach i stworzyli 27 rycerskich rad, a do wspólnoty przystąpiło niemal 700 nowych mężczyzn.

„Konwencja to wielkie święto całego Zakonu i moment, w którym w sposób szczególny wyróżniane są te inicjatywy, które wywarły największy wpływ na rozwój Zakonu oraz na społeczności lokalne i parafie, w których działają Rycerze” – wyjaśnia Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. „Cieszymy się ogromnie, że w rzeszy ponad 2 milionów członków zostali dostrzeżeni Rycerze Kolumba z Polski, że doceniony został dynamiczny rozwój pomimo pandemii” – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję