Reklama

Z Jasnej Góry

2016-11-23 09:53

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 10

Zjednoczyć kolej

Kolejarze na wspólnej modlitwie

W duchu dziękczynienia Bogu i Matce Najświętszej za łaski Roku świętego Miłosierdzia, jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, chrześcijańską Ojczyznę i Światowe Dni Młodzieży przebiegała w dniach 12-13 listopada br. 33. Pielgrzymka Kolejarzy. Obecni byli przedstawiciele Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier – łącznie modliło się ok. 5 tys. osób. W tym roku kolejarze dziękowali również za 170 lat istnienia Drogi żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, której odcinek do Częstochowy został wydłużony 17 grudnia 1846 r. – Sytuacja na kolei wygląda mało ciekawie – zaznaczył Mirosław Pawłowski, prezes Zarządu PKP SA. – Prywatyzacje dokonane w zeszłym roku rozbiły tę najbardziej infrastrukturalną część, czyli prywatyzacja energetyki sprawiła to, że na jednym podwórku mamy kilku gospodarzy. Czynimy wszystko, aby tę prywatyzację energetyki odwrócić. Został złożony pozew o stwierdzenie nieważności i w tym cała nadzieja, że środowisko zostanie znowu zintegrowane.

Mszy św., odprawionej dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej w niedzielę 13 listopada, przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – W tym miejscu chciałbym wam podziękować za tę codzienną, rzetelną i odpowiedzialną pracę, posługę na rzecz drugiego człowieka. Dzięki wam ludzie nie tylko mogą bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży, ale też przez uśmiech, miły gest, życzliwą pomoc często pokazujecie im, że są dla kogoś ważni, bo są odbiciem Boga, ludźmi stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo – mówi bp Miziński.

List do uczestników pielgrzymki wystosował abp Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy, złożył Akt zawierzenia rodzin kolejarskich Matce Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

Cisi wielcy zwycięzcy

Jąkanie można wyleczyć

W sobotę 12 listopada br. odbyła się pielgrzymka na Jasną Górę osób jąkających się i z wadą mowy, którą zainicjował o. Jan Tyburczy, paulin. Po raz dziewiąty zorganizowali ją państwo Ewa i Tomasz Galewscy, terapeuci z Kliniki Leczenia Jąkania z Warszawy. – Jąkanie jest chorobą, nawet ma swój numer statystyczny: F98.5 – wyjaśnia Ewa Galewska. – Z jąkaniem nikt się nie rodzi, jąkanie się nabywa.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Gonczaruk, redemptorysta, pełniący rolę kapelana w Klinice Leczenia Jąkania.

– U Matki i Ojca jesteśmy zawsze jedną rodziną, jednym narodem, tutaj, na Jasnej Górze. Górę trzeba zdobywać. Żeby zdobyć górę, trzeba zawsze iść pod prąd. Trzeba iść pod prąd strumienia, który spływa z gór, pod prąd życia, jedną ścieżką, drogą Kościoła – wskazał o. Gonczaruk. O ludziach z problemami wymowy powiedział, że są to nasi cisi i zarazem wielcy zwycięzcy.

Podczas pielgrzymki w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się bezpłatne konsultacje dla osób jąkających się.

Rekolekcje biskupów

Oblat Maryi Niepokalanej o. Ryszard Szmydki, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, w dniach 22-25 listopada br. głosił rekolekcje adwentowe dla polskich biskupów. Tradycyjnie rekolekcje odbywały się na Jasnej Górze. Ich program przewidywał nie tylko konferencje, lecz także czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim.

O. Ryszard Szmydki studiował filozofię w oblackim Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, po czym kontynuował studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po zakończeniu studiów odbył 2-letni staż na misjach w Kamerunie. Po powrocie do kraju przyjął święcenia kapłańskie 2 lipca 1978 r. w Jabłecznej. Potem rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i obronił doktorat z teologii dogmatycznej. W latach 1983-91 był adiunktem w I Katedrze Teologii Dogmatycznej KUL-u. Jest autorem wielu artykułów naukowych z zakresu teologii dogmatycznej i ekumenizmu.

Konkurs na wieczernikową choinkę

Konkurs na Wieczernikową Choinkę przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, wychowanków przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie ozdób do przystrojenia jednej choinki i umieszczenie ich na drzewku. Organizatorzy zachęcają, by w roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ozdoby nawiązywały do historycznego wydarzenia z 1717 r. Uczestnicy konkursu proszeni są o dołączenie do akcji „Żywa Korona Maryi”. Dzieci mogą podjąć konkretne postanowienie duchowe, zapisać je na jednej wspólnej, dużej ozdobie choinkowej (jedna ozdoba na szkołę, przedszkole, ośrodek) i przynieść na Jasną Górę. Te wyjątkowe dziecięce dary znajdą się na specjalnej, wspólnie udekorowanej choince.

Zgłoszenia: Radio Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. 34 365 18 13; e-mail: konkurs@radiojasnagora.pl .

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.jasnagora.pl .

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-10-22 15:55

BP KEP / Warszawa (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem