Reklama

W prasie i na antenie

"Błogosławieni pokój czyniący..."

Sprawa pokoju jest sprawą najwyższej wagi dla całego świata. My, Polacy, zwłaszcza starsze pokolenie, mamy świadomość tego, czym jest wojna, wiemy, że niesie ona śmierć, cierpienie, bezbronność i rozpacz. Wszyscy oglądaliśmy jeszcze nie tak dawno straszliwe obrazy wojny w byłej Jugosławii - nie było ludzkiego zmiłowania nawet dla starszych, kobiet i dzieci, dla najbliższych sąsiadów. Widzieliśmy również zamach terrorystyczny z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku. Patrzyliśmy później, jak amerykańskie samoloty bombardują afgańskie wsie i miasta. Nie mamy więc wątpliwości, że dobrze czyni Ojciec Święty Jan Paweł II, z całych swoich sił zabiegając o pokój.
Oczywiście, Irak daje powody, by uznać go za ogromne zagrożenie dla świata. Dlatego Stolica Apostolska usilnie prosi o dialog z Husajnem i sama prowadzi rozmowy. Przypomnijmy, w Iraku był niedawno jeden z najbliższych współpracowników Papieża - kard. Roger Etchegaray, zaangażowany jest w nie watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano, a także abp Jean-Louis Tauran - a więc najwyżsi przedstawiciele Watykanu. Irak musi wypełnić zalecenia Rady Bezpieczeństwa dotyczące rozbrojenia, potrzeba na to jednak dużo czasu, dobrej woli i dyplomacji.
Jako chrześcijanie musimy zrobić wszystko, żeby pokój został ocalony. Jest to przede wszystkim obowiązek chrześcijańskich polityków, którzy znają szczegóły i dysponują odpowiednimi argumentami. Jednak my powinniśmy nieustannie wspierać ich uniesionymi w modlitwie do Boga rękami i sercem gorącym - jak Mojżesz...
Wydaje się, że my w Polsce może zbyt mało modlimy się o pokój na świecie, jakbyśmy zapomnieli o tych straszliwych doświadczeniach, może sądzimy, że niebezpieczeństwo wojny jest od nas gegraficznie dość odległe. Ale musimy pamiętać, że tam żyją ludzie, że tam są dzieci, że tam są niewinni. Ponadto Irak został obłożony embargiem, dlatego kraj ten przeżywa dramat ogromnej biedy, ludzie nie mają co jeść. Wszystko to doskonale czuje Ojciec Święty i upomina się o tych pokrzywdzonych. Przypomina światu, że embargo stosowane przez długie lata jest niesprawiedliwe, że cierpi nie Husajn, który ma co jeść, lecz tysiące biednych.
Stolica Apostolska bardzo konkretnie troszczy się o pokój, dyplomacja watykańska jest cicha, ale na swój sposób skuteczna, dociera do odpowiednich osób i przekonuje każdą z nich personalnie, osobiście. Ojciec Święty zaś jest nie tylko głosicielem pokoju, jego wielkim orędownikiem, ale i działaczem. "Błogosławieni pokój czyniący" - mówi Ewangelia (por. Mt 5, 9)...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję