Reklama

Autyzm po raz trzeci

Jeżeli Twoje dziecko bawi się samo, jest zbyt ruchliwe lub zbyt spokojne, natrętnie powtarza określone ruchy ciała, bawi się zabawkami w sposób nietypowy, nie mówi lub nie kontaktuje się z tobą, nie nawiązuje kontaktów z rówieśnikami - powinieneś zachować czujność i skontaktować się ze specjalistami. Być może są to objawy autyzmu. Ile jest w Polsce dzieci dotkniętych tym schorzeniem, do końca nie wiadomo. To jednostka trudno diagnozowalna, a my, rodzice, ciągle wiemy o tej chorobie zbyt mało.

Niedziela częstochowska 10/2003

Archiwum szkoły

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 23 bp Antoni Długosz jest częstym gościem

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 23 bp Antoni Długosz jest częstym gościem

Przybliżeniu i rozpowszechnieniu wiedzy o autyzmie ma służyć, między innymi, organizowane już w Częstochowie po raz trzeci Ogólnopolskie Forum pod hasłem: Jestem dzieckiem z autyzmem - dajcie mi szansę. Jego organizatorzy: Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu, Specjalistyczno-Diagnostyczny Ośrodek Zdrowia w Częstochowie, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 w Częstochowie i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli również i tym razem zaprosili do naszego miasta naukowców zajmujących się tą chorobą i praktyków, na co dzień pracujących z dziećmi autystycznymi.
Jednym z gości był, sprawujący patronat naukowy nad całością Forum, prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski. Profesor mówił o wczesnej interwencji w autyzmie, wskazaniach do niej i końcowych efektach. Zwrócił również uwagę na niepokojące sygnały dochodzące z ośrodków pracujących nad zmianą definicji niepełnosprawności. Wyraził obawę, że tego typu działania mogą doprowadzić do marginalizacji osób niepełnosprawnych.
Kolejne wykłady uzupełnione zostały prezentacją filmowego zapisu pracy z dziećmi autystycznymi. Tego typu dokumentacja pomaga w analizie skuteczności terapii i jest jednym z niezbędnych elementów wczesnej interwencji behawioralnej. Wczesnej interwencji poświęcone były również wystąpienia przygotowane przez przedstawicieli Oddziału Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla Dzieci z Autyzmem w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 23 w Częstochowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Częstochowie i Grupy Wczesnej Interwencji Behawioralnej Przedszkola Samorządowego nr 122 w Krakowie.
W dyskusji nie zabrakło głosu rodziców, których reprezentowała prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu - p. Bożena Kulik. Mówiła o konieczności wspierania rodzin dzieci dotkniętych autyzmem, co ma znaczenie tym większe, że warunkiem skutecznej terapii jest jej ciągłość.
Cieszy, że Forum odbywa się w naszym mieście, że są w Częstochowie placówki, dzięki którym dzieci z autyzmem mają szansę na normalną naukę i zabawę. Dobrze wróży na przyszłość fakt, że prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona rozumie wagę problemu i podjął się razem z bp. Antonim Długoszem i Śląskim Kuratorem Oświaty - Jerzy Gradem honorowego patronatu nad całością przedsięwzięcia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję