Reklama

Wiadomości

Apel w sprawie śledztwa dot. zabójstwa Bł. ks. J. Popiełuszki

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum prof. Mirosława Piotrowskiego

Prof. Mirosław Piotrowski

Prof. Mirosław Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu uczestników konferencji naukowej pt. "O prawdzie w życiu publicznym - Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w 30 rocznicę zbrodni", przeprowadzonej w Lublinie 21 listopada 2014 r. przesyłam kopię apelu, przekazanego Panu Prokuratorowi Generalnemu o niezwłoczne zarządzenie badania śledztwa w sprawie kierowania wykonaniem zabójstwa Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które obecnie prowadzone jest przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.
Apel wraz z 41 podpisami uczestników sympozjum przesłany został adresatowi.

Reklama

Apel do prokuratora generalnego
uczestników konferencji
„O prawdzie w życiu publicznym - Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w 30. rocznicę zbrodni”
przeprowadzonej w Lublinie, w dniu 21 listopada 2014 r.

W związku z narosłymi przez lata licznymi kontrowersjami i wątpliwościami dotyczącymi rzetelności, poprawności oraz ciągłości i terminowości prowadzenia śledztwa w sprawie kierowania wykonaniem zabójstwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w okresie od czerwca 1990 r. do listopada 2014 r. a także dochowaniem zasady niezależności prowadzących je prokuratorów, jako uczestnicy określonej powyżej konferencji zwracamy się do Pana Prokuratora Generalnego o niezwłoczne zarządzenie badania prowadzonego obecnie przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, śledztwa w wyżej wymienionej sprawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najwyższe zaniepokojenie budzi fakt, że pomimo upływu 30 lat od męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i trwającego od 24 lat w niepodległej Polsce śledztwa, nierozstrzygniętą wciąż pozostaje kwestia odpowiedzialności karnej za udział w tym przestępstwie wszystkich współuczestników zbrodni.

Sposób informowania opinii publicznej przez Dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o biegu tego śledztwa - który pomimo zaproszenia do wzięcia udziału w konferencji oświadczył, że nikt z prokuratorów IPN nie będzie w nich uczestniczył - aż nadto dostarcza podstaw do uznania, że jest ono prowadzone w sposób dalece nieprawidłowy. Spostrzeżenie takie wynika również ze stanowiska Rady Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, która w uchwale nr 7/14, z dnia 2 października 2014 r., dokonała krytycznej oceny pracy prokuratorów pionu śledczego IPN wskazując między innymi na nieuzasadnioną przewlekłość postępowań, brak koncentracji materiału dowodowego lub podejmowanie czynności, które wydłużają postępowanie.

Mirosław Piotrowski, prof. KUL, WSKSiM, poseł do PE

2014-12-01 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedziczenie dobra

Niedziela Ogólnopolska 36/2017, str. 12-13

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Marka Popiełuszki

Zarząd Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” u prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obok prezydenta (po prawej) – prezes fundacji Barbara Popiełuszko-Matyszczyk, wiceprezes Agnieszka Popiełuszko-Szklanko oraz wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Roma

Zarząd Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” u prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Obok prezydenta (po prawej) – prezes fundacji Barbara Popiełuszko-Matyszczyk, wiceprezes
Agnieszka Popiełuszko-Szklanko oraz wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Roma

Ks. Jerzy wychował się w bardzo pobożnej i zgodnej rodzinie. Z siostrą Teresą oraz braćmi Józefem i Stanisławem łączyły go silne więzi, które – chociaż w innej formie – przetrwały męczeńską śmierć kapłana. Siostra i bracia ks. Jerzego czuli się w obowiązku zachować pamięć o swoim bracie, którego Kościół uznał za błogosławionego. Ks. Jerzy odegrał również wielką rolę w życiu dzieci swego rodzeństwa, które pamiętają go z dzieciństwa. To następne pokolenie Popiełuszków postanowiło w jakiś sposób kontynuować dzieło wuja, zakładając fundację noszącą nazwę „Dobro”. Jej prezesem jest Barbara Popiełuszko-Matyszczyk – bratanica ks. Jerzego, córka Alfredy i Józefa Popiełuszków, a wiceprezesami są jej brat Marek oraz Agnieszka Popiełuszko-Szklanko – córka Danuty i Stanisława Popiełuszków. To wielkie wyzwanie dla tych młodych ludzi, którzy w ten sposób pragną zachować pamięć o ich błogosławionym i – miejmy nadzieję – wkrótce świętym wuju, również czyniąc dobro, jak on czynił w swoim życiu. – Teraz kolej na nas – mówi Marek Popiełuszko. – Czujemy, że jesteśmy mu to winni.
Spotkałem się z członkami rodziny ks. Jerzego, aby porozmawiać o nowo powstałej fundacji.

Włodzimierz Rędzioch: – Dlaczego założył Pan, wraz z siostrą i kuzynką, Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”?
CZYTAJ DALEJ

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej: lotniska Rzeszów i Lublin czasowo zamknięte

2025-11-19 07:46

[ TEMATY ]

lotnisko

Adobe Stock

Z powodu konieczności zapewnienia swobody działania lotnictwa wojskowego lotniska Rzeszów i Lublin zostały czasowo zamknięte - poinformowała w środę rano Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Wcześniej Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informowało, że w związku z atakiem Rosji na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, w naszej przestrzeni powietrznej operuje polskie i sojusznicze lotnictwo.
CZYTAJ DALEJ

Papież: raj już nie utracony, lecz odnaleziony, z Jezusem

2025-11-19 10:34

[ TEMATY ]

papież

Leon XIV

Vatican Media

Po zmartwychwstaniu Jezusa nie żyjemy już w perspektywie raju utraconego, lecz odnalezionego. Zwrócił na to uwagę Papież w kolejnej katechezie o konsekwencjach zwycięstwa Chrystusa nad złem i śmiercią. Podkreślił, że właśnie to paschalne wydarzenie powinno być dla chrześcijan fundamentem ich zaangażowania w ochronę stworzenia, tak zwanej „ekologii integralnej”.

Punktem wyjścia papieskiej katechezy był fragment Ewangelii św. Jana opowiadający o spotkaniu Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję