Reklama

KSM dla Kutna

Reaktywowane we wrześniu ubiegłego roku koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Wawrzyńca w Kutnie od początku wykazuje się dużą aktywnością. Wśród różnych ciekawych propozycji dla młodych mieszkańców Kutna warto odnotować i tę, do udziału w której zaproszono "Niedzielę Łowicką".

Konkurs Wiedzy Religijnej

Konkurs przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej. Jak nam powiedział prezes Zarządu KSM przy parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, Robert Fuz, zamiarem organizatorów "pierwszego tego rodzaju konkursu było zainteresować młodzież, zająć jej twórczo czas, dać okazję poszerzenia wiedzy z zakresu religii oraz propagować ideę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży".
Do udziału w konkursie KSM zaproszeni zostali uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu Kutna i powiatu kutnowskiego. Konkurs trwał od 6 do 31 stycznia i miał formę opisową. Uczestnicy mieli za zadanie wypowiedzieć się na wybrany przez siebie jeden z trzech tematów: "Urealnij temat wiary i z czym ci się ona kojarzy?", "Kim jest dla mnie postać Papieża Jana Pawła II" oraz "Jak powinna według ciebie wyglądać współczesna rodzina?".
W określonym przez organizatorów terminie spłynęło około 50 prac ze wszystkich gimnazjów. Jak podkreślał Robert Fuz: "Wszystkie prace były bardzo wartościowe. Osoby sprawdzające miały naprawdę wielki problem z wyłonieniem najlepszych trzech prac z każdego gimnazjum. Młodzież wykazała się dużą wiedzą i znajomością tematyki, ciekawymi własnymi refleksjami".
Z trudem, ale udało się jednak wyłonić zwycięzców pierwszego konkursu wiedzy religijnej, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Kutnie. Podsumowanie konkursowych zmagań nastąpiło 18 lutego w Muzeum Regionalnym. Przybyli na nie laureaci ze swoimi nauczycielami, katechetami i dyrektorami szkół.
Wszyscy obecni mogli przy okazji obejrzeć bardzo ciekawą i poruszającą wystawę fotograficzną, poświęconą losom dzieci polskich - szczególnie łódzkich - pod okupacją niemiecką. Jak powiedział Niedzieli Łowickiej Grzegorz Dębski, dyrektor Muzeum Regionalnego: "Muzeum jest otwarte na takie inicjatywy, jak ten konkurs. Jeśli tylko mamy wolną salę, to chętnie udostępniamy ją organizatorom różnych spotkań, mamy tu dobre warunki".
Przewodniczący spotkaniu Robert Fuz przedstawił zwycięzców i wręczył im nagrody: książki i albumy, ufundowane przez Starostwo Powiatowe, dyrekcję PZU w Kutnie, Radę Miasta, dziekana ks. Stanisława Pisarka oraz sieć pizzeri "Da Grasso".
I tak, laureatami konkursu zostali: z Gimnazjum nr 1 Paulina Kowalska (I), Wioletta Zagajewska (II), Paulina Szydłowska (III). Z Gimnazjum nr 2 - Aleksanrda Chrząstek (I), Tomasz Koralewski (II), Natalia Batarowicz (III). Z Gimnazjum nr 3 - Marta Szadkowska (I m), Katarzyna Karbowa (II), Malwina Błaszczyk (III). Z Gimnazjum Katolickiego w Wierzbiu - Justyna Maćkowiak (I) i Tomasz Więcław (II).
Największe zainteresowanie uczestników konkursu obudził temat współczesnej rodziny, młodzież chętnie pisała także na temat poświęcony Janowi Pawłowi II. Najtrudniej było zmierzyć się z tematem wiary, ale i tu znaleźli się chętni.
Jak powiedziała Niedzieli Łowickiej Paulina Kowalska: "Do udziału w konkursie zachęciła mnie katechetka i spodobał mi się temat". Natomiast Marta Szadkowska przyznała, że "lubi konkursy i lubi pisać, a ten konkurs to była dobra okazja". Obie dziewczynki wybrały temat trzeci: "Jak powinna według ciebie wyglądać współczesna rodzina?". Paulina podkreśliła w swej pracy, iż "rodzina powinna się kochać, szanować, wybaczać sobie przykrości", zaś zdaniem Marty najważniejszy jest "kompromis, wspólne poszukiwanie rozwiązań i interesowanie się drugą osobą".

Pół roku pracy

Podsumowanie konkursu stało się także okazją do zaprezentowania wszystkim przybyłym wyników półrocznej działalności koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Wawrzyńca w Kutnie. Spotkania koła odbywają się w każdy piątek, w godzinach od 19.00 do 21.00, przy kościele św. Wawrzyńca. Zazwyczaj uczestniczy w nich ks. Robert Wolniewski - opiekun i asystent kościelny koła. Poruszane są tematy interesujące młodzież. W spotkaniach uczestniczą często dzieci z tzw. rodzin niewydolnych wychowawczo. Są to spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zwykle uczestniczy w nich około 15-20 osób.
Spotkania te poprzedzone są przez organizowane przez KSM treningi dla młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich (a więc będące niejako kontynuacją działalności kutnowskiego SALOS-u, skupiającego młodszych uczniów). W piłkę siatkową można grać od godziny 17.00 do 19.00 w sali gimnastycznej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, udostępnianej dla drużyny KSM nieodpłatnie przez dyrekcję ośrodka. Drużyna ta ma także swojego przewodniego sponsora - sieć pizzeri "Da Grasso" - który zakupił koszulki i piłki. Robert Fuz już teraz zapowiedział, że będzie się kontaktował z dyrektorami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycielami wf. w sprawie zorganizowania turnieju piłki siatkowej. Aby grać w siatkówkę z KSM-em nie trzeba koniecznie należeć do stowarzyszenia. W treningach bierze udział zwykle ponad 20 osób.
W grudniu ubiegłego roku koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przeprowadziło akcję na rzecz Domu Dziecka w Kutnie, a w czasie tegorocznych ferii odbywały się zajęcia zorganizowane dla dzieci i młodzieży. KSM współpracuje także z kutnowskim oddziałem Radia PLUS "Między Łodzią a Warszawą".
Ponieważ koło KSM przy parafii św. Wawrzyńca w Kutnie zostało oficjalnie powołane przez diecezję łowicką dopiero od 27 października 2002 r., więc z powodów organizacyjnych nie udało się złożyć wniosków o subwencje z UM. Ale i Urząd Miasta, i Prezydent Kutna obiecali już, że działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zostanie ujęta w budżecie miasta na rok następny, a KSM-owicze zamierzają te środki zagospodarować jak najlepiej na rzecz młodzieży z całego miasta. Już z tego krótkiego przeglądu ich działalności w ciągu zaledwie pół roku można stwierdzić, że będą to pieniądze wykorzystane owocnie, podobnie jak twórczo zagospodarowana jest energia i zapał do pracy wszystkich członków koła i jego podopiecznych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję