Reklama

Więcej niż pół wieku parafii (cz. II)

W poprzednim numerze "Niedzieli Łowickiej" przedstawiliśmy Czytelnikom osobę ks. kan. Kazimierza Malugi, którego zaangażowaniu i rozlicznym zdolnościom zawdzięcza swe powstanie parafia św. Barbary w Głownie-Osinach. Parafia ta obchodziła 7 grudnia ubiegłego roku 50-lecie swego erygowania, ale warto podkreślić, iż prace nad wybudowaniem kościoła w Osinach trwały od lat 20. XX w. i wykonywali je wielkim nakładem sił wspaniali i oddani sprawie ludzie.

Budowa kościoła-kaplicy

Jak dowiadujemy się z monografii inż. Henryka Kapusty, zatytułowanej: Historia budowy kościoła i powstania parafii pod wezwaniem św. Barbary w Osinach, decyzja o budowie kościoła-kaplicy zapadła na pierwszym zebraniu Komitetu Organizacyjnego. Odbyło się ono 16 grudnia 1929 r.
Po jej podjęciu zamówiono ołtarz św. Barbary i zbierano fundusze na budowę. Komitet Zbierania Funduszy postanowił, iż pracownicy firmy "Norblin" opodatkują się (dobrowolnie) w wysokości 2% swoich zarobków, właściciele domów będą płacili po 6 zł od każdej wynajętej izby. Ponieważ to wszystko było mało, firma "Norblin" wyraziła zgodę na udzielenie subsydium w wysokości 2000 zł. Okresy opodatkowania się bywały zmienne. Wciąż zbierano też dobrowolne składki, organizowano różne "zabawy leśne", z których dochód przeznaczony był na budowę. Przez cały ten czas firma "Norblin" wspierała Komitet Budowy kolejnymi pożyczkami i darowiznami. Wiele prac pomocniczych, takich jak niwelacja terenu i prace porządkowe, wykonywali parafianie.
Pojawił się nawet pomysł zakupienia drewnianej kaplicy z Głowna, ale zrezygnowano z niego jako zbyt kosztownego. 1 kwietnia 1931 r. postanowiono na wniosek ks. Malugi wybudować kaplicę murowaną. Prace budowlane ruszyły wiosną 1935 r. Podjęto decyzję o wybudowaniu zakrystii i wykończeniu jej oraz wyrównaniu terenu wokół kaplicy.
Budowa postępowała etapami, w miarę posiadanych funduszy. Dlatego w 1936 r., postanowiono zatrudniać bezrobotnych. 30 września 1936 r. kaplica murowana była już pokrywana dachem.
Ponieważ Komitet Budowy przez wszystkie te lata borykał się z problemami finansowymi, stąd każda decyzja była wielokrotnie sprawdzana, a w razie potrzeby zmieniana - aby te pieniądze, które były, zagospodarować jak najlepiej.

Lata wojenne

Reklama

W momencie wybuchu II wojny światowej kaplica w Osinach była przygotowana pod względem budowlanym, tak że można w niej było odprawiać nabożeństwa, ale wyposażenie kościoła nadal było bardzo skąpe: trochę prowizorycznych ławek i nic więcej. Dlatego uroczyste Msze św. były celebrowane nie w Osinach, ale w Dmosinie.
Proboszczem w Dmosinie był do 1945 r. nieoceniony ks. Maluga, a administratorem w Osinach - ks. Bolesław Kopytek (do 1946 r.). W czasie wojny Osiny na szczęście bezpośrednio nie ucierpiały, ale jak wszędzie, tak i tutaj zapanował chaos i bieda.

A po wojnie...

W latach bezpośrednio po wojnie w kościele w Osinach zrobiono niewiele w zakresie wyposażenia kościoła. Za czasów proboszczowania ks. Rogackiego (w Dmosinie) wykonano część ławek i dwa konfesjonały. Została też po raz pierwszy zorganizowana procesja Bożego Ciała.
Sytuacja zmieniła się, gdy pracę w Osinach rozpoczął ks. Antoni Szarejko, który przed uroczystym i ważnym faktem erygowania parafii zorganizował szereg działań, mających na celu przygotować wiernych duchowo i przygotować budynek kościelny. Powstał specjalny zespół parafialny, dzięki czemu udało się m.in.: umieścić w ołtarzu głównym obraz św. Barbary, a w ołtarzach bocznych obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Antoniego. Wybudowano Grotę Matki Bożej przed kościołem, wymalowano także kościół wewnątrz. Ogromne uznanie i życzliwość dla Księdza Proboszcza przyniosło przepiękne ubranie Grobu Chrystusowego na Wielkanoc. Te i inne działania sprawiły, że parafia św. Barbary w Osinach została erygowana 7 grudnia 1952 r.
Pracę ks. kan. Kazimierza Malugi i ks. Antoniego Szarejki kontynuowało wielu kapłanów, aż po dzień dzisiejszy, kiedy proboszczem w Osinach jest ks. Andrzej Kapaon. Z roku na rok w parafii prowadzone są konieczne inwestycje, zmierzające do udoskonalenia świątyni i jej otoczenia, za co wiernym i duszpasterzom parafii-jubilatki należą się szczere słowa uznania. Ale istnienie kościoła, a potem erygowanie parafii, to zasługa przede wszystkim ks. Malugi i ks. Szarejki, wspaniałych pracowników zakładów Norblina i wreszcie samych mieszkańców Osin, dla których niniejszy tekst niech będzie wyrazem hołdu i podziękowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję